Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Köşe Yazıları Bölgesi

Köşe Yazıları->Ekrem YILDIZ->PROF.DR. ETHEM ATAY İLE "ETİK" ÜZERİNE... [ Arama ]

PROF.DR. ETHEM ATAY İLE "ETİK" ÜZERİNE...
Başlık PROF.DR. ETHEM ATAY İLE "ETİK" ÜZERİNE...
Açıklama 13 Nisan 2011 tarihli Demokrat Gümüşhane Gazetesindeki yazısı
Siteye Ekleyen Recep Ergin
      Pazartesi akşamı itibariyle seçim sürecinde bir adım daha atıldı. Aday adaylığı sürecinden adaylık sürecine geçilmiş oldu. Vatana, millete hayırlı olsun diyelim. Gündemle ilişkisi bakımından bu haftaki köşemizi Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden değerli hemşerimiz Sayın Prof.Dr.Ethem ATAY ile yaptığımız söyleşiye ayırdık.Sayın Hocamız ETİK kavramı içerisinde özellikle siyasi Etik üzerine önemli konulara değindi.Sayın ATAY Konu ile ilgili düşünceleri şöyle özetledi:

     "Genel anlamda Etik, moral depolama saygı göstergesine karşın aykırı tutum göstermemesi olarak ifade edilebilinir. Kanunun yasakladığı ilgililerce, camiaca hoş karşılanmayan tutum ve davranışlardır da diyebiliriz. Bu davranışlar eleştirilir hatta kınanabilinirde... Profesyonelce yürütülen her faaliyette söz konusudur. Etiğin en fazla kullanıldığı yer kamu kudretinin kullanıldığı alanlardır. Kamu kudreti de sadece devlet değil, ulvi değerler etrafında birleşimler içinde geçerlidir. Bu ulvi değerlerden bir güç alan her olayda etik değerlere uyulması söz konusudur. Etiğin yasasını toplum vicdanı belirler. Etiğe aykırı davranan kişi kendisinden kaynaklanan bu davranışını olaydan kendisini soyutlayarak düşündüğünde o davranışı kabul etmiyor ve eleştiriyor ise yaptığı etiğe uygun değildir.

      Etik, hukuksallığın ve meşruluğun temelidir. Etik günümüzde en fazla siyaset alanında kullanılan bir terimdir. Çünkü siyaset toplumu yönetme sanatıdır. Yönetenlerde toplumun menfaatlerini şahsi menfaatlerin üstünde tutması gerekir. Bunun için kişiselliği kaldırmalı ya da en asgari düzeye indirmelidir.

      Etik, toplumsal ilişkilerin sigortasıdır. Etik değerlere riayet, toplumsal barışı tesis eder. Aksi durum bu barışı ortadan kaldırır. Etik felsefenin temel uğraş alanıdır. Felsefe de en genel anlamda bireyin iç dünyasındaki gelişme ve bu gelişmenin dış dünyada yansıması doğru algılanması kabul edilirse, etik kurallarına uygun olmakla felsefenin amacı ile örtüşür. Her toplumsal ilişki de bir felsefe yatar. Bu ilişkinin normal makul dürüst insanlarca nasıl algılandığını ifade eder. Burada algılamayı yanlış veya eleştiriye dönüştürecek ve bu eleştiriyi de toplumda büyük çoğunluğun kabul görmesi hali davanın etik olmadığının bir göstergesidir.

     Siyaset, toplumsal mesleki algılamada ve çözümlemede idealist düşüncelerin sahiplerinin yönetiminde söz sahibi olabilme sanatıdır. Dolayısyla siyaset ile idealizm arasında doğru orantı olmalıdır. Siyaset ideal değerler üzerine inşa edilmelidir. Dolayısıyla kişisel çıkarlar ve menfaat anlayışı siyasette makbul görülmeyen şiddetle eleştirilen anlayıştır. Dolayısıyla siyasetçi toplumsal değerlere azami ölçüde ihtimam gösteren ve bunları yüceltmeye çalışan kişi olmalıdır. Böyle olursa da siyasetçi artık kişisel egosunun önüne geçip tabiri caizse toplumsal yararı bulup hayata geçirme gayreti içinde olur. Onun için siyaset bir meslek değildir.

     Etiği bilmeyen kişinin devlete, hakka, hukuka, kurallara uygun bir davranış içinde olması mümkün değildir. Onun için siyasetle uğraşırken Anayasa seçilecek meziyetler arıyor. Bu değerler etik değerleri arar. Suç, değerlerle çatışma halidir. Normal insani değerler minimum seviyeye indirerek davranış modeli arar. Hukuk bunu affetmiş olsa bile, toplum vicdanı bunu sonsuza kadar mahkûm eder. Normalde siyaset yanlış yapanı elemine etmeli ve yanlış yapanı kendi içinde elemeli ama etmezse toplumsal dayanak noktalarını yavaş yavaş kaybeder ve çöküş başlar. Geçmiş zamanlarda iktidar olmuş olan siyasi partilerin bu gün esamesinin okunmayışının temel sebebi budur."

     Sayın ATAY'ın anlattıkları anlayana sivrisinek saz türündendi. Kendisine söyleşi için teşekkür ediyoruz.

     Saygılarımla.
Oyu Puanı: 35 - Ortalama: 3.8

Yorum Gönder Değerlendir Yazdır
Yorumlar

Bilgiler
Burda 2491 Köşe Yazısı Kayıtlı
Enfazla Bakılan: TARİMİZDEKİ KAHRAMAN KADINLAR...
Enfazla Değerlendirilen: TEKNOLOJİ VE İNSAN

Köşe Yazıları Bölgesini Gezen: 7 (0 Kayıtlı Üye 7 Ziyaretçi ve 0 Bilinmeyen Üye)
Görünen üyeler: 0


 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 1.60649 saniyede 15 sorguyla oluşturuldu