Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Köşe Yazıları Bölgesi

Köşe Yazıları->Ekrem YILDIZ->SULTAN SEYYİD MUHAMMED RAŞİD HZ.(SEYDA HZ.) [ Arama ]

SULTAN SEYYİD MUHAMMED RAŞİD HZ.(SEYDA HZ.)
Başlık SULTAN SEYYİD MUHAMMED RAŞİD HZ.(SEYDA HZ.)
Açıklama 19 Ekim 2011 tarihli Demokrat Gümüşhane Gazetesindeki yazısı
Siteye Ekleyen Recep Ergin
Son devrin büyüklerinden Sultan Seyyid Muhammed Raşit Hazretleri’nin ahirete intikallerinin 18.yılındayız.22 Ekim 1993 Cuma günü Hakk’a yürüyüşlerinin üzerinden tam 18 yıl geçti. Hayatları Ümmeti Muhammed’e hizmetle geçmiş olan Muhammed Raşit Hazretleri,Seyda Hazretleri,Sultan Hazretleri olarak da bilinirdi,tanınırdı.Babası Gavs-i Azam Seyyid Abdulhakim Hz. yine devrin büyüklerindendi…

Horasan erlerinin Buhara’dan, Semerkand’dan Anadoluya gelişi ve Şeyh Edebalı  ile Osmanlı’nın hayat bulduğu, Fatih’i Fatih yapan Akşemsettin Hz. ile, Hz. Mevlana ile Anadoluyu kuşatan ve Ahmet Ziyauddin Gümüşhanevi Hz. ile dalga dalga yayılan kaynağın devamı niteliğinde olan Seyda Hz. Kıyamete kadar devam edecek bu kutlu yoldaki önemli kilometre taşlarından biriydi. Züht, vera, teslimiyet gibi nice sırlara sahip olan Seyda Hazretleri, Hazreti Mevlana’nın “Gel, gel, ne olursan ol yine gel” sözünü uygulayan gönül doktoruydu. Allah dostlarını anlatmak sayfalara sığmaz, Seyda Hazretlerinin veda Sohbeti niteliğindeki sohbetinden kısa bir bölüm bize yetecektir.

SEYDA HAZRETLERİNİN VEDA SOHBETİ  

“Allah (cc) bize 3 büyük nimet bahşetmiştir. Bu nimetlere çok şükür etmemiz lazımdır. Bu nimetlerden; oruç tutmak, zekat vermek, namaz kılmak Allah(cc)’ın bizlere bahşettiği en büyük nimetlerdendir.  

O nimetlerden birincisi ve en önemlisi, Allah(cc) bizleri müslüman olarak yaratmıştır. Allah(cc) müslümanlara cenneti ve içindeki çeşitli nimetleri yaratmıştır ve ebedi olarak orada kalacaklardır. Bizim de bu nimete karşılık ibadetlerimizi arttırmamız gerekir. Allah(cc) isteseydi bizi müslüman değil de kâfir olarak yaratabilirdi. Kâfirler için ebedi cehennem ateşi ve azabını hazırlamıştır.  

İnsan bir düşünecek olursa, bir mum alevine bile parmağını tutsa ateşin acısına dayanamaz. İnsan bilerek bir mum alevine bile parmağını tutmazken nasıl olur da ebedi ateş olan cehennemlik amelleri işler, günahlardan kaçınmaz ve ibadet yapmaz? Bunu düşünerek ibadetlerimizi arttırmalıyız. Allah(cc) bütün dünyanın servetini bize vermiş olsaydı, müslüman olmanın bedelini yinede karşılayamazdık.  

Allah(cc)’ın bize sunduğu ikinci büyük nimet; bizleri en büyük ve en son peygamber Hz. Muhammed (sav)’in ümmeti olarak yaratmış olmasıdır. Nasıl ki, Hz. Muhammed(sav) peygamberlerin en efdali ve üstünü ise, Hz. Muhammed(sav)’in ümmeti de ümmetlerin en üstünü olarak dünyaya gelmişlerdir.  
Allah (cc)’ın bize sunduğu üçüncü büyük nimet; Allah (cc), Hz. Muhammed (s.a.v.)’in ümmetini son ümmet olarak yaratmış, bizleri de ümmetin en son kısımlarında yaratmıştır. Diğer ümmetler binlerce sene toprak altında (kabirde) yattıkları, ve günahkar olanların kabir azabı çektikleri halde, bu son ümmet az bir süre toprak altında yatacaktır ve (günahkarlar içinde) azapları daha kısa olacaktır. Kabir azabıda çok kısa bir zaman sürecektir.  

