Sözleşmelilere kadro için mektup gönderdiler

Memur-Sen’e bağlı Bayındır Memur-Sen Gümüşhane İl Temsilcisi Aydın Kaya, sendika tarafından organize edilen etkinlikte 81 ilde eş zamanlı olarak Milletvekillerine mektup göndererek ‘Hakkımız olanı istiyor, kadro mücadelemize destek bekliyoruz’ dedi.

Sözleşmelilere kadro için mektup gönderdiler

Memur-Sen’e bağlı Bayındır Memur-Sen Gümüşhane İl Temsilcisi Aydın Kaya, sendika tarafından organize edilen etkinlikte 81 ilde eş zamanlı olarak Milletvekillerine mektup göndererek ‘Hakkımız olanı istiyor, kadro mücadelemize destek bekliyoruz’ dedi.

Gümüşhane PTT binası önünde basın açıklaması yapan Kaya’ya Gümüşhane Memur-Sen İl Temsilcisi Musa Uncu ve sendika üyeleri katıldı.

Bayındır Memur-Sen Gümüşhane İl temsilcisi Aydın Kaya, Tarım, Ormancılık ve Bayındır Çevre İnşaat Hizmet Kollarının Yetkili Sendikaları Toç Bir-Sen ve Bayındır Memur-Sen olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen ve sözleşmeli personeli öz-üvey evlat diye ayrıştıran yasa teklifindeki adaletsizliğin biran önce düzeltilmesi noktasında seslerini duyurmak için biraya bir araya geldiklerini belirtti.

Toç Bir-Sen ve Bayındır Memur-Sen İl ve Şube Başkanlıklarında 81 ilde eş zamanlı olarak Milletvekillerine mektup gönderdiklerini kaydeden Kaya, “Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sözleşmeli Personelin sözleşme sürelerinin 4+2’den 3+1’e düşürülmesine yönelik içinde pek çok eksikliğin ve eşitsizliğin dolu olduğu yasa kabul edildi. Sözleşmeli olarak görev yapan; öğretmen, sağlık çalışanı ve din görevlilerinden bir kısmına yönelik yapılan söz konusu iyileştirmede; diğer kamu kurumlarında ve unvanlarda görev yapan personelin yer almaması hiç kuşkusuz çalışma barışını derinden sarsacak, çalışanların moral ve motivasyonunu düşürecektir. Sorun çözmekten ziyade sorunları çoğaltıp çalışma barışını ve adaletini yerle bir eden bu düzenleme bu haliyle asla doğru değildir” dedi.

Yıllardır ‘İş Güvencesi Kırmızı Çizgimiz’ diyerek her platformda kadrolu istihdamın hayati bir gereklilik olduğu bilinciyle 4/B’li (sözleşmeli) personelin 4/A kadrosuna geçirilmesi için mücadele ederken, bugün bir de sözleşmeli personeli bu düzenlemeyle kendi aralarında eşitsizce ayıran kanuni düzenlemenin hiç bir şekilde kabul edilemeyeceğini dile getiren Kaya, “Bazı kamu çalışanlarını bu düzenlemeyle sevindirirken diğerlerine üvey evlat muamelesi yapılması toplumsal ve çalışma hayatındaki dengeyi bozmanın yanı sıra Anayasamızın temel eşitlik ilkesiyle de asla bağdaşmamaktadır. Biran önce sözleşmeliliği sona erdirecek ve ayrım yapmaksızın tüm sözleşmelileri kapsayacak şekilde, yeni bir adımın atılması için ilgilileri aklıselim davranmaya davet ediyoruz. Unutulmamalıdır ki düzenleme dışında kalan kamu görevlileri ayrıcalık değil sadece hakkı olanı talep etmektedir. Ayrıca, geçtiğimiz gün Meclis’teki Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşüldüğü Genel Kurulda, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler’in 'Personel rejimine ilişkin farklı talepler olduğunu biliyoruz ve önümüzdeki dönemde AK Parti olarak bunları ilgili paydaşlar ve kurumlarla görüşerek kapsamlı bir şekilde ele alacağız” sözlerinin de takipçisi olacağız” diye konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme