Torul’da ilkokul öğretmenlerine Öğrenen Lider Öğretmen eğitimi

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde görev yapan okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine "Öğrenen Lider Öğretmen" eğitimi düzenlendi.

Torul’da ilkokul öğretmenlerine Öğrenen Lider Öğretmen eğitimi

Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında gerçekleştirilen eğitim programı 15 Temmuz Şehitler İlkokulunda gerçekleştirilirken, eğitimlere 37 okulöncesi ve sınıf öğretmeni katıldı. 

Eğitim başlıklarının iletişim becerileri, sınıf yönetimi ve ölçme değerlendirme olarak belirlendiği eğitimler, öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefliyor. Eğitime katılarak yüz yüze eğitimlerini tamamlayan tüm öğretmenlere, Öğretmen Akademisi Vakfı tarafından yaşam boyu devam eden kişisel gelişimi desteklemek ve Türkiye çapında bütün öğretmenlerin iletişim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tasarlanan eKampüs'e katılım imkanı sağlandı.

Fatih Anaokulu, 15 Temmuz Şehitler İlkokulu, Aktaş İlkokulu, Altınpınar İlkokulu ve Ortaokulu, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu, Yıldız İlkokulu ve Kirazlık Cumhuriyet İlkokulunda görev yapan ve eğitime başvuru yapan 37 öğretmen hafta sonu 2 gün ÖRAV tarafından verilen Öğrenen Lider Öğretmen eğitimine katıldı.

Eğitmenliğini Baysan Banu Uzun, Duygu Direkçi Tatar ve Muhammet Türkmen'in yaptığı 2 günlük "Öğrenen Lider Öğretmen" eğitim programında 1. gün Etkili Öğrenme Ortamı Oluşturma temalı çalışmada öğretmenlik becerileri, öz değerlendirme çalışmaları, etkili iletişim, dirençle baş etme, takımı yönetmek ve davranış liderliği konularında eğitim verildi. 2. gün eğitimlerinde Etkili Öğretim temalı çalışmada ise kurallar ve uygulama adımları, akış ve ritmin sürekliliği, sorun davranışların yönetilmesi, ile devam eden eğitim ölçme ve değerlendirme çalışmalarıyla sona erdi.

Eğitim programını ziyaret eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyyüp Zengin, öğretmenlerin bir ülkenin geleceğini şekillendirdiğini belirterek, “Öğretmenlik mesleği bizim için en güzel tercihtir. Öğretmenlik mesleği ile bu ülkeye hizmet ediyoruz. Öncelikle hafta sonu tatilinde farklı ihtiyaç ve programları olan öğretmen arkadaşlarımızın bu eğitim programını tercih ederek katılım sağladıkları için öğretmenlerimize canı gönülden teşekkür ediyorum. Bizler öğretmenlerimize sadece akademik, sosyal ve sanatsal bilgiyi değil, aynı zamanda bu ülkenin temel değerlerini de vermeliyiz. Eğitim dünyası sürekli değişiyor ve gelişiyor. Bizler de bu süreci yakından izleyerek kendimizi güncel tutmalıyız. Bu tür gönüllü çalışmalar ile eğitimcilerimiz aldıkları güzel bilgileri okullarında öğrencileri ve meslektaşları ile paylaşıyorlar. Bu çalışmalarımız devam edecek" dedi.

Eğitime katılan öğretmenler ise eğitimin çok yararlı olduğunu ifade ederek, "Özellikle sınıf yönetimi, problemli davranışlar ve olumlu davranışların pekiştirilmesi konularında yeni yöntem adına çok şey öğrendik. Kursun bize çok katkısı oldu. Bize bu fırsatı sunan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ve ÖRAV eğitmenlerine teşekkür ederiz” diye konuştu.

İşbirliği protokolü kapsamında Torul’daki ortaokullarında görev yapan branş öğretmenleri ise 16-17 Aralık 2023 tarihlerinde "Öğrenen Lider Öğretmen" eğitiminden faydalanacaklar.

ÖRAV eğitimlerini, öğrencilerin derslerine engel olmamak için Cumartesi ve Pazar günleri yapıyor. Vakıf bu eğitimleri gönüllü eğitimcileri ile herhangi bir ücret almadan gerçekleştiriyor. Böylece bulundukları eğitim bölgesinde eğitim alacak bir grup oluşturan ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenleri bu eğitimlerden çok kolay faydalanabiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER