HAYVANLAR DA CANDIR  

Hayvan hakları yasa teklifi TBMM’ne sunuldu.

Bu yasa önerisine göre hayvanlara işkence yapmak, öldürmek, zalimce muamelede bulunmak artık suç kapsamına alınacak ve yapanlara ceza verilecektir. Böylece hayvanları bir nebze olsun koruma atına almış olacağız.

Aslında hayvan sevgisi çok önemli bir duygudur. İnsanın varlığını sürdürebilmesi için hayvanlara çok büyük ihtiyacımız vardır. İnsanoğlu, hayvanların sütünden, etinden ve gücünden yararlanmaktadır.

İnsanlığın yaşaması için diğer canlılara da ihtiyaç vardır. Bunlar; bitkiler ve hayvanlardır. Öyleyse bütün hayvanları sevelim, koruyalım ve de elimizden geldiğince de onları doyuralım. Çünkü dünya bir denge üzerine kuruludur. Bu dengenin içinde bitkiler, ormanlar, hayvanlar kısaca bütün canlılar âlemi vardır. Bütün bu canlılarda bizlere emanettir.

BİR ANEKDOT

Ben bir köylü çocuğuyum. Hayvanları severim. Çünkü köyde onlarla birlikte büyüdük. Ahırımızda koyunlar, keçiler, eşek, inek ve öküz vardı. Hayvan sevgimiz köyümüzdeki hayvanlardan gelmektedir.

Çocukluğumuzda ahırdaki hayvanların yanında evimizde bir kedimiz vardı. Biz çocuklar bu kediyi çok sever onu besler ve onunla oynardık. Bu durum bizim çok ama çok hoşumuza giderdi.

Hollanda’ya gittikten sonra ilk yazdığım Türkçe okuma yazma metodu Benim Dilim kitaplarımda kedi şiirim de yayımlandı.

Fakir Baykurt 1990’lı yıllarda bir konferans için Hollanda’ya geldi. Kendisiyle tanışırken ismimi öğrendi. Benim Dilim kitaplarının yazarı olduğumu öğrenince bana:

  • Ben o kitapları öğrencilerime okutuyorum. Çok güzel kitaplar. Özellikle oradaki Kedi şiirini çocuklar çok beğendi. Her dersin başında kekeme bir öğrencim bana: “Öğretmenim çedüm şiirini bir daha okur musun?” diyor.  Ben de tekrar tekrar okuyorum. Çocuklar kedi şiirine çok gülüyorlar. Sınıfta çok hoş bir hava oluşuyor. Böylece de hayvan sevgileri pekişiyor.

Daha sonra evimize kafeste küçük bir kuş aldık. Kuş beni ben de kuşu çok sevmiştim. Adını Dilber koyup bir şiir de ona yazdım. Kuşumuz öldüğünde ailece hepimiz ağladık. Demem o ki hayvanlar da birer candır.

UNESCO VE HAYVAN HAKLARI

UNESCO, Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesini, 15 Ekim 1978 tarihinde törenle dünyaya ilan etti. 14 maddelik bu bildirgede:

  • Tüm hayvanlar yaşama, sevgi, saygı hakkına sahiptir.
  • Hiçbir hayvana kötülük, zalimce muamele yapılamaz.
  • Tüm hayvanlara merhametli davranmalıyız, yazılıdır.

Türkiye’de Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), 9 Nisan 2021 tarihinde hayvan hakkı ihlalleri raporunu yayımladı. Bu rapora göre durum yürekler açısı bir durumdur.

HAKİM’e göre, “2020 yılında “en az” 22 milyon 735 bin 267 işkence, “en az” 3 milyon 36 bin 175 cinsel şiddet, “en az” 1 milyar 280 milyon 153 bin 923 özgürlüğü kısıtlama vakası yaşandı.”

Bunlar inanılmaz korkunç rakamlar. Hayvanlara yapılan her türlü kötülük, işkence mutlaka cezalandırılmalıdır.

Çünkü hayvanlar da birer candır.

Öyleyse hep birlikte bitkileri, hayvanları koruyalım, sevelim ve doyuralım.

Bekir Cebeci

(Eğitimci Araştırmacı Yazar)

Trabzon, 8 Temmuz 2021

E-mail: info@bekircebeci.com

YORUM EKLE