Varan projelerini tanıttı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gümüşhane Belediye Başkan adayı Sabri Varan, düzenlediği basın toplantısıyla projelerini tanıttı.  

Varan projelerini tanıttı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gümüşhane Belediye Başkan adayı Sabri Varan, düzenlediği basın toplantısıyla projelerini tanıttı.  

Ramada Otel’de düzenlenen programa Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Nadim Aydın ve belediye meclis üyesi adayları katıldı. 

“Nöbeti Devralmaya Geldik”

Adaylık sürecinin ne şekilde geliştiği ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Varan, “Türkiye’nin geleceği için partilerimizin oluşturduğu bir birliktelik var. Türkiye de yaşanan sıkıntıların daha rahat atlatılması için Cumhur ittifakı oluşturuldu. Bu ittifakta da ana ortak olarak MHP ve AK Parti yüksek seçim kuruluna bir teminat vererek bu birlikteliğin bir seçim birlikteliği olmadığını bunun nihai hedefinin ilahi kelimetullah’a kadar var olacağını her iki partide beyan etmiştir. Bu birlikteliğin ülkenin beka probleminin olduğu her zaman aralığında ortaya çıkacağını ve seçimin çok ötesinde bir amaç güttüğünü bildiren manifestoyu Yüksek Seçim kuruluna verdikten sonra hepinizin de bildiği gibi bu birliktelik ülkeyi bir uçurumun kenarından aldı. 15 Temmuz’da Milliyetçi Hareket Partisi liderinin Cumhurbaşkanının Marmaris’ten İstanbul’a inene kadar geçen sürede duruma vaziyet etmesi ülkemiz adına kontrol etmesi ve Reis-i Cumhur İstanbul’a indikten sonra buyurun yetki sizde diye devam etmesi bu kardeşliğin vatan için yapılan bu fedakârlığın ilk adımlarından birisiydi.  Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine destek vererek Türkiye’nin önündeki her engeli aşması hususunda büyük bir gayret göstermişlerdir. Genel başkanlarımızın ülkemize karşı yaptıkları fedakârlıklar ortada sizin de ilinize karşı vazifeniz, göreviniz bitmedi, bu nöbeti sizde ilinizde tutacaksınız diye talimat gelince bizde geldik ve kampanyamızı başlattık” ifadelerini kullandı.

“Vatandaş Bizi Unutmamış”

Milletvekilliği yaptığı yıllarda bıraktığı Gümüşhane ile şu an karşılaştığı Gümüşhane’nin çok farklı olduğunu ifade eden Varan, “2019 yılında Gümüşhane sosyal ilişkiler olarak, ticari olarak eskiye benzemiyor. İnsanımız kendi kabuğuna çekilmiş ve yalnız bırakılmış. İşsizlik bütün yakıcı etkileriyle bizim ilimizin de üzerine sinmiş. İşsizliğin getirdiği göç var. Türkiye de nüfusu azalan tek iliz. Kampanya sürecinde gördük ki halk bizi unutmamış. Halkımızın teveccühü bizi motive ediyor” dedi. 

“Değişim Beklentisi Vardı”

Gümüşhane Belediye Başkanlığına aday olmasını ise şu sözlerle değerlendiren Varan, “Adaylık sürecinde Gümüşhane de büyük bir değişim beklentisi vardı. Mevcut iktidar partisinin adayını değiştireceği beklentisi vardı. Yapılamayan icraatların bir bakiyesi olarak bu beklenti oluşmuştu. Fırsat iyi kullanılamadı. Verilen şansı değerlendiremediler. Halk ile bir gönül bağı kurmanız gerekir. Apartmanlar yapabilirsiniz, gökdelenler yapabilirsiniz ama gönüllere giden yolu ihmal ederseniz kazanamazsınız. Gümüşhane’de gördüğümüz tabloda kâğıt ve broşürlere gönül yazmakla gönüle girilmiyor. Gönle girmenin yolu hizmet etmektir. İnsanların derdiyle dertlenmektir. Her şeyi çözeceksiniz diye bir durum yoktur. Ama hemşerimiz gayretinizi görürse size hakkınızı teslim eder. Geldiğinde sizi bulamazsa makam boşsa makam yerinde yüz tane makam sahibi olursa işte bugünkü gibi arap saçına döner ilişkiler. Kimin ne aldığı ne verdiği belli olmayan bir ortamdayız. Bu sıkıntılar ki Gümüşhane de bir mahalli idareler değişimini zorunlu hale getirmiştir. Şu anda kampanyamızın en büyük şansı rakibimiz. Bunu göremedi AK Parti. Görseydi biz de büyük bir beklenti içinde olacağımız bir durumu yakalayamayabilirdik” sözlerini kullandı.

“Çalışmalarımız Engellendi”

