GÜ’de Hemşirelik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı

Gümüşhane Üniversitesinde 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

GÜ’de Hemşirelik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı

Her yıl belirli temalarla kutlanan Hemşirelik Haftasının 2024 yılının teması olan “Hemşirelerimiz, Geleceğimiz: Bakımın Ekonomik Gücü” kapsamında Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından “Hemşirelerimiz, Geleceğimiz: Bakımın Ekonomik Gücü” konulu çevrimiçi panel düzenlendi.

Moderatörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Özgür Palancı’nın yaptığı panelin açılış konuşmasını Hemşirelik Bölüm Başkanı Dr. Öğr Üyesi Seher Çakmak yaptı. Çakmak, “Florence Nightingale’nin Kırım Savaşı sonrası elde ettiği bilgi, siyasal ve ekonomik destek ile modern hemşireliğin temellerini atmış ve okuldan mezun olmuş hemşireler hemşirelik yapmaya başlamışlardır. Ülkemizde de hemşireler, bireylerin sağlığını korumak için sahada, hasta bireyler için hastanelerde, bireylerin rehabilite edilmesi için her yerde sağlık hizmeti sunmaktadırlar. Uluslararası Hemşireler Günü kapsamında her yıl bir tema oluşturulmaktadır. Bu tema, sağlıklı bireyler ve toplumlar yaratan ve ülkelerin sağlık ekonomilerini yönlendiren bakımın ekonomik gücünü vurgulamaktadır. Bu yılki temanın amacı, hemşirelik bakımına ve eğitimine yönelik stratejik yatırımların nasıl ekonomik ve toplumsal faydalar sağlayabileceğini göstermek ve algıları yeniden şekillendirmektir. Gümüşhane üniversitesi sağlık bilimleri fakültesi hemşirelik bölümü olarak “Hemşirelerimiz, Geleceğimiz: Bakımın Ekonomik Gücü” başlıklı bir panel düzenledik” dedi.

Panele Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Füsun Terzioğlu “Hemşirelik Eğitiminde Güncel Gelişmeler: X, Y, Z, α Kuşağı” adlı sunumuyla, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü başkanı Doç. Dr. Aysun Türe “Bakımın Ekonomik Gücü” adlı sunumuyla ve Üniversitemiz Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir ise “Sağlık Yönetiminin Geleceği: Hemşirelerimiz” adlı sunumuyla katıldı. Panel sonunda sunum gerçekleştiren panelistlere teşekkür belgesi takdim edildi. Etkinlik üniversitenin Youtube kanalı üzerinden canlı olarak yayımlandı.

Etkinliklerin ikincisinde de Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü tarafından Gümüşhane Devlet Hastanesi yemekhanesinde Hemşirelik Haftası etkinliği gerçekleştirildi. 

Gümüşhane Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Çiğdem Ataman tarafından günün anlam ve önemini anlatan konuşmalarının ardından öğrenci ve hemşilerle birlikte pasta kesimi gerçekleştirildi. Etkinliğe Başhekim Op. Dr. Fatma Hicran San ve yönetimi ile hemşirelik öğrencileri ve akademisyenler katıldı.

12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası dolayısıyla tüm sağlık çalışanlarını tebrik eden Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek şunları söyledi: “Hemşirelerimiz, sağlık sistemimizin temel direklerinden biridir. Bilimsel becerileri, sayıları sayesinde yaşam döngüsü ve bakım süreci genelinde sağlanan bakım çeşitliliği nedeniyle, sağlık hizmetlerini bilgilendirmek ve politika geliştirmeye öncülük etmeleri için karar ve bilgi vermeleri gereken bir pozisyondadırlar. Bu pozisyonlarını koruyarak sağlık hizmetinin etkin, etkili, zamanında ve doğru yöntemle gerçekleştirilmesini sağlamalıdırlar. Onların özverili çalışmaları ve fedakârlıkları, toplum sağlığının korunması ve iyileştirilmesi için kritik bir rol oynar. Hemşirelik Haftası, bu değerli meslek grubunun önemini ve katkılarını vurgulamak için bir fırsat sunar. Üniversitemizde düzenlenen etkinlikler, hemşireliğin geleceğine yönelik önemli tartışmaları ve konuları ele almak amacıyla yapılmaktadır. Böylesi etkinliklerde hemşirelik eğitimindeki güncel gelişmelerden, bakımın ekonomik gücüne ve sağlık yönetiminin geleceğine kadar geniş bir yelpazede konuları ele alarak, hemşirelerin rolünü ve etkisini vurgulamaktadır. Bu vesileyle de tüm sağlık çalışanlarımızın Hemşirelik Haftasını kutluyorum. Gerçekleştirilen panele katkılarından dolayı başta Avrasya Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Füsun Terzioğlu olmak üzere Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü başkanı Doç. Dr. Sayın Aysun Türe ve Üniversitemiz Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Doç. Dr. Sayın Nilgün Ulutaşdemir’e katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER