Atatürk Ortaokulundan yeni bir AB projesi: SPACE

Geçtiğimiz yıllarda aynı anda iki AB projesi yürüten Merkez Atatürk Ortaokulu, bu yıl yeni bir AB projesine başladı. 

Atatürk Ortaokulundan yeni bir AB projesi: SPACE

Geçtiğimiz yıllarda aynı anda iki AB projesi yürüten Merkez Atatürk Ortaokulu, bu yıl yeni bir AB projesine başladı. 

Öğretmenlere ve eğitim yöneticilerine siber zorbalıkla mücadele etme becerisi kazandırmak için eğitim modülü geliştirmeyi amaçlayan proje SPACE (Skills for school professionals against cyberbullying events) resmi olarak 1 Ekim 2017 de başladı.

İki yıl sürecek projenin ilk toplantısı 16-17 Kasım tarihinde İspanya’da gerçekleşti ve toplantıya okul müdürü Serdal Şeker ve İngilizce Öğretmeni Şenol Doruk katıldı. 

Proje ekibi projelerinin Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus+ İyi Uygulamaların Değişimi için Stratejik Ortaklık kapsamında hazırlandığını Türkiye, İtalya, Portekiz, Hollanda ve İspanya olmak üzere beş farklı ülkeden toplam 7 farklı kurumun yer aldığını belirttiler.

Proje koordinatörü Serdal Şeker, teknolojik ilerlemelere paralel olarak bilgi ve iletişim teknolojileri araçlarının kullanımının gençler ve çocuklar arasında da hızlı bir şekilde yaygınlaştığını, bu iletişim araçlarının sayısız faydasının yanında bazı olumsuzlukları beraberinde getirdiğini ve bu olumsuzlukların başında son dönemlerde çok yaygın olan siber zorbalık yer aldığını belirtti. 

Şeker, son yıllarda ülkemizde yapılan araştırmalarda siber zorba davranışların oldukça yaygın olduğunu, Türkiye’de 269 ortaokul öğrencisi üzerinde yapılan bir çalışmada öğrencilerin yüzde 35,7’sinin zorba davranışlar gösterdiklerini, yüzde 29,7’sinin sanal kurban olduğunu; lise öğrencileri arasında sanal zorba oranının yüzde 28, sanal kurban oranının ise yüzde 30 olduğu belitti. 

Proje ekibi SPACE projesinin öğretmenlerin siber zorbalıkla ilgili farkındalıklarını artıracağını aynı zaman siber zorbalıkla mücadele etme becerisi kazandıracağını belirttiler. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme

Yandex.Metrica