Acemi Birliği Geliyor

AK Parti Gümüşhane Milletvekili ve Plan-Bütçe Komisyonu Üyesi Feramuz Üstün’ün komisyon toplantıları sırasında Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a aktardığı acemi birliklerinin küçük şehirlere nakledilmesi talebi için Bakanlık düğmeye bastı.

Acemi Birliği Geliyor
AK Parti Gümüşhane Milletvekili ve Plan-Bütçe Komisyonu Üyesi Feramuz Üstün’ün komisyon toplantıları sırasında Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a aktardığı acemi birliklerinin küçük şehirlere nakledilmesi talebi için Bakanlık düğmeye bastı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın üç büyükşehirdeki tabur, alay ve tugay seviyesindeki acemi birliklerini aralarında Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Karaman, Karabük, Çankırı, Iğdır, Bitlis, Bingöl, Muş, Sinop, Bartın, Uşak gibi gelişmekte olan küçük Anadolu şehirlerine nakletmek için düğmeye bastı.

Bakanlık tarafından başlatılan çalışma ile Ankara, İstanbul ve İzmir'deki "acemi" birlikleri küçük şehirlere taşınacak. Hükümetin acemi birliği seferberliği sayesinde küçük illerin ekonomisini canlandırması hedeflenirken, acemi sanayisi olarak adlandırılan proje ile taşrada işsizliğin azalması ve istihdamın artırılması öngörülüyor.

Her ile kurulan üniversitelerin ardından 10-15 bin kişilik acemi birliklerinin Anadolu kentlerinin yüzünü güldüreceği ifade edildi.

“ANADOLU’YA DOPİNG OLUR”

Milli Savunma ve Kalkınma bakanlıklarının Meclis'teki bütçe görüşmeleri sırasında acemi birliklerinin büyükşehirler dışına çıkartılmasını gündeme getiren AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, BUGÜN gazetesinden Kamil Elibol'a yaptığı açıklamada acemi birliklerinin küçük şehirlere taşınması talimatını Başbakan Erdoğan'ın verdiğini açıkladı. Üstün, "Proje Anadolu illerinin kalkınmasında doping etkisi oluşturacak" dedi.
 
Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Üstün acemi birliklerinin Anadolu şehirlerine kurulmasının getireceği faydaları da sıraladı. Üstün, "Büyükşehirlerimizin nüfusu her geçen gün artıyor. Buna taşradan metropol kentlere göç neden oluyor. Özellikle gelişmekte olan küçük şehirlerimizin, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan gelişmişlik düzeylerini hızlandıran en önemli sebep askeri birlikler ve üniversitelerdir" diye konuştu.
 
“BÖLGEDEKİ GÖÇ AZALACAK”
 
"Hükümetimiz bu kriterleri çok iyi analiz ederek her şehrimize bir üniversite açarak, şehirlerin dokusunun olumlu yönde etkilenmesini sağladı" açıklamasında bulunan AK Parti Milletvekili Feramuz Üstün şöyle devam etti: "Acemi birliklerinin büyükşehirlerin dışına çıkarılması Anadolu'nun ekonomisini kalkındıracak. 10-15 bin mevcutlu acemi birlikleri sayesinde küçük şehirler hızla bir büyüme evresine girecek. Küçük kentlerde her açıdan bir canlılık olacak, birçok alanda istihdam yaratacak ve büyükşehirlere olan göçü azaltacaktır. Acemi er-erbaşların çarşı izninden, ailelerinin yemin törenlerine katılmasına kadar taşrada nüfus artacak. Konaklama, yiyecek-içecek, hediyelik eşya vb. tüm sektörler zincirleme olarak gelişecek. Bu da yeni istihdam alanları yaratacağı gibi vergi gelirlerinin da artmasını sağlayacak."

KAYNAK

İlgili Haberler:

'Acemi Birlikleri Küçük Şehirlere Taşınsın'

Üstün'den 'Acemi Birliği' Takibi
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2013, 09:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
YUSUF SADIK
YUSUF SADIK - 9 yıl Önce

bu proje gerçekleştiğinde rahmetli zühtü çetinkaya nin ruhu mutlaka şad olacaktir.o hep gümüşhaneye bir askeri dikimevi açilsin derdi. aemi birliği her dört ayda bir 10-15 bin kişi dolup boşalacak. sadece ekonomik deyil güvenli bir bölge olan gümüşhane artik tercih edilen il olmada ilk sirada. küçük il olmanin ezikliğini çok yaşadik .şimdi ileri atilircasina gümüşhaneliyiz. üniversite var altın çikaran üç ilden birisiyiz feramuz üstün beklenilenin üzerinde bir performansla bu işi takip ediyor başarırsa ikinci kez getmeyi bence fazlsı ile hak eder. benden teşekkür ve tam not

vatandaş
vatandaş - 9 yıl Önce

üniversite geldi ev kiraları ve piyasa zamlandı fiyatlar arttı,bakkal tartısını hep yanlış tarttı,
şimdi o birliklerin nakli zaten devletin bütçesine külfet getirecek,telafi edene kadar o illerde fiyatlar zamlanır gider iyice.hayırlısı

Memur..
Memur.. - 9 yıl Önce

evsahipleri doymadıydı zaten 650 olan ev kiraları 1000 tl olur desenize..

SIRADAKİ HABER