Yıkılacak kütüphanede son kez Kütüphaneler Haftası kutlandı

Gümüşhane’de 58.Kütüphaneler Haftası yıl içerisinde yıkılarak yeniden yapılacak olan ve içerisindeki limon ağacıyla bilinen İl Halk Kütüphanesinde kutlandı.

Yıkılacak kütüphanede son kez Kütüphaneler Haftası kutlandı

Yıkılacak olması nedeniyle son kez Kütüphaneler Haftası kutlanan İl Halk Kütüphanesinde gerçekleşen etkinlikte öğrenciler gösteri yaptı, en çok kitap okuyanlara ödül verildi, kitap sergisi açıldı.

Türkiye’de kapalı mekanda yetişmiş en büyük limon ağacının da yer aldığı İl Halk Kütüphanesinde gerçekleşen etkinlik saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından "Pandemi yalnızlığında kitapların dostluğu" adlı gösterinin sahnelendiği programda daha sonra kütüphaneden en çok kitap alarak okuyan çocuk, genç ve yetişkinlere ödülleri verildi.

“Kütüphaneler bir milletin en değerli hazinesidir”

Etkinlikte kütüphanelerin ve kitap okumanın öneminden bahseden Vali Yardımcısı Mustafa Pala, “İnsan kütüphaneye gelince hayat buluyor, burada bir aydınlanma hissediyor. Buraya girer girmez, kitapları görünce insan okumasa bile aydınlanmanın başlangıcını yaşıyor. Buradaki gençlerimizin kütüphaneden istifade etmesini, çocukların okuyarak kendilerini daha çok geliştirmelerini arzu ediyoruz. Kütüphaneler insanlarla, gençlerle, çocuklarla dolu olduğu müddetçe anlamlı. Kütüphaneler bir milletin aslında en değerli hazinesi. Kütüphaneler bilgi hazinesidir, biz bu hazineleri hayatımıza aktarabildiğimiz oranda zenginizdir” dedi.

“İnsanların yalnızlıklarında en iyi dostları kitaplar olmuştur”

İl genelindeki 7 kütüphanede kayıtlı 138 bin 74 kitabın bulunduğu Gümüşhane'de geçtiğimiz yıl kütüphanelerden 17 bin 143 kişinin faydalandığını ve 27 bin 112 ödünç kitap aldığını kaydeden Gümüşhane İl Halk Kütüphanesi Müdürü Sümmani Akhan kütüphanelerin toplumların hafızası olduğunu belirterek, “Kütüphaneler toplumların hafızası olup geçmişle gelecek arasında bağ kuran kuruluşlardır. Tarih ise geçmişten ders alınarak, geleceğe bakılarak yaşanır. Bu bağlamda bu pandemi süreçleri ve yaşattıkları da toplumların hafızaları olan kütüphane raflarında yerlerini alacaktır. Bu zor zamanlarda bir kez daha anladık ki insanların yalnızlıklarında en iyi dostları kitaplar olmuştur” diye konuştu.

Program kitap sergininin açılışının ardından sona erdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
aklın yolu
aklın yolu - 6 ay Önce

Kütüphaneyi yıkmak kimin fikri bilmiyorum ama bundan daha kötü bir fikir duymadım. Yahu her şey inşaat mı, bina mı, beton mu sizin için? Oradaki kültürel atmosfer, yılların birikimi, simgeselliği sizin için bir anlam ifade etmiyor mu? Şu ekonomik şartlarda bile inşaat yapmayı önceliyorsunuz. Bu yanlış kere yanlıştır. Avrupada amerikada sırf bir kültür oluşsun diye seneler önce üzerinde oturan öğrenciden izler taşıyan tahta sıra bile muhafaza ediliyor. Biz ne çok meraklıyız yıkıp yenisini yapmaya? Bunca yeri yıkıp yerine başka betonla döktünüz, ama içindeki kültürü de o betonun altına görmüyorsunuz. Bu iş yanlıştır. Zerre mantığı yoktur.

İhtiyar Limon Ağacı
İhtiyar Limon Ağacı - 6 ay Önce

Kütüphaneyi yıkıp daha uygun bir alanda daha modern şekliyle inşa etmeyi anlıyor bu karara katılıyorum ancak örneğine nadir rastlanacak o ağaçtan vazgeçmek bu kadar kolay olmamalı. İsteriz ki o ağaç anılarıyla yaşlansın. Bizlerin çocukluk ve gençlik yıllarımızdan izler taşıyan, bizleri o günlere geri götürüp tebessüm ettiren ne kadar şey kaldı ki. Gümüşhane nin bir evladı ve anılarında o ağacında payını taşıyan birisi olarak büyüklerimizden ağacın kesilmemesi ve daha güzel bir şekilde değerlendirilmesini isteriz.

Buğra KIZILET
Buğra KIZILET - 6 ay Önce

En çok üzüldüğüm yıkım haberi

Memleket
Memleket - 6 ay Önce

Böylece memleketimin son anı defteri de yavaş yavaş kapanacak öyle mi?

misafirr
misafirr - 6 ay Önce

acaba yapacaginiz kituphane bu kutuphaeden daha guzel daha saglam mi olacak olur isalahda yenisini bence bayburtun sinirina yapin ki insanlar guzel okuya getci yorumumu yayannlimiyacaksinizda neyse

Söylemek lazım.
Söylemek lazım. - 6 ay Önce

Ah kütüphane can kütüphane.
Yıllarca hizmet veren hane.
Kütüphanenin yıkılmasına karşıyım.Lakin bir güvenlik tehlikesi var ise bilemem.
Avrupa veya Osmanlı öyle eserler ortaya koymuş ki o yaşlandıkça,yıllar geçtikçe kıymetli antika değerinde olmuş
Onun ile büyüyen nesile değer katmış .
Yıktiniz bugün çevre duvarı yarın yol problemi ile beddua almayınız.
Yeter artık gündemden bunları çıkarınız...

Bayram Yavuz
Bayram Yavuz - 6 ay Önce

Istemezuk buda bizim kültürümüz. Beşiktaşta kesilen ağaçlar kültür varlığımız değildi sanirim .

SIRADAKİ HABER