İSMAİL AKÇAY İLE SÖYLEŞİ: İSMAİL AKÇAY İLE SÖYLEŞİ

İsmail Akçay; Gümüşhane’de bir misyonun, bir güvenin adıdır. Gümüşhane için, Gümüşhaneli için çalışan, kafa yoran, koşan, fikir üreten bir ufuk adamı.

Sayın İsmail Akçay ile 5 Haziran 2012 tarihinde bir söyleşi yaptık.

Sizleri Sayın Akçay ile yaptığımız söyleşi ile baş başa bırakıyorum.
HASAN PİR - İsmail Akçay kimdir, hayat hikâyenizi bizimle paylaşır mısınız?
İSMAİL AKÇAY -
25 Mart 1953 tarihinde İnönü Mahallesi’nde, dedem Halit Ağa’nın bahçeli konağında doğmuşum. Annem Ayşe ile Babam Necati’nin 1’i kız 5’i erkek olan 6 çocuğundan en büyüğü benim. Bugün Yusuf Çiftçioğlu İlköğretim Okulu’nun bulunduğu yerdeki doğduğum bahçeli evimiz 1969’da Karayolları tarafından istimlak edildi.

İlkokulu, Gazipaşa İlkokulu’nda okudum. O zaman, ilkokul, ortaokul ve lise aynı binada idi. Daha sonra Gümüşhane Lisesi yapılınca ortaokulu ve liseyi Gümüşhane Lisesi’nde okudum.

Liseyi bitirdiğim yıl üniversiteyi kazanamadım. Gümüşhane Öğretmen Okulu’nun kantin ihalesine girdim. Kantinin ihalesini kazandım ve bir yıl kantincilik yaptım. Hayatımda ilk defa orada para kazandım. Sonra, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü’ne girdim. Anarşik olaylardan dolayı orada okuyamadım. Sonraki yıl İstanbul’a gittim. Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 1982 yılında mezun oldum.
Üniversite öğrencisi olduğum 1980 yılında müteahhitliğe başladım. İlk taahhüt işim Yağmurdere’de köprü inşaatı oldu. Daha sonra, 1981-1982 yıllarında Çorum ve Niğde’de çalıştım. Bir yandan ihaleleri takip ederek iş alıp yapıyor, diğer taraftan İstanbul’da okulu bitirmeye çalışırken, Fakülteyi 5,5 yılda, 1982 güz döneminde ancak bitirebildim.

15 Mayıs 1983’de Asiye (Halise) ve Kadir (Paşa) Akçay’ın tek kızları olan öğretmen Aysel Akçay Hanımefendi ile evlendim. Hayatımdaki olumlu gelişmelerdeki emek ve katkıları için kendisine minnettarım
.
15.11.1995 tarihinde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı seçildim. Yönetim Kurulumuzda, Meclisimizde, Meslek Komitelerimizde ve Disiplin Kurulundaki yönetici arkadaşlarımıza bana verdikleri destekler için teşekkür ediyorum. Ticaret ve Sanayi Odamız Merkez İlçe, Torul ve Kürtün İlçelerimizdeki üyelerimize de bize güvendikleri ve destekledikleri için teşekkür ediyorum. Odamız personelinin de fedakârca çalışmaları için teşekkür ediyorum.
Halen Gümüşhane ve Kelkit’te ticaret yapıyorum. 32 yıllık işveren olarak çalışma hayatıma devam ediyorum.

Bugün itibariyle Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nın yanında görev yaptığım diğer kurum ve komisyonların isimlerini de sizinle paylaşmak istiyorum.

