Tuncer Engellilerin taleplerini sıraladı

Sağlık-Sen ve Memur-Sen Gümüşhane Engelli Komisyonu Başkanı Coşkun Tuncer, 5.Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Memur-Sen’in engelli kamu çalışanlarına yönelik taleplerini sıraladı.

Tuncer Engellilerin taleplerini sıraladı

Sağlık-Sen ve Memur-Sen Gümüşhane Engelli Komisyonu Başkanı Coşkun Tuncer, 5.Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Memur-Sen’in engelli kamu çalışanlarına yönelik taleplerini sıraladı.

Yaptığı açıklamada 5.dönem toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında her daim engelli kamu çalışanlarının yanında olan Memur-Sen’in sunduğu teklifte engelli kamu çalışanlarına yönelik çok önemli talepler mevcut olduğunu kaydeden Tuncer, “Sürmekte olan 5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde, amacımız Engelli Kamu Çalışanlarımıza yönelik sunduğumuz taleplerin tamamının karşılanmasıdır” dedi.

İşte Engelli Kamu Çalışanlarına Yönelik Talepler:

(1) Engelli aile bireyi olan kamu görevlileri;
a) Gelir düzeyine ilişkin şart aranmaksızın ilgili mevzuatında belirtilen engelli bakım ücretinden yararlandırılır. Bu ücret, maaşlarıyla birlikte ödenir.
b) Engelli aile bireyinin bakım ücretinden yararlanmayı gerektiren düzeyde engeli bulunması kaydıyla, istekleri halinde günlük ve hafalık çalışma sürelerinin yarısında görev yapmama hakkından yararlandırılır.
c) Engelli aile bireyinin bakım ücretinden yararlanmayı gerektiren düzeyde engeli bulunması kaydıyla, her yıl için 90 gün fiili hizmet zammından (yıpranma payından) yararlandırılır.
(2) Şehit/gazi yakını kapsamında ve gazilik unvanına bağlı olarak istihdam edilen kamu görevlilerinin yer değiştirme suretiyle atanma talepleri, kısıtlayıcı hükümler uygulanmaksızın yerine getirilir.
(3) Engelli kamu görevlilerinin TOKİ konutlarından satın almaları halinde (tek konut için) faizsiz kredi kullanılır.
(4) Engelli kamu görevlilerinin derece artışı 2 yılda bir gerçekleştirilir. Buna ilave olarak her 5 yılda bir ilave bir derece verilir.
(5) Engeli nedeniyle malulen emeklilik hakkından yararlanan kamu görevlilerine bağlanacak emekli aylığı tutarı ile emekli ikramiyesi, 25 yıl esas alınarak hesaplanır ve ödenir. 25 yıldan daha fazla hizmeti olanlar için filen çalıştıkları süre dikkate alınır. Engelli kamu görevlilerine bağlanacak emekli aylığı, en son almakta olduğu maaşın % 85’inden az olamaz.
(6) Engelli kamu görevlileri, emekliliklerinde derece ve kademelerine bakılmaksızın yeşil pasaport hakkından yararlandırılır.
(7) Engelli kamu görevlilerinin atanmasına ve yer değiştirmesine ilişkin iş ve işlemler ile mevzuat düzenlemeleri için oluşturulan kurul ve komisyonlarda, bu toplu sözleşmenin tarafı olan Konfederasyon tarafından bildirilecek engelli kamu görevlileri temsilcisi yer alır.
(8) Engelli kamu görevlilerine, ulaşımlarını sağladıkları motorlu taşıt alımları KDV’den muaf tutulur.
(9) Engellilerin bir kereye mahsus olmak üzere istekte bulundukları yere, yer değiştirme suretiyle atanmalarında herhangi bir kayıt ve sınır uygulanmaz.
(10) Engelli kamu görevlisinin çalıştığı kurumun il dışında yapacağı eğitim, seminer vb. faaliyetlerde refakatçi götürmesine imkân verilerek masrafları kurumca karşılanır.
(11) Engelli kamu görevlilerine, Diyanet İşleri Başkanlığınca koordine edilenler kapsamında Hac farizası ve Umre için % 3 kontenjanı uygulanır. Engelliler ve refakatçileri, hac ve umre ziyaretlerinden % 50 indirimli yararlanır.
(12) Ortaöğrenim (lise) ve yükseköğrenim mezunu olup hizmetli kadrosunda bulunan engelli kamu görevlileri, görevde yükselme sınavından muaf tutularak istekleri halinde VHKİ veya memur kadrolarına atanır.
(13) Bu madde kapsamındaki engelli kamu görevlisi ifadesi; engellilere mahsus kontenjana mahsus olarak kamu görevlisi olarak atanan engelliler ile göreve başladıktan sonra engelli kamu görevlisi olarak atanmaı gerektirecek düzeyde engeli olan kamu görevlilerini kapsar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406