Cumhur İttifakı ile ilgili tartışılan konulara değinen Sabri Varan, “Türkiye de 81 ilde Cumhur ittifakı var, 51 ilde tek adayla seçime gidiliyor diğer illerde de yarış yapılıyor. Niye yarış yapılıyor çünkü birinci partide, ikinci partide cumhur ittifakının adayı olduğu için ikisinden biri kazanıyor. Burada bir yarış olmasının esprisi yok. Aradan İYİ Parti ya da CHP’nin çıkabileceği bir il olsa burada da ittifak olurdu. Burada o risk olmadığı için Cumhur İttifakı iki adayıyla da partiler yarışıyor. Ama burada Milletvekilleri daha olgun daha duyarlı Cumhur İttifakı’nın ilkelerine saygılı tavrının yanında il başkanının tavrının yanında maalesef Belediye başkanı ve belediye çalışanları kaynaklı bir hazımsızlık söz konusu. Afişlerimiz indirildi. Araçlarımız seçim kuruluna şikâyet edilip durduruldu. Afişlerimizin üzeri kapatıldı. Görüntülü ekran istedik bize lütfedip cevap bile vermediler, kiraladık getirdik Yüksek Seçim Kuruluna şikâyet ettirilip o televizyonun dönmesini bir gün engellediler. Örneklerini gösterdik durdurduk. Yani boğmaya çalıştılar bizi. Buradan da şiddetle eleştirdiğimizi bu tavrın Gümüşhane’ye yakışmadığını söylüyorum. Kaldı ki bu demokrasiye de özgürlüklere de yakışmaz. İnsanlar hür iradeleriyle başkanı seçecekleler. Bu süreçte gördüğümüz sen onlarla nasıl resim çekildin, sen onun paylaşımı nasıl beğendin, seçimden sonra göreceksin gibi söylemleri belediye başkanından da belediye çalışanlarından da defalarca yaşadık. Benim listeme yazdığım meclis üyelerine saygı duymak yerine gerek Nurcan Hanıma Gerek Abdullah Bey’e gerek Seda hanıma tek tek ulaşıp bunları söylediler. Bunu Mustafa Canlı da mevcut başkan da yaptı. Böyle bir şey olur mu? Senin listene yazacağın adama saygı duyarım. Bir tanesi de diyemez ki Sabri Varan geldi de bana kinayeli konuştu, sitem etti. Saygı duyarım. Halka şikâyet ettik. Kendi partisine şikâyet ettik. Cumhur İttifakına yakışır bir yolla yürüyelim dedik ama iki tane demir profil imara aykırı diye zabıta başında bekledi” dedi. 

“İsraf İçinde Bir Belediye Var”

Kendilerine yönelik saldırılara bir türlü anlam veremediğini söyleyen Varan, “Neyden bu kadar korkuyorlar. Bizden mi kanunda mı gelecekten mi korkularını doğrusu belediyeyi teslim aldığımızda hesaba kitaba baktığımız zaman cevabını vereceğiz. Ama bizim buradan anladığımız şu ki, ne yaptığını bilmeyen kaç lira borcu dahi olduğunu bilmeyen bir belediye yönetimi var. Kim ne kadar ne almış ne vermiş borcunu bilmeyen bir belediye başkanı var. Belki de çalışan personel sayısını da bilmiyor. Her şey darmadağın bir durumdadır. Son günlerde bir çiçek firması belediyeyi icraya vermiş. Birde açıklama yaptırmışlar peşine. Bunun 200 bin lirası Mustafa Bey’den kalmıştı. Gerisine de masa sandalye kiralamıştık diye. Mustafa beyden kalan borcu 5 yıl önceden vermeyerek zaten hemşerinizi batırdınız. Onun üzerine 1 trilyonu geçen miktarda borçlanmışsınız. Ama gizlediğiniz 3 trilyonluk daha çiçek peyzaj alışverişiniz var. Belediyenin çiçeğe peyzaja verdiği para 7 trilyona yakındır. Ama yabancılar nedense paralarını almışlar Gümüşhaneli de hep mağdur edilmiş. Bu israflar arşa çıkmış. Bize kiralamadıkları renkli televizyonların 2 aylık kiralaması için 218 bin 333 lira kiralama yapılmış. Evrak elimdedir. İnanın 5 yılda onların satın alması ve kiralanması fatura kesmedikleri kişilerle birlikte 4 trilyona yakın bir gider var. Artı yılda 2,5 trilyondan duvarlara kendi resimlerini yapıştırdığı kendine âşık bir başkanımız var. Dağ taş resim dolu. Bütün bunlar 20 trilyon Gümüşhane’ye bir yük getirmiş. Öte yandan 6 trilyon üzerinde çiçek var. O da lazım ama bunu devletin orman dairesinden bedava alacağın peyzaj malzemesi var. Git onları al. Gümüşhane kaynakları ikram, kâğıt, broşür ve reklam için harcanmıştır” sözlerini kullandı. 

“Gümüşhane’nin Sosyal Barışı Huzuru Bozulmuş “

Şehrin stres toplumu haline getirildiğini ve vatandaşta sevgi eksikliği olduğunu 5-10 insanın bu şehri gerdiğini söyleyen Varan, “Gümüşhane’nin sosyal barışı huzuru bozulmuş. Derdi olduğu zaman belediyeye gidemez hale gelmiş. Gidip de ne yapacağım, başkan yok olsa da erişemezsin. Makamdaki kişiler iş görmez bir de hakaret yeriz. Oysa o makam bizim anladığımız manada öyle değil. O makam kimin ne derdi varsa onla dertlenmektir. Çözüm yolları aramaktır. Ama belediyenin imkânları tehdit ve şantaj malzemesi olarak kullanılıyorsa işte şimdiki Gümüşhane ortaya çıkıyor. Hizmet etmen gerekirken tehdit, şantaj ve ticaret neması olarak kullanılınca bugünkü Gümüşhane oluyor. Şu anda 1000’e yakın hemşerimiz konuta üye olmuş ama sıkıntıdalar. Müteahhitler batma noktasına gelmiş. Biz bunlara destek olacağız. Ama bunların bu hale gelmesinin sebebi yıllardır bekletilen ruhsat ve perde arkası pazarlıklardır. Biz bunu soracağız” ifadelerine yer verdi. 

Varan, konuşmasının ardından projelerini basına tanıtarak, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Haberin Kaynağı: Olay Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2019, 19:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER