YAKLAŞAN 10 KASIM… ATATÜRK’Ü ANMAK, ANLAMAK

“Her yüzyılda Dünya bir lider yetiştirir. Şansızlığımıza bakın ki asrımızda bu lider Türkiye’den çıkmıştır. Ne yapabilirdik” diyerek lordlar kamarasında kendini savunmuştu İngiliz ünlü başbakanı Churchill.

Yaşadığı asra yani 20.Yüzyıla damgasını vuran, Mustafa Kemal Atatürk, verdiği Anadolu Kurtuluş Mücadelesiyle sadece Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmakla sınırlı kalmamış irili ufaklı birçok Ulus’ unda bağımsızlığına kavuşmasının yolunu açmıştır.

2.Cumhurbaşkanı merhum İnönü:“ Büyük halaskar gazi! Vatan sana minnettardır. “Ve 3. Cumhurbaşkanı merhum Celal Bayar: “Atatürk’ü sevmek Milli görevdir.”  Özlü sözlerinde anlamını bulan Atatürk büyüklüğü ve sevgisi O’nu anlamamıza yeterde artar bile.  Yeri gelmişken ekleyelim. Merhum Celal Bayar İktidarını yersiz suçlamalarla Atatürk karşıtı göstermeye çalışanlar içinde  ‘Atatürk’ü sevmek Milli görevdir” özlü sözü yerinde bir cevap olsa gerek. Kaldı ki 1953 yılında çıkarılan Atatürk’ü koruma kanunu yine, Celal Bayar iktidarının eseri olmuştur.

Atatürk hakkında yerli ve yabancı basın misyonerler ve ünlü düşünürlerin söylediklerine baktığımızda hepsinin de günümüzde gerçekleştiğini görüyor ve bir kez daha Atatürk fikir ve düşüncelerinin evrensel boyutta olduğunu tescil ediyoruz.

Bize gelince:

10 Kasım bir yas günü değil. Atatürk’e hesap verme ve yaptığı yenilikleri koruma günüdür. Diyor, bunu bir öğreti olarak başta çocuklar, gençlik ve ben Türküm diyen herkese de öğretilmesi dileğimizi yineliyoruz.

Bendenizde merhum Bayar’ın :”Atatürk ‘ü Sevmek Milli Bir ibadettir “ özlü sözüne katılıyor, bir gazi evladı olarak “Ruhun şad olsun. Büyük Atatürk” diyorum.

Güncelliği sebebiyle de,  bağımsızlık savaşımızın bir uzantısı olan ve elan sınır boylarında  savaşan Güvenlik Güçlerimize başarılar, bu uğurda şehit ve gazi olan yurttaşlarımıza da Allahtan rahmet diliyorum..

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nihat ERDEN
Nihat ERDEN - 7 ay Önce

Çok güzel.

banner406