KENT BELLEĞİ MERKEZİ VE VALİ TAŞBİLEK

Arkalarında beyaz duman bırakarak ayrılan Mülki İdare Amirlerimizin belleğimizde yer eden hizmetlerinden örnekler vererek başlamak istiyorum

İl’imize atanan Değerli Valilerimiz geride hoş bir seda bırakarak ayrılırken kent kültürüne katkı sağlamayı da ihmal etmediler. Duymadığımız yeni kavramlarla bizleri buluşturan, ufkumuzu açan söylem ve deyimleri ile gönlümüzde taht kuran valilerden: Vali Güzeloğlu “Sinerji” kavramıyla bizleri tanıştırdı. “Şehrin giriş ve çıkışı önemlidir” diyerek unutulmaya yüz tutmuş bazı  Gümüşhane  konaklarını restore ederek hizmete sunması en büyük hediyesidir bizlere.. 

Gümüş işlemeciliği ve Dölek Gudusu’nun hayat bulması Rahmetli Vali Dalmaz’ın eseridir.. .

Vali Enver Salihoğlu. Edebiyat, şiir ve yürüyüş etkinliklerinin baş aktörü olmuştur. Ülke kalkınmasının eğitimle mümkün olacağına inanan bu değerli mülki idare amirinin gündeminde Eğitim, her zaman öncelikli hizmet arasında yer almıştır. Nitekim orta ve lise çağ nüfusunun okullaşmasında önemli mesafeler kat etmiş, lise çağındaki kızların ilçeler dahil okumalarına önemli ölçüde destek vermiştir. Denilebilir ki liseli olmayan kız kalmamıştır. Konunun takibi içinde bizlere. Kendisine ait olan, “Eğitimin çatısına Bir çivi çakmayan geleceğini rüzgara kaptırır” özlü sözünü daima hatırlamamızı salık vererek veda etmiştir.

Y.Mayda, edinilen başarıları yeterli görmeyip daha büyük başarılara koşmak anlamına gelen, “Beyazın zıttı yine Beyaz olmalıdır” özlü sözü ile yetinme duygusunun esiri olmamamızı öğretti bizlere.   Keza “dağlar bizim için engel değil avantajdır” diyerek yılların ihmali olan  “Süleymaniye Kış sporları ve kayak merkezi entegre projesinde yer alan Canca kalesi yolunun yapılmasını sağlamıştır.

Vali Yücel Yavuz Gümüşhane’nin kalkınmasının özeti olan “2T+E” formülünde geçen tarımdan sonra ki T yani turizmi çok önemsedi ve dıştaki hemşerilerimizin turizme katkı sağlayacak yatırımlar yapmaları gerçeğini savundu. Ketum davrananlara da “Başka Çare Yok” deyimini kullandı.  Yerel ürünlerin üretilmesi hususunda etkili çağrılar yapmış, özellikle Süleymaniye mahallesi sakinlerinin evlerinin bahçelerini gelen konuklara açma tavsiyesinde bulunmuştur. Ve bu etkinliğin meyvelerini verdiğini görme bahtiyarlığına erişerek Şehrimizden ayrılmıştır.

Okay Memiş Valimiz geldiğinin iki ayı dolmamıştı ki 15 temmuz darbe kalkışımının neden olduğu yaraları sarmak ve olumsuzlukları gidermek için en az bir yılını heba etti Buna rağmen “Asfaltsız köy yolu kalmayacak” sözüne sadık kalarak İl genelinde 650 km. asfalt köy yolu yapmayı başarmıştır.

Ve Vali Kamuran Taşbilek

Anlaşılan o ki tüm Valiler Gümüşhane’nin kalkınmasına katkı sağlayacak olan Turizm konusunda birleşiyorlar. Peki, bu iş nasıl olacak

Bir yazımda Marka kent vurgusunu yaparken bir kentin ilgi odağı olmasının koşullarının başında insanları çekebilecek mekanların olması gerekir demiştim. Bu ilgi odağı mekanlar ören yerleri, kent meydanları, kaleler, müzeler,  yemek ve konaklama mekânları v.b. benzer yerlerdir.

Henüz Bir yılını doldurmayan Vali Taşbilek için “Yüz gün”lük hizmet değerlendirmesi yapılabilir mi? Bence hayır. Kanımca “Yüz Gün”lük formül daha çok siyasi makamlar için uydurulan bir formül. Sayın Taşbilek şu anda geldiği nokta yüz günlük işleri çoktan aşmış durumda. .

Sayın Taşbilek, yapılabilirliği olmayan projeler yerine farkındalık yaratacak yeni projelerin peşinde. Özellikle şehrin güneye açılan penceresi konumundaki Süleymaniye Mahallesi için planlanan yatırımlar son derece heyecan verici. Kış sporları ve kayak merkezi için müellif ciddi bir firma ile anlaşma sağlanmış durumda.  Aynı yerde harabe durumdaki Rum okulunu restore ederek yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere “Kent Belleği Merkezi” olarak proje çalışmaları tamamlanmıştır.

Kent Belleği ya da Hafızası ne anlama geliyor. Yukarıda değinmiştim Valilerimizin bazı deyimleri ile kültürümüze katkı sağladıklarını. İşte bunlardan biriside şu anki Valimiz Sayın Kamuran Taşbilek. Literatürde önceden yer almış olsa da, Vali Taşbilek’ten ilkkez duyduğum, “Kent Belleği Merkezi” deyimi üzerinde biraz kafa yordum.  Öyle ya! Bir kentin hafızası o kent için olmazsa olmazıdır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi. Bir Vali’den böyle önemli bir deyimi ilk kez duymuş olmam bana, “Valimiz Taşbilek’le ne kadar övünsek yine azdır” çağrışımını yaptırdı.

Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerde “Kent Belleği Merkezleri” olması gayet tabiidir. Oralarda var da Gümüşhane’de neden olmasın. Bu merkez hayata geçirildiğinde içerisinde oturma mekanları, sohbet yerleri, çay, kahve servisleri ve en önemlisi okumayı sevenler içinde okuma salonları ve kütüphane yer alacak. Bitmek üzere olan butik otelin imkanları ile daha da anlamlı hale gelecek olan “Süleymaniye Kent Belleği Merkezi” bir aksilik olmazsa Valimiz Sayın Taşbilek’in gayretleri ile kentimize kazandırılacak en büyük eser olacaktır.

Bir Mülki idare amiri için, hizmet atağı ne denli önemli ise halkla ilişkilerde ondan daha çok önemlidir gerçeğinden hareketle, Valimiz Sayın Taşbilek öncelikli olarak Şehit ailelerini gazileri hasta ve düşkünleri, yoksulları ve özel öğrencileri ziyaret ediyor zamanın el verdiği ölçüde de şehrin diğer dinamiklerini STK’larını ve tabiî ki kentte yaşayan tüm insanlarımızı da ihmal etmiyor. Ve halka açık 7/24 saat esasına göre birde telefonu olduğunu herkes biliyor.

Sonuç olarak Şehrimizin kalkınması için Valimiz Sayın Taşbilek gibi özverili çalışan herkese minnet borcumuz vardır. Bu uğurda emek sarf edenleri Gümüşhaneli unutmaz yeri geldiğinde de elinden gelen katkıyı sunmayı da asla esirgemez.

“Gerçekler çıplak gezer” özlü sözünden esinlenerek şehrimizde yapılan hizmetleri tanıtmaya yönelik kaleme alınan bu yazı; Valiler arasında bir kıyaslama ya da değerlendirme yapma amacına asla yönelik değildir. Okurlarımızın da yazı içeriğini bu şekilde algılamaları doğru olanıdır diye düşünmekteyim.           

Ne diyelim. Çalışanların önü kesilmemeli eğer şehrimizi ve insanlarımızı seviyorsak tüm hizmet alanları da görev yapanları da gönülden desteklemeliyiz.           

YORUM EKLE

banner406