Sigara bırakma polikliniği yeniden açılıyor

Gümüşhane Devlet Hastanesi bünyesinde önceki yıllarda hizmet veren fakat son 1 yıldır doktor olmadığından hizmet veremeyen Sigara Bırakma Polikliniği Perşembe gününden itibaren yeniden hizmet vermeye başlayacak.

Sigara bırakma polikliniği yeniden açılıyor

Konuyla ilgili İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada dünyada olduğu gibi ülkemizde de en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı madde olan tütün ürünlerinin önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer aldığı hatırlatılarak tütün kullanımının dünyanın şimdiye kadar karşılaştığı en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri olarak kabul edildiği ve doğum öncesi dönemden başlayarak, insan yaşamının bütün evrelerinde ölüme kadar götüren pek çok sağlık sorununa yol açtığı kaydedildi.

Türkiye’de tütün ürünü kullanan bireyler bırakmaları için teşvik edildiği ve bırakmak isteyenlere ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve sigara bırakma poliklinikleri aracılığıyla destek sağlandığı kaydedilen açıklamada, “ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı, 27 Ekim 2010 tarihinde hizmete açıldı.  Danışma Hattı, sigara bırakmak isteyen bireyleri teşvik ederek bırakma girişiminde bulunmaları için motive etmek, bırakma kararı almış bireylere bu süreçte rehberlik etmek, bırakma sürecinde ortaya çıkan nikotin yoksunluk belirtileri ile baş etmeye yönelik davranış değişiklikleri hakkında danışmanlık vermek, sigara bırakma hizmeti sunan sağlık profesyonelleri ile birimleri hakkında bilgi sunarak gerekirse bu birimlerden randevu almak gibi hizmetler sunmaktadır. Ülkemizdeki sigara bırakma polikliniği hizmetleri, 23 Kasım 2011 tarihli ve 28121 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Tütün Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Birimleri Hakkındaki Yönetmelik” hükümleri kapsamında yürütülmektedir. Sigara bırakma poliklinik hizmetleri, konuya özel; uzaktan, yüz yüze ve yerinde eğitim verilen hekimler tarafından yürütülmektedir. Sigara bırakma polikliniklerinde görev yapmak üzere bu eğitimlere katılan hekimlere eğitim sonunda katılım belgesi verilmiştir. Bu hekimler arasında; aile hekimliği, göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi, psikiyatri, dahiliye, halk sağlığı, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları gibi uzman hekimlerin yanı sıra pratisyen hekimler de yer almaktadır” denildi.

Açıklamada Gümüşhane’de Sigara Bırakma Polikliniği’nin Gümüşhane Devlet Hastanesi bünyesinde Aile Hekimliği Uzmanı Uzm.Dr. Büşra Nur Sualp tarafından bu haftadan itibaren her hafta Perşembe günleri tam gün hizmet vereceği ifade edildi.

Sigara bırakma polikliniğine başvuran hastaların ayrıntılı bir tıbbi ve psikiyatrik değerlendirilmeleri yapıldıktan sonra başvuran hastalara sigara bağımlılığı, bağımlığın oluşturabileceği rahatsızlıklar hakkında bilgi verilecek. Başvuruda bulunan sigara bağımlılarına nikotin replasman tedavisi, farmakoterapi gibi bilimsel yöntemler kullanılarak sigara bırakma konusunda yardımcı olunacak.

Sigara bırakma poliklinikleri vasıtasıyla tedavide kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak verilirken Sigara Bırakma Polikliniğinden destek almak isteyen vatandaşlar ALO 171 Hattından, MHRS ve poliklinikten yüz yüze görüşerek randevu alabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER