Sondaj kuyusundan da bakteri çıktı

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Dibekli köyünde 138 kişinin rahatsızlanmasına sebep olan içme suyu sorunuyla ilgili drenajın yanısıra sondaj kuyusunda da ekoli ve koliform bakteriye rastlandı.

Sondaj kuyusundan da bakteri çıktı

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Dibekli köyünde 138 kişinin rahatsızlanmasına sebep olan içme suyu sorunuyla ilgili drenajın yanısıra sondaj kuyusunda da ekoli ve koliform bakteriye rastlandı.

Köyde, 6 Temmuz tarihinde başlayan ishal şikayetlerinin ardından bölgede yapılan incelemelerde dereden direk depoya bağlanan hat öncelikli kirlilik nedeni olarak tespit edilmişti.

Vakalarının hızla artmasıyla birlikte İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekiplerin her su kaynağından ve şebekeden numune aldığı, süper klorlama yaptığı köyde son olarak ikinci su kaynağı olan sondaj kuyusundan alınan su numunelerinde de yüksek oranda ekoli ve koliform bakteriye rastlandı.

Bugüne kadar köyden başlıca ishal, halsizlik, sancı, bulantı, kusma, baş ağrısı, terleme belirtileriyle Gümüşhane Devlet Hastanesinde müracaat eden vatandaş sayısı 138’e yükselirken, hastanede bir kişinin yatarak tedavi edildiği, diğer hastaların tedavileri ayaktan düzenlenerek taburcu edildiği bildirildi.

Konuyla ilgili Valilik’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İki kaynaktan beslenen şebeke suyunun 2. Kaynağı olan sondaj kuyusundan alınan numune örneklerinde yüksek oranda Ecoli ve koliform bakteri rastlanması nedeniyle sondaj kuyu suyu kesilerek devre dışı bırakıldı. Diğer kaynak ana su deposu verilerek Süper klorlamaya tabi tutuldu ve daha sonra otomatik klorlama cihazı devreye sokuldu. Aynı zamanda özel idare ekiplerince sondaj kuyusunun kirlenme sebebi tespit edildi temizleme çalışmalarına başlandı. Beraberinde diğer su kaynağının kaptaj temizliği ve güvenliği çalışmalarına devam edildi. Ayrıca köy çeşmelerinden içilebilir olanlar ile şebeke suyunun kaynatılıp soğutularak kullanılması hususunda halkın bilgilendirilmesi sağlandı.  09.07.2019 tarihi 16.00 saat'i itibarı ile hastanemize başvuran toplam hasta sayısı 138 olup, bunların bir kişisi yatarak tedaviye alındı, Kamuoyuna duyurulur.”
 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2019, 14:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Maden
Maden - 4 ay Önce

Koza Altın Madeni kapatılmalı

SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme