Son mesaj - Gönderen: Recep Ergin - Salı, 01 Kasım 2011 23:40
Sitemizin yeni hali www.gumushane.gen.tr/v2 adresinde test edilmektedir. Lütfen belirli aralıklarla ziyaret ederek, yaşadığınız aksaklıkları ve önerilerinizi admin@gumushane.gen.tr adresinden veya buradaki formdan bize bildirin.
Köşe Yazıları Bölgesi

Köşe Yazıları->Ahmet İkbal PİR->ÖĞRETMENLİK ve KIRILAN TERMOMETRE [ Arama ]

ÖĞRETMENLİK ve KIRILAN TERMOMETRE
Başlık ÖĞRETMENLİK ve KIRILAN TERMOMETRE
Açıklama -
e-Posta aip29@hotmail.com
Siteye Ekleyen AdamGibi
            İnsanoğlu hayat boyu öğrenmeye ve öğretilmeye muhtaç bir fıtratta yaratılmıştır. Eğer insan gerekli eğitimi ve öğretimi alamazsa, hayatı bir disiplin içinde yorumlaması da pek mümkün olamayacaktır.

            Öğretmenlik, meslekler içerisinde en kutsal olanıdır. Öğretmenlik bir sevda mesleğidir.

            Öğrencinin hayattaki başarılarının ve güzel davranışlarının arkasında öğretmenlerin küçümsenmeyecek derecede payları vardır. Öğrencilerinin başarısından dolayı ön plana çıkmazlar, zaten çıkmak da istemezler... Düşündükleri tek bir şey varsa o da öğrencilerine verebileceklerinin en iyisini verebilmek... Öğrencilerine verdikleri emeklerin boşa çıkmaması onları mutlu etmeye yetecektir.

            İşte bu öğretmenlerden birisi de benim ilkokul öğretmenim,  Değerli  Şahinde TURHAN  Hocamdır. Her ne kadar onun bizden yüksek beklentilerini yerine getirememiş olsam da, bugünlere gelebilmem onu sayesinde olmuştur. Bizlerden hiçbir zaman yardımlarını esirgememiştir.  

             Şahinde Hocamın hayata dair öğrettiği çok şey vardır. Özellikle toplumsal değerlere sahip çıkma ve onları koruma hususunda.

            Hocam ile aramda geçen, hiç unutamayacağım bir hatıramı sizlerle paylaşmak isterim.

            İlkokul 4. sınıftaydım. Sınıf başkanı seçilmiştim.

            Bir gün sınıfa bir bayan arkadaşımız termometre getirmiş ve sınıfa hediye etmişti.  Sınıf olarak çok sevinmiştik. Bizim sınıfın da bir termometresi olmuştu. Biz de artık sınıf sıcaklığını an ve an ölçebilecektik.

            O gün dersler bitmişti. Herkes evine gitmeye hazırlanıyordu. Sıraların örtülerinin toplanmasını bekliyordum. Yanımda ise en sevdiğim arkadaşım Abdullah vardı. Herkes gittikten sonra termometreyi sınıf dolabına yerleştirmek isterken elimden kaydı yere düştü. Yerde paramparça olmuştu. Çok telaşlanmıştım ne yapacağımı bilmiyordum. Telaşımın biraz dinmesi için hemen Abdullah'a "sen de yanımdaydın birlikte kırdık" diyerek suçuma ortak olmasını istedim. "Hayır, olmaz sen yaptın" dedi. Tabiî ki o da haklıydı. Bendeki korkuyla karışmış telaş, gitgide artıyordu.

            Ben öğretmenime ve arkadaşlarıma ne diyecektim. Daha termometre geleli bir gün bile olmadan hemen işini bitirmiştim. Ne yaparım diye düşünürken aklıma yenisini almak geldi. Kıran bendim öyleyse onun yerine yenisini almalıydım. Hemen babamın yanına gittim. Babama durumu anlattığımda ise "tamam alırız" dedi. İş çıkışında termometreyi almıştık. Ama aklımda hâlâ şu sorular vardı. Ben hocama ve özellikle bunu sınıfa hediye eden arkadaşıma ne diyecektim. Bana kızacakları o anı düşünüyordum.

             Ertesi gün okula gitmemeyi bile göze almıştım, ama neticede gitmeliydim.. Düşünceli gözlerle adeta hayatımın en ağır adımlarıyla okula gidiyordum.

            Sınıftan içeriye girdiğimde ise durumu aynen hocama anlattım. Heyecanımın yarısı dinmişti. Ama artık kızma anı gelmişti. Bir de ne olsun hiç de beklemediğim bir tarzda hocam gülümsüyordu ve beni tebrik etti. İlk başta buna bir anlam verememiştim. Sonrasını ise hiç unutamıyorum;

             Hocam bana eğilerek "Ahmetçiğim, seni kutluyorum, devlet malını korumaya yönelik kazandığın bu davranıştan dolayı seni tebrik ederim" deyince çok şaşırmıştım. Suçlanmayı beklerken artık bir kahraman gibi el üstündeydim. Çok mutlu olmuştum. Abdullah' da çok şaşırmıştı ama içinden geçirdiği "keşke birlikte kırsaydık, Ahmet'in kırdığı termometreye ortak olup kabul etseydim" düşüncelerini duyar gibi olmuştum. Ne yapalım onu ben kırmıştım. Onu o zaman düşünecekti...

            Sınıfa termometreyi hediye eden arkadaşımla biraz aram bozulsa da sonradan gönlünü almıştım.

             Şahinde Hocamın bana bir şey demesini beklemeden, kendi sorumluluk bilinci içinde o termometreyi alıp sınıfta kırılanın yerine koymam kendisini çok sevindirmiş ve mutlu etmişti. Çünkü bu bilinci bizlere kendisi vermişti ve karşılığını almıştı.

            Ve sonrasında ise benim sınıf için aldığım termometreyi okuldan ayrılırken hocam o anın hatırası olarak bana hediye etti. O termometreyi yaklaşık 12-13 sene oldu hâlâ saklamaktayım.

            Bizlere hayata dair öğrettikleri ve kendimizi yetiştirmemiz yönünde tavsiyelerini hiç eksik etmemesi ve her zaman yanımızda olması nedeni ile Hocama çok teşekkür ediyorum.

            Başta Şahinde TURHAN Hocam olmak üzere tüm öğretmenlerin geçmiş Öğretmenler Gününü kutluyorum. Hocama gazetecilik mesleğindeki çalışmalarında da başarılar diliyorum. 
Oyu Puanı: 44 - Ortalama: 4.27

Yorum Gönder Değerlendir Yazdır
Yorumlar

Bilgiler
Burda 2491 Köşe Yazısı Kayıtlı
Enfazla Bakılan: TARİMİZDEKİ KAHRAMAN KADINLAR...
Enfazla Değerlendirilen: TEKNOLOJİ VE İNSAN

Köşe Yazıları Bölgesini Gezen: 21 (0 Kayıtlı Üye 21 Ziyaretçi ve 0 Bilinmeyen Üye)
Görünen üyeler: 0


 


MKPortal M1.1.1 ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.45166 saniyede 15 sorguyla oluşturuldu