Bu nimete layık olmak için çok çalışalım, Hz. Muhammed(sav)’e layık olmak için çalışalım.  

Bizim de çok çalışmamız, çok ibadet etmemiz lazım. Allah(cc); “ İnsanları ve cinleri bana ibadet etsinler diye yarattım” buyuruyor. O’na layık olalım. Allah(cc); “Benim bildirdiğim hayırları yapın” diyor. Allah(cc)’ın azabı gelmeden güzel amel yapın, onun için acele edin.  

Bir insan tek başına, yalnızken, günah işleme fırsatı olduğu halde, Allah(cc)’dan korkarak o günahı işlemezse, Allah(cc) ona çok büyük ecir ve sevap yazıyor. O davranış (günahtan kaçış) onun için en hayırlı iştir. Bu durum imanın kemale erdiğinin bir durumudur.  

Kalabalıktan çekinerek günah işlemeyen kişiye sevap yoktur, ama yalnızken ve elinden geldiği halde, yapabilecek durumdayken günah işlemeyene çok sevap vardır.  

Bütün insanlar, hesapları görüldükten sonra bir kısmı cennete, bir kısmı cehenneme girmek üzere ayrılırlar. Daha sonra ayrıldıkları yere gitmeden önce anne, baba, kız kardeşi hepsi birbirine sarılıp, vedalaşıp ayrılmaları 500 sene sürüyor. Vedalaşma bitince melekler geliyor ve “Vedalaşma sona erdi, artık yeter, ayrılın” diyor ve herkes hak ettikleri yerlere gönderiliyorlar. Cehenneme gidenlere Allah(cc): “ Ey inanlar bensize şeytana ibadet etmeyin, bana ibadet edin, bu gerçek yoldur, diye çok bildirdim.” Allah(cc): “ Ben bugün ağzınıza kilit vuracağım, ellerinizi, ayaklarınızı teker teker konuşturacağım, orada hiçbir şey gizli kalmayacak, Allah(cc) her şeyi görür, Allah(cc)’ın fazlı çoktur.  

İnsanın omuzlarında iki melek vardır, işlenen bir günahı, tövbe edilir diye, sağdaki melek, soldaki günah yazan meleğe 24 saat yazdırmıyor, 24 saatten sonra tövbe etmezse bir günah yazıyor. Sevap meleği ise her iyilik ve sevap için 10 ila 70 kadar sevap yazıyor, beklemeden hemen yazıyor. Bundan büyük nimet var mı?  

Allah(cc) kulunu affetmek için bir bahane arıyor. Mademki Allah(cc) öyle istiyor, biz de gayret edelim. Dünya ile mağrur olmayalım, kandırılmayalım.

Sofiler ayakta çok beklediler, onun için sohbetime burada son veriyorum. CUMA’ya kadar eve gideceğim. Allah(cc) hepimizi affetsin inşallah. “
10 EKİM 1993 Pazar, Afyon  

CUMA YOLCULUĞU! (VEFATI)

Saygılarımla.     
Oyu Puanı: 40 - Ortalama: 4.5

Yorum Gönder Değerlendir Yazdır
Yorumlar

Bilgiler
Burda 2491 Köşe Yazısı Kayıtlı
Enfazla Bakılan: TARİMİZDEKİ KAHRAMAN KADINLAR...
Enfazla Değerlendirilen: TEKNOLOJİ VE İNSAN

Köşe Yazıları Bölgesini Gezen: 20 (0 Kayıtlı Üye 20 Ziyaretçi ve 0 Bilinmeyen Üye)
Görünen üyeler: 0


 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.62224 saniyede 15 sorguyla oluşturuldu