Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Haberler

Haberler->Gümüşhane->BELEDİYE KATILIM PAYLARININ TAHSİLATINA BAŞLADI   

BELEDİYE KATILIM PAYLARININ TAHSİLATINA BAŞLADI


      Gümüşhane Belediye Başkanlığı geçtiğimiz aylarda doğalgaz çalışmalarıyla birlikte yaptığı kaldırım ve yol çalışmaları için vatandaşlardan paraları toplamaya başladı.

      Belediye Fen İşleri Müdürü Sinem Açık imzalı yapılan açıklamada, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun ilgili maddesi gereği Karşıyaka Mahallesi İmamoğlu Sokak, Karaer Mahallesi, Hürriyet Caddesi, Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Caddesi ve Dilaver Cebeci Sokak’ta yer alan gayrimenkul sahiplerinden, Belediye tarafından yapılan düzenleme ve alt yapı, üst yapı harcamalarına katılma payı ödemelerinin başladığı bildirildi.

     Açıklamasında, 5393 sayılı Belediye Kanununun 13.maddesini hatırlatan Açık, "Belediye sınırları içinde oturan, bulunan veya ilişiği bulunan herkesin belediyenin kanunlara dayanan kararlarına, emirlerine ve duyurularına uymakla, ayrıca belediye vergi, resim, harç, katkı ve katılma paylarını ödemekle yükümlüdür” dedi.

     2464 sayılı Belediye gelirleri kanunu ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun ilgili maddelerinde Belediyelerin katılma paylarının tahsilini yapması gerektiğinin açıkça belirtildiğini ifade eden Açık, Belediyelerin bu ücreti tahsil etmek zorunda olduklarını ve bunun kanunla verilen bir görev olduğunu söyledi.

     Alınan katılım paylarının Belediye için bir gelir niteliğinde değil de yapılan alt yapı çalışmalarına ödenen maliyete katkı niteliğinde olduğunu ifade eden Açık, “Kanunun 90. Maddesinde yol harcamalarına katılma payı, bu hizmetin yapıldığı yollardan faydalanan ilgili gayrimenkul sahipleri arasında ve 89. Maddeye göre hesaplanan katılma payları toplamının ilgili gayrimenkullerin vergi değerleri toplamına oranlanarak dağıtılması suretiyle hesaplanıp tahakkuk ettirilir. Bu esaslar doğrultusunda hesaplanan paylar belediye ilan yerine asılmak suretiyle bir ay süre ile ilan edilmiş olup, mükelleflere ayrıca tebliğ edilmiştir.” diye konuştu.

      Öte yandan, Fen İşleri Müdürünün olayı “kanuna” bağlayarak vatandaşlara “ödemekle yükümlüsünüz” şeklinde tehditvari açıklamasına vatandaşlar sert tepki gösterdi. Belediyelerin asli görevlerini yaparken vatandaşların da katkısının olması gerektiğinde fikir birliği içerisinde olduklarını beyan eden vatandaşlar, tespit edilen tutarların katılım değil, işin maliyetinin tamamı olduğunu öne sürdü.

     “Bugüne kadar yasalar neredeydi” diyerek tepkilerini dillendiren vatandaşlar, “Belediyemiz bugüne kadar böyle bir pay talep etmemişti. Bu kanun yeni çıkmadı. Yıllardan beri uygulanan bir sistemdi. Biz pay alınmasına karşı değiliz, yapılan işlerin tamamının vatandaşlar üzerine yıkılmasına karşıyız. Kimse Belediye’nin hele hele de Fen İşleri Müdürünün emir eri değildir. Vergilerimizi de ödüyoruz, belediyenin diğer harçlarını ödüyoruz. Belediyenin yaptığı yerler hep doğalgazdan sonra yapılan yerler. Belediyenin bu iş için doğalgaz firmasından asfalt ve bazı paylar aldığını biliyoruz. ” dedi.TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK DİL OKULU GÜMÜŞHANE'DE


| More

 Gönderen Recep Ergin, Perşembe, 17 Kasım 2011 13:40, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it
 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.68827 saniyede 9 sorguyla oluşturuldu