Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Haberler

Haberler->Gümüşhane->GÜMÜŞHANE'DEN MEHMET AKİF GEÇTİ   

GÜMÜŞHANE'DEN MEHMET AKİF GEÇTİ


-TÜRK TELEKOM’DAN “MUTLU AİLE, MUTLU ÇALIŞAN” KONULU SEMİNER

Türk Telekom Gümüşhane İl Müdürlüğü’nün “Müsaitseniz Size Gelmek İstiyoruz” sloganı ile düzenlediği seminer ve tiyatro programı büyük ilgi gördü.

Gümüşhane Kültür Merkezi salonunda düzenlenen programa Vali Dr. Yusuf Mayda, Belediye Başkanı Mustafa Canlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın, Türk Telekom İl Müdürü Hüseyin Karasoy, CHP İl Başkanı Erkan Pelit, kurum personelleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

İki seans şeklinde düzenlenen programın ilk bölümünce ünlü tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez tarafından “Safahat. Mehmet Akif dönüyor… Ya siz neredesiniz” adlı oyun sahnelendi.

Türk Telekom tarafından desteklenen ve Türkiye genelinde yıl sonunda kadar 81 ilin tamamında sahnelenecek olan oyunda usta oyuncu Yenilmez, İstiklal Marşı yazarı Akif’in hayatından kesitler ve öğütler verdi.

Oyunun son bölümünde minik bir kız çocuğunun ağlayarak ve salonda bulunanların gözlerini nemlendirerek okuduğu İstiklal Marşını seyircisi ile paylaşan Yenilmez, “rahatsızlık verdi isek özür dileriz” diyerek, oyunun Türkiye’de Mehmet Akif Ersoy adına yazılan ilk ve tek oyun olduğunu söyledi.

-AKİF’İN OĞLUNUN MEZARININ YERİNİ BİLEN YOK

Avusturalyalıların Çanakkale için sadece geçen yıl 30’un üzerinde sinema, tiyatro ve dizi yaptıklarını fakat Türkiye Cumhuriyeti tarihinde sadece 1 filmin olmasını eleştiren Yenilmez, “Elin adamı Çanakkale’ye 3,5 milyar dolarlık köy inşaa ediyor. İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un bir kamyonun kasasında ölü bulunan oğlu Emin Ersoy’un mezarı da kimsesizler mezarlığına defnedildi. Yerini bilen yok.” dedi.

-DOĞUM GÜNÜNDE PASTA KESİLSİN, ÖLÜM GÜNÜNDE MEVLİT OKUTULSUN

Akif’in doğum günü olan 20 Aralık’ta bütün öğrencilerin katılımı ile bir doğum günü pastası kesilmesi ve 27 Aralık olan ölüm yıldönümünde de ildeki bütün camilerde mevlit okutulmasını isteyen Yenilmez, Akif’in İstanbul’da öldüğünü ve öldüğü binanın bugün Hüsamettin Cindoruk’a ait olduğunu ve bölgenin o binadaki bir barla tanındığını ifade etti.

Gümüşhane Valisi Dr. Yusuf Mayda ise oyunun ardından yaptığı konuşmada, oyun boyunca bir duygu seli yaşadıklarını belirterek, “Mehmet Akif’i rol yaparak değil de yüreğiyle yaşayarak canlandırılan bu oyun için Gümüşhaneliler adına Ahmet Yenilmez’e teşekkür ediyorum.” dedi.

Programın ikinci bölümünde ise eğitimci Canten Kaya tarafından “Mutlu Aile, Mutlu Çalışan” konulu seminer verildi. İzleyenleri hem güldürüp hem düşündüren Kaya, kendi hayat hikayesinden de örnekler vererek özellikle aileyi oluşturan karı ve kocanın birbirine nasıl davranması gerektiğini ve aile içi iletişim konularında bilgiler aktardı.


TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK DİL OKULU GÜMÜŞHANE'DE


| More

 Gönderen Recep Ergin, Perşembe, 17 Kasım 2011 01:05, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it
 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.42965 saniyede 9 sorguyla oluşturuldu