AKLI GÖZÜNDE OLANLAR

Aklı gözünde olan” birileri var mı? Diye soracak olursanız biyolojik olarak elbette yok ama mecaz anlamda, gördüğünden başka hiçbir şeye inanmayan sadece gördüklerine inananlar için yerinde kullanılan bir deyim. 

Düşünce yada öğüt olarak ifade edilen bu ve benzeri kalıplaşmış ifadelerin kamuca benimsenmiş olanları “Atasözü” olarak kültürümüz içinde yer almaktadır. İşte bunlardan biride  “Türkün aklı Gözündedir” şeklinde söylene gelmektedir.  Yani gözüyle görmediği şeylere Türk, kolay kolay inanmaz.

Neden böyle bir giriş yaptığımızın kısaca öyküsü şöyle:

Son yıllarda Halkımızın ,(şehirli-Köylü)  ceviz ve meyve bahçeleri kurmanın uğraşı içinde olduklarını gözlemliyoruz.  İlimiz Tarım ve Orman Müdürlüğünün öncülüğünde başlatılan bu etkinlik ağırlıklı olarak köylerde kısmen de belde ve kent merkezlerin de yaygınlaştırılmış durumda.

Bir anekdotla konumuzu daha da açalım.

Efendim, yıllar öncesinde bizden büyük ağabeylerden dinlemiştim. 1950’li yıllarda kentimize bir tarım İl Müdürü tayin edilir.  Bu dışarılıklı müdür kısa bir süre sonra kent halkı ile hem-hal olmayı başarır. Katıldığı tüm sohbetler de  “Gümüşhane için tek söylediği,” Buranın taşını toprağını ceviz fidanları ile buluşturalım” der.  Demesine der ama o zamanlarda cevizin para etmeyişi sebebiyle bu parlak fikre kimse itibar etmez.  Dedik ya! Türk’ün aklı gözündedir. Görmeden inanmayan şehir halkı Adama , “Cevizci Müdür” Lakabını takarak da dalga geçmeyi de marifet sayarlar. Ne oldu?

Müdür bir süre sonra itibar görmeyen bu efsane tavsiyesi ile göç edip gitti. Sağ ise uzun ömürler, Hakka yürüdü ise Allah rahmet eylesin deriz…

Şimdi soruyorum? yetmiş yıl önce kuşakkaya ve mezire yamaçları ceviz ağaçları ile buluşturulmuş ve de köylerde yaygınlaştırılmış olsaydı bugün pestil-köme  üreticilerimiz  dışardan ceviz ithal ederler miydi?

Ceviz üretimi için yapılan hizmet atağı hızla devam ediyor. Devlet desteği var. Valimiz Sayın, Kamuran Taşbilek bu konuda son derece duyarlı. Nitekim, geçen (12.04.2019) Cuma günü gerçekleştirilen 36.000 ceviz bir o kadarda meyve fidanı dağıtımında ilettiği mesajlarda bu doğrultuda idi.  

Bendeniz dahil yurttaşların sabahtan akşama kadar fidan almak için sırada beklemeleri bu etkinliğin bölgemizde tuttuğuna ve taleplerin daha da artacağına işaret ediyordu.

Demem o ki, 69 yıl önce gözümüzde olan aklımız artık  günümüzde  beynimizde olmalı. Olmalı ki, düşen fırsatları daha iyi değerlendirebilelim.

Hakkı teslim etmek gerekirse yeniden yapılanma içinde olan Tarım ve Orman il Müdürlüğümüz bu işten anlıyor ve  etkin hizmet politikasını başarı ile yürütüyor.

YORUM EKLE

banner406