Yeniden Refah Partisinde 2. olağan kongre heyecanı başladı

İl Başkanlığını Ziya Nas'ın yaptığı Yeniden Refah Partisi Gümüşhane teşkilatları 2. olağan kongrelerinin startını Şiran'da verdi. Kongrede delegelerin oylarıyla ilçe başkanlığına yeniden Selim Altuntaş seçildi.

Yeniden Refah Partisinde 2. olağan kongre heyecanı başladı

Kongreye Yeniden Refah Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Ahmet Ziya Akıntürk, Gümüşhane İl Başkanı Ziya Nas, Bayburt İl Başkanı Osman Görer, ilçe başkanları, teşkilat üyeleri ve partililer katıldı.

Kongrede ilk konuşmayı yapan İlçe Başkanı Selim Altuntaş, katılım sağlayan davetlilere ve delegelere teşekkür etti. Yeniden Refah Partisi'nin Şiran İlçesinde kurucu ilçe başkanı olduğunu hatırlatan Altuntaş, "Bize güvenip bu görevi ikinci kez layık görenleri asla mahcup etmeyeceğiz. Şiran ilçemizde tüm teşkilat birimlerini tamamlamış, köy temsilcilerinin atamasını yapmış, sandık başkanlarını belirlemiş bir halde seçim gününü beklemekteyiz" dedi. 

İl Başkanı Ziya Nas ise yaptığı konuşmada hükümeti eleştirirken, başlangıcından bugüne bakıldığında AK Parti iktidarının alkışlanacak icraatları olmakla beraber Milli Görüş zihniyetinden uzaklaştıkça hatalar yapmayı sürdürdüğünü ve her geçen gün işlerin daha da kötüye gittiğini savundu.

Bu noktadan hareketle 23 Kasım 2018'de Yeniden Refah Partisi'nin Dr. Muhammet Fatih Erbakan liderliğinde kuruluşunun gerçekleştirildiğini, hemen akabinde de Gümüşhane teşkilatlarının kurulma çalışmalarına başlandığını, kısa süre içerisinde ilçe ve il kongrelerinin tamamlanarak yola revan olduklarını kaydeden Başkan Nas, “Bizler Milli Görüş'ün temsilcileriyiz. Gümüşhane bu anlamdaki desteğini başlangıcından itibaren göstermiştir. Şiranımız da Milli Görüş hareketininlerinden biridir. Şiran Milli Görüş'ü hiç mahcup etmemiştir ve bundan sonrada mahcup etmeyeceğine inancım tamdır. Her gittiğimiz yerde bizi bağrına basan Şiranlı kardeşlerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Biz besmeleyi çekip yola çıkarken iki şey söyledik. Bunlardan birincisi; Parası olanla değil davası olanla yürüyeceğiz. İkincsi ise; Yola çıktıklarımızı yolda bulduklarımızla asla değiştirmeyeceğiz. İlkemiz; Erbakan hocamızın "Bizler siyaseti  bize oy versinler diye değil Allah rızası için yapıyoruz" sözüdür. Hedefimiz de Sayın Genel Başkanımız Fatih Erbakan beyin talimatları doğrultusunda ilimizde ayak basmadık toprak sıkılmamış el sohbet edilmemiş gönül bırakmamaktır" diye konuştu. 

Parti Yüksek Disiplin Kurulu üyesi Ahmet Ziya Akıntürk da ülke gündeminde ilk sıralarda yer alan döviz kurlarındaki artış konusuna yer verdiği konuşmasında, yaşanan sıkıntıların ithalata bağımlı ekonomiden kaynaklandığını belirterek, "Yıllık 50-60 milyar dolar dış ticaret açığı olan, yerli ürün üretirken dahi yüzde 82 oranında ithal hammadde ve malzemeye bağımlı olan bir ülkenin ekonomisi ithalata bağımlı bir ekonomidir. İthalata bağımlı olmak da sürekli olarak yüksek miktarda döviz ihtiyacı, döviz talebi demektir" ifadelerini kullandı.

Dövizin yükselmesinin sebebinin “borç-faiz” ve “beton-çimento” ekonomisi olduğunu savunan Akıntürk, “Sıcak paraya, borca, krediye dayalı, SWAP anlaşmalarıyla döviz açığını kapatmaya, günü kurtarmaya yönelik, üretmeden tüketmeye yönelik ekonomi uygulamalarının acı sonucudur. 19 senede sanayi üretiminin milli gelir içindeki payının yüzde 24’den yüzde 40’a çıkacağı yerde tam tersine yüzde 20’ye düşmesinin, tarımsal üretimin milli gelir içindeki payının yüzde 12’den yüzde 20’ye, 30’a çıkacağı yerde yüzde 6’ya düşmesinin sonucudur" şeklinde konuştu.

Önümüzdeki sene devletin 240 milyar lira faiz ödemesinin olduğunu hatırlatan Akıntürk, ekonomideki tablonun sebeplerini üç başlık altında toplayarak, "Bunların birincisi faiz giderleridir. Astronomik ve fahiş faiz ödemeleri önümüzdeki sene 240 milyar lira olarak ödeneceğini Orta Vadeli Ekonomi Programı’nda ifade ediyorlar. Senede 240 milyar lira faiz ödemek, önümüzdeki sene saat başı 10 bin asgari ücretin faize verilmesi demektir. İkinci gider konusu da; imtiyazlı holdinglere kaynak aktarılması. Bu da Kamu Özel İşbirliği projeleri ve Yap-İşlet-Devret projelerinde belki de kabile devletlerinde, muz cumhuriyetlerinde görülmeyecek bir şekilde bu kaynakların son derece pervasız bir şekilde bir avuç imtiyazlı holdinge aktarılmasıdır. Üçüncü gider ise; maalesef ‘İtibardan tasarruf olmaz’ mantığıyla israfa, lükse, gösterişe harcanan milyarlarca lira. Bundan dolayı da milletimize, halkımıza, esnafımıza, çiftçiye, asgari ücretliye, emekliye maalesef imkan kalmıyor" diye konuştu. 

Yeniden Refah Partisi iktidarındaki önceliklerini de aktaran Akıntürk, "Üretim-İstihdam-İhracat" modelinin bu zor zamanlardan kurtuluş reçetesi olduğunu dile getirerek, "Merhum Liderimiz Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın defaatle dile getirdiği gibi; "İman varsa imkan da vardır" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından tek liste halinde gidilen seçimde Selim Altuntaş ikinci kez Şiran İlçe Başkanı oldu. Yeniden Refah Partisi Şiran İlçe Yönetiminin listesi ise şu şekilde gerçekleşti: Hüseyin Hekimoğlu, Ercan Doğan, Ahmet Celepci, Mustafa Kaba, Adem Işık, Muzaffer Yılmaz, Seyfettin Kılıç, Muhammet Kılıç, Hikmet Yıldız, Beytullah Paça, Esalettin Özel.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER