Hayat Boyu Öğrenme masaya yatırıldı

Gümüşhane’de Vali Yardımcısı Mustafa Pala başkanlığında İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İş Birliği Komisyonu Toplantısı yapıldı.

Hayat Boyu Öğrenme masaya yatırıldı

Halk Eğitim Merkezi Salonunda yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Mustafa Pala, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci, kamu kurum müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Mustafa Pala, Gümüşhane’de Halk Eğitimi Merkezlerinin vatandaşların talepleri doğrultusunda kurs açtığını, İŞKUR işbirliğindeki kursların da kursiyerler açısından verimli olduğunu söyledi. 

Gümüşhane’nin okuma-yazma oranının yeteri seviyede yüksek olmadığını belirterek bu konuda alan tarama çalışmaları ile en yüksek seviyeye ulaştırılmasını isteyen Vali Yarcımcısı Pala, kurslara vatandaşların fazlaca kayıt yaptırdıklarını ama sonuç olarak kursu bitirenlerin çok az olduğunu ifade ederek bu konuda gerekli yönlendirmelerin yapılmasını ve Destekleme Yetiştirme Kurslarına daha önceki yıllarda da mezun olan öğrencilerin kayıtlarının yapılarak eğitimlerine destek olunmasını istedi.

Toplantının Gümüşhane ve kurumlara hayırlı olması temennisinde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci ise Halk Eğitimi Merkezlerinin kurs ve eğitim öğretim faaliyetleri için vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğini, kurslara devam eden kursiyerlerin ürettiği ürünleri pazarlayabilmeleri ve aile ekonomisine katkı sağlayabilmeleri için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti.

Gümüşhane’de 234 mesleki ve teknik kursta 3 bin 392 kursiyerin belge aldığını ifade eden Sünnetci, “Genel kurslar alanında 111 kurs düzenlenmiş, 1154 kursiyer belge almıştır. Okuma yazma alanında ise 36 kurs düzenlenmiş, 61 kursiyer belge almıştır. İl genelinde toplamda, 346 kurs düzenlenmiş, 4887 kursiyer belge almıştır. Halk Eğitimi Merkezleri vatandaşlarımızın talepleri doğrultusuna Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün modül programları doğrultusunda kursların açılmakta olup ve gelen talepleri çoğunluğunu karşılanmaktadır. Kurslar açılırken özellikle istihdama yönelik kursların açılmasına özen gösteriyoruz. Toplantımızın ilimize ve kurumlarımıza hayırlı olması diliyoruz" dedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenmeden sorumlu Müdür Yardımcısı Musa Uncu, toplantıda 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında açılan Mesleki Teknik ve Sosyal Kültürel Kursların faaliyetleri hakkında sunum eşliğinde bilgiler verdi.

Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdür Hasan Taş'ın konuşmasının ardından toplantı, kurum temsilcilerinin yaygın eğitim faaliyetleriyle ilgili görüş ve önerileri, dilek ve temennilerinin gündeme alınmasının ardından sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER