Kategoriler

Gümüşhane Haberleri
data-auto-format="rspv" data-full-width>

Gümüşhane’de karla mücadele çalışmaları devam ediyor

Gümüşhane’de geçtiğimiz hafta etkili olan kar yağışının ardından İl Özel İdaresi ekipleri karla mücadele çalışmalarına devam ediyor.

Gümüşhane’de geçtiğimiz hafta etkili olan kar yağışının ardından İl Özel İdaresi ekipleri karla mücadele çalışmalarına devam ediyor.

Yüksek kesimlerde bir metreyi aşan kar kalınlığının yanında şiddetli rüzgarın oluşturduğu tipi nedeniyle 2 metreyi aşan kar kütlelerini açan Karla Mücadele Ekipleri, mahsur kalan vatandaşları da kurtarmak için canla başla mücadele ediyor.

Kurumun sosyal medya hesabında yayınlanan bir video ise yapılan çalışmaların hangi şartlar altında gerçekleştirildiğini ortaya serdi.

İl merkezine en uzak köylerden olan ve kış mevsiminde 98 kilometre mesafeden Bayburt üzerinden ulaşılabilen Güngören köyüne bağlı İspatan mahallesinde araçlarıyla mahsur kalan 3 kişi olduğu ihbarını alan İl Özel İdaresi ekipleri akşam saatlerinde bölgeye ulaştı.

Bölgeye ulaşmak için Bayburt’un Aydıntepe ilçesi ve Salmankaş tünelinden giden ekipler önce burada yolda kalan tırları çekilmesine yardımcı oldu. Daha sonra köye ulaşan ekipler yol açma çalışmalarına başladığı sırada çıkan tipi nedeniyle zor anlar yaşadı. Tipinin oluşturduğu kar kütlelerini aşarak yoluna devam eden karla mücadele aracı, şiddetli tipi nedeniyle kar kütlesinin üzerinde askıda kaldı. 

Saatler süren uğraş sonucunda saplandığı noktadan çıkamayan ve tipi nedeniyle sarmalayan kar kütleleri aracı adeta beton gibi yere çakarken bölgede bulunan iş makineleri de aracı kurtaramadı.

Bölgede elektriklerin kesik olması nedeniyle hem mobil hem de ev telefonlarının çalışmaması nedeniyle ekipler iletişim kurmak için tipide 2 kilometre yol yürüyüp telefonun çektiği noktaya giderken, sabaha kadar devam eden çalışmalarda aracın kurtarılması sırasında çelik halatlar bile koptu.

Ertesi gün tipinin durmasıyla Gümüşhane’den sevk edilen dev iş makinesinin yardımıyla önce etrafı boşaltılan iş makinesinin kurtarılması sırasında dev lastikli yükleyicinin arka tekerlekleri havaya kalkarken, şaha kalkan yükleyici zorla da olsa aracı kurtarıp yolu açarak bölgede mahsur kalan Aydıntepe ilçesi muhtarları ve vatandaşları araçlarıyla birlikte sağ salim evlerine dönmesini sağladı.

İl Özel İdaresi ekiplerinin karla mücadele çalışmalarını mesai mevhumu gözetmeden acil durumlarda sabahlara kadar sürdürdüğünü kaydeden İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, fedakarca görev yapan personeline ve bölgedeki iş makinesiyle kurtarma çalışmalarına katkı sağlayan Gümüşhaneli işadamı Hakan Özgün’e teşekkür etti.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Gümüşhane
76 Kez Görüntülendi.
Bölgesel ASKOM toplantısı Gümüşhane’de yapıldı
Spor
118 Kez Görüntülendi.
Şahin ve Yalçınkaya Avrupa şampiyonluğu için mücadele edecek
Gümüşhane
85 Kez Görüntülendi.
Gümüşhane Gençlik Merkezinden geleneğin devamı ‘Herfene’
Spor
343 Kez Görüntülendi.
Kelkit Hürriyet’in rakibi Yozgatspor oldu
Gümüşhane
139 Kez Görüntülendi.
Türkiye’nin en itibarlı ödülü Gümüşhane Üniversitesi’ne
Gümüşhane
186 Kez Görüntülendi.
Köse-Bayburt yolu asfalt bekliyor
Spor
100 Kez Görüntülendi.
Özel sporcularımız gururlandırdı
Gümüşhane
103 Kez Görüntülendi.
Çocuklardan polis amcalarına mektup
Gümüşhane
337 Kez Görüntülendi.
Gümüşhane’de 1.Kitap Fuarı Başladı
Gümüşhane
733 Kez Görüntülendi.
Ayılar kış uykusundan uyandı, yayla evlerini mesken tuttu