YERLİ - MİLLİ

Yerli otomobilin tanıtımı yapılmadan önce branda altında iki ayrı otomobil ve bakanın olduğu fotoğraf karesi üzerine öyle basit, anlamsız, saçma açıklamalar yapıldı, köşe yazıları yazıldı. Bunları birçoğumuz basından ve sosyal medya üzerinden takip ettik. Bunların birçoğu bu otomobilin çok basit bir modelle çıkacağı üzerine kurgulanmış yazılar idi. Otomobil tanıtılmadan birkaç gün önce ışıklarının ön planda olduğu bir resim karesi paylaşıldı. Daha sonara ışık huzmesi ile aracın kasa hatlarının hafifçe hissettirildiği başka bir resim karesi. Otomobilin tanıtımındaki görsel efektler,  ışıklı geçişler ve nihayetine muhteşem iki araç.

Anlamsızca açıklama yapanlardan tutun da toplumun her kesiminden muhteşem bir karşılık gördü yerli otomobil. Gerçekten beklenenin çok çok üstünde muadilleri ile kıyasıya yarışabilecek hatta birçok konuda onların ötesinde bir otomobil. Bu gün Tesla’nın yöneticileri bile yerli otomobil ile kendilerini karşılaştırma gereği hissediyorlar. Yerli otomobilin kendi sınıfında üst segmentte olacak olması ve 2022 de yollarda olacağı haberi ile dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Almanya’yı da telaşlandırdı. Bu telaşın ana nedeni elektrikli araç üretimi yeni yeni geliştirilen bir teknoloji. Türkiye daha önce kaçırmış olduğu treni elektrikli araç ile elde etmeye çalışacak. Proje aksamadan gider iki yıl sonra bu tasarlanan yerli otomobiller yollara çıkarsa dünyanın lider elektrikli araç üreten ülkeleri arasına girmiş olacağız. Bu yenilik ile fosil yakıta olan bağımlılığımızı da azaltacağından ülke ekonomisine çok ciddi katkılar sağlamış olacağız. Ülke kaynaklarımızı şu an itibari ile enerji ve petrole harcamaktayız. Bu da şunu gösteriyor ülke kaynaklarımız yurt dışına akıyor. Ülke kaynaklarının yurt içinde tutulması sağlanırsa ekonomi düzlüğe çıkar refah seviyemiz artar, gelişmiş ülkeler pozisyonuna geçmiş oluruz.

Yapılan araştırmalar yerli otomobilin %98 oranında bir kabul gördüğünü gösteriyor.% 98 kabul edilirlik yerli otomobilin herkesin beklentisini karşıladığının bir göstergesi. Yapılan anketler halkın %55 ‘i Suv modelini %45’i ise sedan modelini tercih edeceğini gösteriyor.

Birkaç yazarçizer hala aracın prototipi yut dışında yapıldı şunları şunları başka ülkelerden tedarik edilecek diye kamuoyu oluşturarak aracın yerli olmadığı algısı oluşturmaya çalışıyor. Bakınız bir araç üreteceksiniz mutlaka ve mutlaka tedarikçileriniz olacak. Elektrikli araç üretiminde Tesla açık ara önde olmasına rağmen % 50 oranında tedarikçileri var. Günümüzde birçok firma aynı mantıkla çalışır. Üreteceği ürünün bir çok ekipmanını tedarikçilere ürettirir. Takibini, kalitesini kendi elemanları aracılığı ile test ettirir ve ona göre ürünü teslim alır.

Türkiye’nin yerli otomobil fikri Almanları kudurttu diye haber yapanları anlamsızca eleştiren bir zihniyet var. Tabi ki Mercedes’le, BMW  ile yarışamayız ama bu gün kullanılan fosil yakıtlı araçlar için bunu söyleyebiliriz. Ama elektrikli araç üretimi yeni bir teknoloji ve bunu ilk yapan ülkelerden biri biz olacağız. Hal böyle olunca otomobil üreticileri de kendilerince pozisyon alacaktır. Kendi projelerine hız vereceklerdir elbette. Buna diyecek bir sözümüz olamaz zaten. Artık dünyaya şunu diyebiliyoruz. Elektrikli otomobil üretiminde Türkiye olarak biz de varız ve bu konuda iddialıyız. Artık bir yapamayız edemeyiz beceremeyiz demeyeceğiz. Bu olumsuz algıları bir kenara atarak  biz varız,  biz sizden daha iyisini yapmaya muktediriz diyeceğiz. Azimle kararlılıkla her alanda yerlileşmeye millileşmeye tam gaz devam edeceğiz. Son söz ülkemizin dünyada hak ettiği yere gelmesini istiyorsak hepimiz tercihimizi yerli ve milli olandan yana kullanmalıyız.

2022’de yerli otomobilimizi yollarda görmek ümidiyle…

YORUM EKLE