İSMAİL AKÇAY’IN
GÖREVLİ OLDUĞU KURUM VE KOMİSYONLAR
(04.06.2012)
S.No
Kurum/Komisyon Adı
Görevi
 
1
Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı
2
TOBTİM (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ticaret Merkezleri)
Yönetim Kurulu Üyesi
3
EİT-TSO Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (Türkiye, İran, Pakistan’ın kurucu üyesi olduğu Azerbaycan, Afganistan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızıstan, Özbekistan ve Tacikistan’ın üye olduğu)
Milli Komite Üyesi
4
DOKA (Doğu Karadeniz Bölgesi Kalkınma Ajansı)
Yönetim Kurulu Üyesi
5
OSB (Organize Sanayi Bölgesi)
Müteşebbis Heyet Başkan Yardımcısı
6
OSB (Organize Sanayi Bölgesi)
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
7
Gümüşhane Üniversitesi Yaptırma Yaşatma Derneği
Kurucusu ve Başkan Yardımcısı
8
GÜSİAD (Gümüşhane Sanayici ve İşadamları Derneği)
Kurucusu ve Üyesi
9
Defterdarlık Takdir Komisyonu
Üye
10
İl Enerji Komisyonu
Üye
11
İl Çevre Kurulu
Üye
12
İnsan Hakları Kurulu
Üye
13
Çevre Koruma Vakfı
Yönetim Kurulu Üyesi
14
Gümüşhane Hizmet ve Eğitim Vakfı
Yönetim Kurulu Üyesi
15
Çıraklık Eğitim Kurumu
Üye
16
Milli Eğitim Komisyonu
Üye
17
Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri Koruma Kurulu
Üye
18
İl Kıymet Takdir Komisyonu
Üye
19
METEF (Mesleki Teknik Eğitim Yürütme Kurulu)
Üye
20
İl Turizm Koordinasyon Kurulu
Üye
21
İl İstihdam Kurulu
Üye
22
KBKYP (Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Komisyonu)
İl Proje Değerlendirme Birimi
Üye
23
Festival Kutlama ve Organizasyon Komitesi
Üye
24
İl Mesleki Eğitim Kurulu
Üye
25
Şiddete Yönelik İl Yürütme Kurulu
Üye
26
Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumları Proje Yarışması Komisyonu
Üye
27
Ana-Kız Okuma Yazma Projesi İl Kampanya Yürütme Kurulu
Üye
28
Milli Eğitim Müdürlüğü Türkiye Okuyor Kampanyası İl Yürütme Kurulu
Üye
29
Gümüşhane Tanıtım Günleri Etkinlikleri Düzenleme Komisyonu
Üye
30
Gümüşhane İli Hayvan Sağlığı ve Zabıta Komisyonu
Üye
31
METEF (Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarına ait İl Yürütme Kurulu)
Üye
32
Milli Müdafaa Mükellefiyet Komisyonu
Üye
33
Fındık Komisyonu
Üye
34
Turizm Haftası Kutlama Komitesi
Üye
35
(GÜN-ADEK)
Gümüşhane Üniversitesi Akademik Değerlendirme Kurulu
Üye
36
Toprak Koruma Kurulu
Üye
37
OSBÜK (Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu)
Genel Kurul Üyesi
38
MOBİSAD Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği
İl Temsilcisi

HASAN PİR - Siz Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olduktan sonra Gümüşhane’ye bir hareket geldi. Gümüşhane adeta birinci lige çıktı. Sayın Akçay; bu işin sırrı nedir, açıklar mısınız?
İSMAİL AKÇAY -
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı seçildikten sonra bize görev veren arkadaşlarımıza bizim de hizmetle karşılık vermemiz gerektiğini hiç unutmadım. Arkadaşlarımızın hizmet beklentisi içinde olduklarını biliyordum. Bizden önce hizmet veren başkanlarımızı ve yöneticilerimizi şükranla ve rahmetle anıyorum. Zor şartlar altında bayrağı en iyi şekilde taşıdılar.

Zaman değişmişti. Yıl 1996 Oda’da “facit hesap makinesi” ve daktilo ile çalışma olmuyordu. Bütçede müsait değildi. İhtiyacımız olan bilgisayar, faks makinesini, katalitik sobayı, halıları, boyaları yönetim kurulu üyelerimden bağış olarak aldım. Onlara da bir kere daha teşekkür ediyorum.

1997 yılında zamanın Devlet Bakanı Sayın Rüştü Kazım Yücelen ve Bayındırlık ve İskân Bakanı Sayın Cevat Ayhan’ı Oda’mda ağırlamakta zorluk çekince mahcup olduk ve derhal bir bina yapmamız gerektiğine karar verdik. Paramız yoktu ama inancımız vardı. Hemen inşaata başladık.

