Rektör Zeybek, Külliyede akademik yıl açılış törenine katıldı

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2018-2019 Akademik yıl açılış törenine katıldı.

Rektör Zeybek, Külliyede akademik yıl açılış törenine katıldı

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2018-2019 Akademik yıl açılış törenine katıldı.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkânının yanı sıra YÖK üyeleri, ilgili kurum başkanları, büyükelçiler, üniversite rektörleri ile üniversiteleri temsilen akademisyen ve öğrenciler katıldı. 

Yaklaşık iki bin kişinin katıldığı görkemli tören Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Musikisi korosunun konseriyle başladı. Yükseköğretimin tarihi ve gelişiminin anlatıldığı bir video gösteriminin izlenmesinin ardından YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birer konuşma gerçekleştirdi. 

Yeni akademik yılın hayırlı olması dileğinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türk yükseköğrenim sistemi bugün gerçekten çok ileri bir seviyede bulunuyor. Öncelikli sayısal bakımdan artık ülkemizin sınırlarını da aşan bir kapasiteye ulaştık. Ülkemizde faaliyet gösteren, 128 devlet, 72 vakıf üniversitesi ve 5 vakıf yüksekokulundan oluşan 205 yükseköğrenim kurumunda 7 milyon 616 bin öğrenci bulunuyor. Diğer yandan öğretim üyesi ve görevlisi sayımız da 158 bini geçti. Ayrıca öğrencilerimizin barınma sorunlarını aşmak için açtığımız yurtların kapasitesi de 640 bini buldu. Üniversite öğrencisi ve üniversite mezunu çalışan sayısındaki artış bizim dünyadaki yerimizi güçlendirmektedir. Yarın bugünden daha güçlü olacağız. Buna inanıyorum.” şeklinde konuştu. 

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ve beraberinde bulunan Rektör Yardımcıları ile senato üyelerinin katıldığı törende, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ise Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin, yükseköğretimin etkin, sağlıklı ve hızlı işlemesine imkân tanıdığını söyleyerek, "Yeni sistemin sunduğu imkânları yükseköğretim için bir fırsata dönüştürerek, güçlü Türkiye hedefini daimi gelişim ve ilerleme esaslı bir sistem geliştirerek desteklemeyi hedefliyoruz" dedi. 

Konuşmaların ardından, YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, Üniversite öğrencileri ve diğer üniversite öğrenci temsilcileriyle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çiçek takdiminde bulundu. Yapılan takdimin ardından ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ kapsamında ilan edilen Araştırma Üniversiteleri’nin rektörlerine Cumhurbaşkanı tarafından berat takdim edildi. 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni, YÖK Üstün Başarı Ödüllerinin verilmesinin ardından sona erdi.

Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen törene katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren konuşmasında; “Gümüşhane Üniversitesi olarak yapılan törene katılmış olduk. Yeni akademik yıla yeni umutlar, yeni çalışmalar ile ilk günkü heyecanımız ve çalışma şevkimiz ile girmiş bulunmaktayız. Devlet ve millet olarak bize güç verecek kurumların başında üniversitelerimiz geliyor. Bu nedenle de üniversitelerimizin yeni sistemin getireceği imkânlardan daha çok faydalanacağına inanıyorum. Üniversiteler olarak bizim tek gayemiz bilim üretmek ve ülkemizin kalkınmasına hız kazandırmaktır. Yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte bu ilerleme daha hızlı ve sağlıklı olacağı inancındayım. 2018-2019 Akademik yılının başta üniversitemiz ve Gümüşhane ilimiz olmak üzere tüm akademisyen ve öğrencilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fikri kaşdemir
Fikri kaşdemir - 9 ay Önce

İnancımız ve güvenimiz sonsuz dur ziya hocaya hocamızı çekemeyip gitmesi için algı yapıp sağda solda konuşan sözde Gümüşhane’nin önde gelen isimleri sizde Gümüşhane sevgisi varsa işinize bakın kulüp ü ele alıp kesenizi doldurmak için mücadele etmeyin hocamıza tam destek olarak Gümüşhane yi düşünerek bişeyler yapın kesenizi değil vesselam ziya hoca kalitesinde bi hoca daha Yok tc de saygılar

SIRADAKİ HABER

banner406

banner527

Gümüşhane Pestil Köme

Yandex.Metrica