Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Haberler

Haberler->Gümüşhane->"GÜMÜŞHANE'YE YATIRIM YAPAN FİRMALAR ŞEHRE GEREKEN ÖNEMİ VERMİYOR"   

"GÜMÜŞHANE'YE YATIRIM YAPAN FİRMALAR ŞEHRE GEREKEN ÖNEMİ VERMİYOR"


-GÜSİAD’dan fert başına düşen milli gelir rakamlarına eleştiri: Gelen yatırım için il dışından araç ve personel temin ediliyor, bu da rakamlar ile reeli farklılaştırıyor.
      Gümüşhane Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜSİAD) Gümüşhane Şube Başkanı Murat Akçay, Gümüşhane’ye yapılan devlet yatırımları ve diğer özel sektör yatırımlarının fert başına düşen milli gelir seviyesini direkt etkilediğini ancak bu yatırımların il ekonomisini etkilemediğini söyledi.

     Kağıt üzerinde etkiliyor görünen bu yatırımların reel de gerçeği yansıtmadığını kaydeden Akçay, ayrıca Gümüşhane’ye yatırım yapan firmalar ve kamu ihalelerini alan firmaların şehre gereken önemi vermediğini ifade etti.

     Yaptığı açıklamada, Gümüşhane’nin sosyo-ekonomik yapısı itibari ve nüfus yoğunluğu bakımından ülkenin küçük illerinden olduğunu belirten Akçay, “Sanayileşmenin, özel yatırımların ve devlet yatırımlarının asıl amacı o bölgeye istihdam sağlayarak hizmet getirmek olmakla birlikte, yapılan yatırımların o mahallin ekonomisine canlılık getirmek, o bölgenin iş adamına, esnafına, tüccarına ekonomik girdi sağlayarak ilin soysa ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmaktır.  Ancak, ilimizde yatırım yapan firmalar olsun, devlet ihalelerini alan firmalar olsun, İlimize gereken önemi vermediklerini görmekteyiz. Öyle ki birçok firma, tüm araç gereci, iş makinesini, çalıştırdığı elemanı, ihtiyaç duydukları birçok malzemeyi ve benzeri birçok ihtiyaçlarını il dışından temin etme yolunu seçmektedirler.” dedi.

      Gümüşhane’ye gelen yatırımların ilin sosyo-ekonomik hayatına katkıda bulunmadığını ifade eden Akçay, firmaların bu tutumlarının il ekonomisini menfi yönde etkilediğini, yatırım için Gümüşhane’ye aktarılan, ancak il içerisinde harcanmayan bu paraların fert başına düşen milli geliri de gerçeği yansıtmayacak şekilde arttırdığını söyledi.

-"FİRMALAR İŞ YAPARKEN GÜMÜŞHANELİLERE DAHA ÇOK FIRSAT VERSİN

      GÜSİAD olarak Gümüşhane’ye, dolayısıyla ülke ekonomisine faydası olacak, yasalar çerçevesinde yatırım yapan tüm firmaların destekçisi olduklarını dile getiren Akçay,  şunları söyledi: “Gümüşhaneli iş adamı, esnaf ve tüccarlar olarak bizler; ilimizde iş yapan büyük firmalarla daha çok ticaret yapmak istiyoruz. Büyük firmaların da iş yaparken Gümüşhanelilere daha çok fırsat ve öncelik vermesini açık bir şekilde dile getiriyor, talep ediyoruz.”TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK DİL OKULU GÜMÜŞHANE'DE


| More

 Gönderen Recep Ergin, Salı, 15 Kasım 2011 15:17, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it
 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.81126 saniyede 9 sorguyla oluşturuldu