Gümüşhane’de ilk defa silikon cam cepheli bir bina yaptık. Üyelerimizin ve ilimizin hizmetine sunduk. Maliyeti Oda bütçemizin 5 katından fazla olan binanın yapım detayını anlatırsam sizi yormuş olurum. İnşaat bitip iç mekânların donatısına sıra gelince oturacak sandalyemizin olmadığını gördük.  İşte tam o sırada Avrupa Birliği Projeleri imdadımıza yetişti. Beş katın donatımını ve bir de Mercedes Vito minibüsü Avrupa Birliği projelerini yaparak hibe aldık.

2004 – 2011 Yıllarında Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası olarak 15 tane proje yaptık. 610 kişiye mesleki ve kişisel gelişimle ilgili uzmanları tarafından eğitim verdik. Üste yevmiye de verdik. 1.240.000,00.-TL ilimize girdi sağladık.

Bu işleri yaparken rutin Oda hizmetlerimizin yanında çeşitli mesleki kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları ile devamlı toplantı yapıyor, ilimizin meselelerini Kürtün, Torul, Köse, Kelkit, Şiran ve Merkez ilçemizdeki kanaat önderleriyle ortak akıl kullanıp rapor haline getiriyoruz. Bu raporları başta milletvekillerimize, valilerimize, bakanlarımıza, başbakanlarımıza taşıyoruz, onlarla paylaşıyoruz. 

Bu çalışmalarımızı yaparken Adalet ve Milli Savunma Eski Bakanımız Sayın Mahmut Oltan Sungurlu, Milletvekillerimiz Sayın Lütfi Doğan, Sayın Bedri Yaşar, Sayın Sabri Varan, Sayın Temel Yılmaz, Sayın Prof. Dr. Yahya Doğan bu çalışmalarımız için her zaman teşekkür etmiş ve sorunların çözümüne kadar takipçisi olmuşlardır.

Aynı şekilde bugün de Milletvekillerimiz Doç. Dr. Sayın Kemalettin Aydın, Sayın Feramuz Üstün çalışmalarımızı ve Gümüşhane adına taleplerimizi her zaman samimiyetle ele alıyor, büyük bir heyecanla sonuna kadar bizzat takip ediyorlar.

Doç. Dr. Sayın Kemalettin Aydın da, Sayın Feramuz Üstün de her konuşmalarında Ticaret ve Sanayi Odamızın kanaat önderleriyle hazırladığımız bu raporlarımızdan çok istifade ettiklerini, bu şekilde yorulmaktan çok memnun olduklarını söyleyerek teşekkür etmektedirler. Biz de yönetim olarak hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Zaman zaman insanlarımızın bizden beklentilerinin yüksek olduğunu görüyoruz. Görevlerimizi aşan birçok konuda talep, öneri ve eleştiriler de geliyor. Bütün bunları değerlendirip, çözüm arıyoruz. Ancak unutmayalım ki; Ticaret ve Sanayi Odalarının yaptırım gücü de yoktur. Yatırımcı bir kurum da değildir. Diğer birçok mesleki kuruluşlar gibi bir mesleki kuruluştur. Ama her konuda Ticaret ve Sanayi Odası akla geliyorsa bundan da biz memnun oluyoruz. O zaman biz doğru yoldayız. İşimizi fazlasıyla yapıyoruz demektir.

Çalışmalarımızı yaparken kendi çalışma alanımızla siyasetin çalışma alanını birbirine karıştırmamaya özen gösteriyorum. Toplum menfaatlerini şahsi menfaatlerin önünde tutuyorum. Makamlardan değer almaya değil, makamlara değer katmaya hassasiyet gösteriyor, bunun için çalışıyorum.
Ticaret ve Sanayi Odası olarak 1996 yılından beri Gümüşhane’nin sosyal, kültürel, tarım, turizm, eğitim, ekonomi gibi her meselesinden kendimizi yönetim olarak sorumlu tuttuk. Gümüşhane isminin olduğu her yerde olduk.

Ticaret ve sanayi Odası’nın çalışma alanlarıyla birlikte Gümüşhane’nin olduğu her platformda fikir ürettik, öneri sunduk. İl içinde ve il dışında temsil noktasında Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası’nı hiç yok yazdırmadım. Şeffaf oldum. Adaletten ayrılmadım.

