AGD Mekke'nin fethini kutlayacak

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Gümüşhane Şubesi, 31 Aralık’ta Mekke’nin fethini kutlayacak.

AGD Mekke'nin fethini kutlayacak

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi akademisyenlerinden Prof.Dr. İsa Çelik'in katılacağı program Halk Eğitimi Merkezi Salonunda gerçekleştirilecek.

31 Aralık saat 19.00'da başlayacak programda Kur'an-ı Kerim tilaveti, ezgiler, tiyatro gösterisi, sinevizyon gösterisi ve Siyer-i Nebi Ödül Töreni düzenlenecek.

Programla ilgili basın açıklaması yaparak tüm Gümüşhanelileri etkinliğe davet eden AGD Gümüşhane Şube Başkanı Naci Şenel, 2022 yılının son günlerinde İslam ülkelerinde ve mazlum coğrafyalarda emperyalizm eliyle meydana gelen problemler ve gözyaşlarının son bulmadığını, Filistin topraklarının işgalci İsrail tarafından işgal altında, Yemen’de, Libya’da, İran’da, Irak’ta, Keşmir’de suların durulmadığını, Doğu Türkistan Müslümanlarına yönelik baskıların gün geçtikçe artarak devam ettiğini, Nijerya’dan Somali’ye Müslümanların yaşadığı birçok Afrika ülkesinde çatışmalar nedeniyle kırsal alanların boşaldığını, yüz binlerce insanın toplama kamplarında yaşadığını söyledi.

Anadolu Gençlik Derneği olarak yıllardır Mekke’nin Fethi Programını düzenlediklerini hatırlatan Şenel, “Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke İslam ordularınca Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri-miladi yıl dönümünü ya da fethin kronolojisini konuşmaktan ziyade fetih ruhunu kuşanmanın derdindeyiz. Fetih, bir beldenin ve o beldede yaşayan insanların dimağlarının İslam’a açılmasıdır. Fetih, küfrün karanlığının Kelam ı Kadim’in berraklığıyla silinmesidir. Fetih, sonradan olma ilahlara reddiyedir. Fetih, insanların temel hak ve özgürlüklerini gasp eden zulüm düzeninden adil bir düzene geçen yolun açılmasıdır. Fetih; insanın, merhametle ve adaletle buluşmasıdır. Fetih insan olmanın, halife kılınmanın, dağların yüklenmekten çekindiği bir yükü omuzlamanın ve kulluk sözü vermenin gereğidir. Fetih sadece hakkın hâkimiyeti için çıkılan bir seferin sonucu değil; bilakis o sefere çıkabilme dirayetidir. Biz Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bu coğrafyanın harcının İslam olduğuna, bu toprakları bize yurt yapan anlayışın fetih ruhu olduğuna inanıyoruz. Fetih ruhunu ve hissiyatını birlikte yaşayabilmek ve manasını idrak edebilmek amacıyla 31 Aralık 2022 Cumartesi günü gerçekleştireceğimiz programlarımıza tüm halkımızı davet ediyoruz” diye konuştu.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER