UMUT HEP VAR

"Umudu olmayanın atı koşmaz"

             Çerkez Atasözü


Rahmetli Avni Akyol'dan sonra bir başka eğitimci Prof Dr Ziya Selçuk'un Milli Eğitim Bakanı olarak eğitimin en başında yer alması güzel ülkem adına umut veren bir çıkış olmuştur. 


Bu yazıma Sayın Bakanımızın aşağıdaki güzel ve yerinde paylaşımı ile başlamak istiyorum. 


Talihsiz bir iletişime denk geldim ziyaret ettiğim bir okulda. Baba diyor ki çocuğunu gösterip; 


"Bu bizim küçük, çok yaramaz, adam olmaz, tek okulu bitirsin yeter." 


Böylesi cümleler. Çocuk ilkokula yeni başlıyor baba bunu söylerken... Yavrudan ümidi, daha yolun başında kesmişler. 


Şirazlı Sadi der ki; 


"Yaşlı biri günlerini tamamladığında; bir talihli de beşikten başını kaldırır." 


Bana göre her yeni doğan çocuk, hayata karışan, okula başlayan her çocuk bu ülke için bir umuttur. Ben bu umutla, bu umut için burdayım. 


Lütfen çocuklara, sizin bıraktığınız yerden, sizin bıktığınız yerden geçecek, sizin tükettiğiniz ümidi yeniden yeşertecek yeni bir insan olarak bakın. Ülke olarak bu umuda, bu ümide su gibi, hava gibi ihtiyacımız var.


Evet, umut hep var, olmalı da. Zira önce hayalleri ölür insanın eğer sahip çıkmazsa. Denizi hayal etmek yetmez elbette. Denize varacak yolları aramaz isen hayallerin ne işe yarar ki. 


İbni Haldun'un dediği gibi;


"Coğrafya her ne kadar kaderimiz" olsa da Rabb'imin bize bahşettiği akıl ve cüzi irade ile hayallerimizin ve dahi kaderimizin takipçisi oluruz. 


Gümüşhaneli çocuklarımızın, gençlerimizin ve dahi her bir bireyinin Kuşakkaya ve Canca'dan ve dahi Zigana'dan yüksek ve muhkem hayalleri olmalı. Umutları olmalı hep başarı üzerine, okumak üzerine. 


Makus talihimizi yenmek ve önyargıları parçalamak için Einstein olmamıza gerek yok sanırım. 


2019-2020 yeni bir umut, yeni bir başlangıç ve yepyeni hayaller için en muhkem adımı atma sebebimiz olmalıdır. 


Zira sanayisi, zenginliği olmayan ve dahi yarınları kısıtlı olan dağların avucundaki mahrum şehrimiz Gümüşhane için en büyük kazancımız sayıları 20 binin üzerinde olan siz değerli öğrencilerimizsiniz. 


Sizlere bir eğitimci, yazar olarak her zaman güvendim. Güvenmeye de devam ediyorum. Eğer bir yerlerde birileri başarılı oldu ise sizlerde başarılı olacaksınız. 


Yeter ki önce kendinize inanın. Sonra kendinize güvenin ve her fırsatta bol bol okuyun. Öğretmenlerinizi can kulağı ile dinleyin. 


Ve en önemlisi umudunuzu asla yitirmeyin. 


2019-2020 Eğitim Öğretim döneminin tüm öğrenci, öğretmen, veli ve eğitim camiamıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Eyyüp Demirel
Eyyüp Demirel - 6 ay Önce

Yollar umutla yürünür

banner406