Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Köşe Yazıları Bölgesi

Köşe Yazıları->Ekrem YILDIZ->BAŞKENT'TE GÜMÜŞHANE GÜNLERİ ÖNCESİ [ Arama ]

BAŞKENT'TE GÜMÜŞHANE GÜNLERİ ÖNCESİ
Başlık BAŞKENT'TE GÜMÜŞHANE GÜNLERİ ÖNCESİ
Açıklama 9 Mart 2011 tarihli Demokrat Gümüşhane gazetesindeki yazısı
Siteye Ekleyen Recep Ergin
    Önceki haftalarda ahanda kış bitti bahar geldi derken, mart kapıdan baktırdı ve kazma kürek yaktırmaya başladı. Kış görmeyen Ankara kışa yeni başladı gibi. Pazartesinden bu yana bir hava var ki sormayın. Ortalık boran fırtına… Tamda Perşembe günü Başkente ilk defa gerçekleştirilecek olan Gümüşhane Günleri öncesinde. Umarız ki organizasyonda bir aksama olmaz. Yine de ufak tefek sorunların olacağı aşikâr.

   Keşke demeden geçemiyoruz ama keşke şu etkinliği ya 15 Şubatta yapsaydık madem soğuğu yiyeceğiz en azından bir anlamı olurdu ya da  Mayıs ayı sonu, Haziran ayı başı gibi yapsaydık.    Şimdi 10-13 Mart tarihleri arasında hava bu şekilde olursa hemşerilerimizin haricinde asıl gelmesini beklediğimiz insanlara Gümüşhane'yi nasıl tanıtacağız bakalım…

      Küçük bir serzenişten sonra gelelim görücüye çıkacağımız Gümüşhane Günlerine;

      Mutlaka büyüklerimiz düşünmüşlerdir yine de buradan söylemeden geçemeyeceğiz. Bu gün ki ortamda tanıtım açısından medyanın büyük bir öneminin olduğu aşikârdır. Şimdi Gümüşhane Günleri ile ilgili olarak değerli hemşerimiz Sayın Aydın DOĞAN'ın sahibi bulunduğu televizyon kanalları ve gazeteleri aslında Gümüşhane adının duyurulması için mükemmel bir kaynak. Sayın DOĞAN'ın bu tanıtıma seve seve katkı vereceğine kimsenin şüphesi olmaz. Zaten kendilerinin memleket için yaptıklarını yazmakla buraya sığdıramayız. Şimdi organizasyondan en azından bir gün önce kanal D 'de akşam haberlerinde başkentte Gümüşhane Günleri başlıyor diye bir haber verilse tüm Türkiye sizi duyar. Birde ilerleyen günlerde organizasyon ile ilgili bir iki haber verilirse ve bu gazetelere de taşınırsa artık Gümüşhane'yi duymayan kalmaz diye düşünüyoruz. Sayın DOĞAN'ın Gümüşhaneli olması ve en önemlisi Gümüşhane'yi, Gümüşhanelileri seviyor olması memleket için büyük bir nimettir. Bu nimetten gerektiği ölçüde faydalanamıyorsak burada suç bizde, nimette değildir.(Şükrün olmadığı yerden nimet kaçarmış) Diğer yandan Türkiye'de tanınmış büyüklerimizin, ünlülerimizin etkinliklere katılacak olması ister istemez medyayı da kendisine doğru çekecektir. Bu ünlülerimiz kimler diye soracak olursanız değerli hemşerimiz Sayın İsmail HAYAL'in çıkarmış olduğu  “Gümüş Portreler” kitabına bakmak yeterli olacaktır. Bu ünlülerimize ulaşıp rica edilse eminiz ki kırmazlar ve seve seve gelirler. Sanatçısı, sporcusu, iş adamı vs… Yıllarca memleketten ve hemşerilerinden uzak kalmış olanlara sahip çıkma ve hatırlanma babında bir jestte olmuş olur. Yıllar önce Bursa Gümüşhaneliler Derneği Başkanı Sayın Tahsin KARA'nın başlatmış oldukları “Katıl, katkı koy, sahip çık” sloganıyla memleket hizmetine herkes kendi çapınca sahip çıksın. Bu haseple herkesin bu etkinliklere katkı sağlamalarını bekliyoruz. Önemli olan hemşerilerimizden ziyade hemşerimiz olmayanların bu etkinliğe katılması. Çevremizdekilere haber verelim, herkesin haberi olsun. Bu fırsatı değerlendirelim. Bu organizasyonun oluşmasında emeği geçen herkese, her kuruma, her derneğe ayrıca şimdiden  teşekkürler…

       Bu yazının final bölümüne gelince;

      İnternette dolaşırken değerli Büyüğümüz, bakanımız Sayın Mahmut Oltan SUNGURLU'nun vermiş olduğu beyanatını okudum. Beyanat şiir tadındaydı sanki. Açıkçası bu yazıyı  okuduğumda içim şöyle bir ürperdi, gözlerim doldu. Bu yazıyı  günün anlam ve önemine binaen sizlerle paylaşmak istedim.

       “Biz Gümüşhaneliler birbirimizi severiz. Rekabetimizde dahi ölçü vardır. Zor tabiat şartlarında, Allah'tan ve komşumuzdan başka dayanağımız yoktur. Coğrafyamız çetindir, imkânlar kısıtlıdır. Biz bu coğrafyayı tahrip etmeden korur ve kollarız, bize emanet olduğunu iyi biliriz.

     Biz gurbetçiyiz; nafakamızı Gümüşhane'de taşta, Türkiye'nin her yerinde alın terimizde buluruz. Gittiğimiz her yerde insanlarla dostuz, arkadaşız. Artık onlar bizim komşumuz, o memleketin sahibi biz, kollayıcısı biziz. Bütün Türkiye'de yaşarız ve bütün Türkiye her türlü güzelliği ve değeri ile bizim korumamız altındadır. Bu güzel coğrafya, bu güzel memleketin her tarafını seviyor, kucaklıyor bizim olduğunu biliyor ve en ufak bir zarar vermekten korkuyoruz.    

        Şimdi biz Dünya'ya açıldık. Ekmeğimizi bütün dünyada arıyoruz. Biz vefalıyız, sadık ve kadir kıymet bileniz. Şimdilik bütün Dünya bizimdir. Onu korumalı ona sahip çıkmalıyız. İşimiz artık daha da zor. Olsun, biz zorluklar içinde doğup büyümedik mi? Zorlukları aşmaya alışmadık mı? Biz Gümüşhane'de doğup gurbette ölmedik mi? “      

      Saygılarımla…   
Oyu Puanı: 32 - Ortalama: 4.2

Yorum Gönder Değerlendir Yazdır
Yorumlar

Bilgiler
Burda 2491 Köşe Yazısı Kayıtlı
Enfazla Bakılan: TARİMİZDEKİ KAHRAMAN KADINLAR...
Enfazla Değerlendirilen: TEKNOLOJİ VE İNSAN

Köşe Yazıları Bölgesini Gezen: 9 (0 Kayıtlı Üye 9 Ziyaretçi ve 0 Bilinmeyen Üye)
Görünen üyeler: 0


 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 1.55461 saniyede 15 sorguyla oluşturuldu