ŞİDEF’ Gençlik'ten kültür ve kaynaşma programı

İstanbul Şiran Dernekler Federasyonu (ŞİDEF) Gençlik Kolları, ‘Kültür ve Kaynaşma Programı’ projesini Sadık Köyü Derneğinde başlattı.

ŞİDEF’ Gençlik'ten kültür ve kaynaşma programı

İstanbul Şiran Dernekler Federasyonu (ŞİDEF) Gençlik Kolları, ‘Kültür ve Kaynaşma Programı’ projesini Sadık Köyü Derneğinde başlattı.

Dernek ve federasyonlar gibi sivil toplum örgütlerinde azalan genç nüfus yoğunluğuna çare olması için ŞİDEF Gençlik Kolları tarafından bu sorunun çözümü olarak geliştirilen ‘Kültür ve Kaynaşma Programı” başladı.

Şiran Dernekler Federasyonu Kurucu Gençlik Kolları Başkanı Burhan Gül, projenin içeriğini şöyle anlattı: “İki farklı köy derneği gençlik kolları başkanlarının öncülüğüyle gençler bir araya geliyor.  Memleketlerine dair sunum gerçekleştiriliyor. Samimi ortam içerisinde bütün gençler hem dinliyor hem de anılarını paylaşıyor. Böylelikle gençler kültürlerini öğreniyor ve birbirine kaynaşıyor. Dernek ve vakıf ortamları sevdirilerek genç nüfus yoğunluğunun buraya gelmesine alt yapı hazırlanılıyor.”

Memleket özlemi çeken gençler ve memleketini tanıma fırsatı bulamayan gençleri bir araya getirmeyi amaçlanan projenin ilki İstanbul Ataşehir’de bulunan Sadık Köyü derneğinde gerçekleştirdi.

İlk programın ev sahibi Sadık Köyü Derneği Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Demir olurken, program kapsamında “Gümüşhane’nin tarihi ve turistik yerleri” konusunu katılımcılara Beydere Köyü Derneği Gençlik Kolları Başkanı Abdulkadir Kutun anlattı. Programa her iki köy derneğinin gençleri ile Şiran Dernekler Federasyonu Kurucu Gençlik Kolları Başkanı Burhan Gül ve Başkan Yardımcısı Akın Kaşıkçı eşlik etti.

Gençlik Kolları Başkanı Burhan Gül, STK’cılık anlayışına farklı bakış açısı kazanılması, birbirinin aynı programları yapmaktan vazgeçilmesi gerektiğini dile getirerek, “Görevi yol arkadaşlarımla beraber aldığımızda 2019 da “Bir Kitap 1001 Gönül” Sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmiştik şimdi 2020 yılında ise Kültür ve Kaynaşma Programlarını hayata geçiriyoruz, dedi. Bakıyoruz ki STK’larda ve toplumlarda aynı döngüde dolanıyor. Bizler toplumu oluşturan bireyler olarak projeler geliştirmeliyiz ortada var olan sorunlara çözüm üretmek adına. Bu programlarımız devam edecektir. Gümüşhaneli bütün genç kardeşlerimiz sorunlara çözüm üretecek projeleri varsa Şiran Dernekler Federasyonu ve Gençlik Kolları olarak gelsinler beraber yol yürüyelim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2020, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406