Başarı varsa, bize güvenen arkadaşlarımızın ve Oda üyelerimizindir.  Çünkü hiçbir beklentimiz olmadan, onlarla beraber çalıştık.

HASAN PİR - Oda Başkanlığından bir ücret alıyor musunuz ?
İSMAİL AKÇAY -
Odamızdaki bu çalışmalarımızın karşılığında ben ve yönetici arkadaşlarım dahil Odamızdan hiçbir şekil ve isimle hiçbir ücret almayız. 

HASAN PİR - Gümüşhane’yi dert edinen birisiniz. Hep koşuyorsunuz. Hiç yorulduğunuz olmadı mı?
İSMAİL AKÇAY -
Cumhuriyetimizin Kurucusu Atatürk Diyor ki; “Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklâl ve istikballerini kaybedeler.”

Türk milletinin bunları kaybetmeye tahammülü olmaz. Yoğun bir çalışma hayatımız var. Tabiî ki yoruluyoruz. Ama her yorgunluk, yeni yorgunlukların başlangıcı oluyor. Görevlerimizin ve ülkemizin bize emanet olduğuna ve çok çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Böylece dinleniyorum. 
HASAN PİR - Ülkemizin dünü, bugünü ve yarını için neler söylersiniz?
İSMAİL AKÇAY-
70 sent’e muhtaç olduğumuz günlerden, bugün dünyaya tahvil ihraç eden bir ülke olduk.

Türkiye’den başka dünya tanımayan iş adamlarımız, Eski Cumhurbaşkanımız Rahmetli Turgut Özal ile dünyayı tanıdı.  Şimdi Türk işadamlarımız dünyanın her yerinde iş yapıyor, ithalat ve ihracat yapıyor. 

2011 yılında yaklaşık % 9 büyüyerek, büyümede dünya ikincisi olduk. 2012 hedeflerinde EURO Bölgesinde % 0,5 büyüme hedeflenirken, Türkiye’de % 5 hedeflenmektedir. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’de, 500 milyar $ ihracatla dünyanın 10.büyük ekonomisi olmayı hedefliyoruz. Ülkemizin; kendi savunma sanayini kuran, kendisi uçak yapan, satan, rol model bir ülke olacağına inanıyorum.

HASAN PİR - Gümüşhane’nin dünü, bugünü ve yarını için neler söylersiniz?
İSAMAİL AKÇAY -
% 60’ ı kırsalda yaşayan bir Gümüşhane’den, % 60’ı kentlerde yaşayan bir Gümüşhane olduk. Bahçeli evlerin olduğu bir şehirden, omuz omuza beton blokların olduğu bir şehir olduk. Gelişiyoruz, büyüyoruz. Ama plansız gidiyoruz. Dün Gümüşhane’de yaşam şartları her bakımdan zordu. Her şey daha azdı. Biz de az şeye ihtiyaç duyuyorduk. Bugün yaşam şartları düne göre çok gelişti. Biz de bugün daha çok şeye ihtiyaç duyuyoruz.

Yarınlar daha güzel olacak. Biz de daha çok şeye ihtiyaç duyacağız. Yarınlarda Gümüşhane; Torul ilçemizle, Kale köyümüz arasında bir şehir olacaktır.   

HASAN PİR - Ufukta bir siyaset düşüncesi var mıdır?
İSMAİL AKÇAY -
Siyaset her şeyden önce bir yönetme sanatıdır.  Ben de her gün onu yapıyorum. Siyasi kimlik soruyorsanız, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak siyaset düşünmüyorum. İleriye dönük böyle planlar yapmam. Bulunduğum görev de siyasi görevler kadar önemli bir görevdir. En iyi şekilde bu görevimin hakkını vermeye çalışıyorum.

HASAN PİR - Çocukluğunuzun Gümüşhane’sinden neleri özlüyorsunuz?
İSMAİL AKÇAY -
Özlemlerimi şöyle sıralayabilirim:

Bahçeli evlerin bahçelerinde çay kahvaltı sefalarını,

15 Şubat Kurtuluş Bayramlarını,

Etrafı leylaklarla çevrili Gazipaşa Okulu’nu,

Gece bekçilerinin karşılıklı düdük seslerini,

Sevgi ve saygıya dayalı komşulukları özlüyorum.

HASAN PİR - İsmail Akçay’ın hayattaki üç doğrusu nedir?
İSMAİL AKÇAY –
Hayattaki doğrularım şunlardır:

Millî ve manevi değerlerime bağlı kalmak. 

Bana yapılmasını istemediğimi başkasına yapmamak.

Her gün öğrenen, her gün öğreten olmak.

HASAN PİR - Gençlere tavsiyeniz ne olur?
İSMAİL AKÇAY -
Tarihe not düşmesi dileği ile gençlerimize önerilerim şunlardır:

Sevgi ; Yaratanı sevin, yaratılanı sevin, işinizi sevin.

Saygı ; Sizin gibi düşünmeyene saygı duyun.

Hoşgörü; Karşınızdakine bir şans daha verin.

Güven; Güven duyun, güven verin. Tükenmez sermayedir.

Vefa; Yola çıktıklarınızı, yolda bulduklarınızla değişmeyin.

İnanmak; Başarmaktır.

Çalışmak; Alın teri ile akıl terini birleştirin.

Kanunlara uymak; Hesap verebilmek ve huzurlu olmaktır.

Gülümsemek; Dünyanın ortak dilidir. Kullanın.

Değişime ayak uydurmak; Yenilikleri takip etmeyen zarar görür.

Ekip ruhu yaratmak; Çalışma arkadaşlarınızla bir aile bağı oluşturunuz.

Bazen cevap vermemek en manalı cevaptır; Sizden geridekilere cevap vermek onlara önem kazandırır.

Temiz kazanç istemek; Helal yemek.HASAN PİR - Hobileriniz nelerdir?
İSMAİL AKÇAY -
Yurtiçi ve yurtdışına seyahat etmek,  doğada dolaşmak, kitap okumak.

HASAN PİR - Yorulduğunuz anda dinlenmek için ilk aklınıza gelen şey nedir?
İSMAİL AKÇAY -
Yorulduğumda, dinlenmek için aklıma ilk gelen şey, Eşimin yanında olmaktır. 

HASAN PİR - Unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?
İSMAİL AKÇAY -
2004 yılında Odamızın binasını yapıyoruz. Bina bitme noktasında, Bakanlık Müfettişimiz Oda’yı teftişe geldi. Ufak, tefek yazışma eksikliklerinin dışında her şey yolunda gidiyor.

Bir gün Genel Sekreterimiz Lütfi Bey beni arayıp,  bina ile ilgili Müfettişin beni görmek istediğini söyledi. Ben de, herhalde Müfettiş Bey bina için teşekkür edecek diye düşünerek hemen yanına geldim. Müfettiş Bey, yaptığımız binaya ve bütçeye bakarak, bütçemizin yaklaşık 5 katı büyüklüğündeki binayı nasıl yaptığımızı sorgulamaya başlayınca ben şaşırdım ve biraz da sinirlendim.

Ve dedim ki; “Sayın Müfettişim, ben teşekkür edeceksiniz düşüncesiyle ve beklentisiyle yanınıza geldim. Siz beni sorguluyorsunuz. Ben teşekkür bekliyorum. Çünkü bütçede inşaat kalemi sıfır iken, biz, üyelerimizin bağışları ve destekleri ile binamızı yaptık. Bu yasak mıdır?”  diyerek ben de soruya soruyla cevap verdim. Bunun üzerine Müfettiş Bey de, “Gümüşhanelileri tebrik ediyorum.”  dedi ve olayı tatlıya bağladık.

HASAN PİR - Sizlerin ilave etmek istediğiniz hususlar var mıdır?
İSMAİL AKÇAY -
Gümüşhane adına yaptığınız çalışmalara, yazdığınız kitaplara ve eserlere yenilerini eklemenizi bekliyor, daha çok Hasan PİR’lerin yetişmesi dileği ile çok teşekkür ediyorum.

HASAN PİR – Ben de size teşekkür ediyorum.