AGD Mekke’nin fethini kutlayacak

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Gümüşhane Şubesi, Mekke’nin fethinin 1389.yıldönümünde 31 Aralık’ta düzenleyeceği programla kutlayacak.

AGD Mekke’nin fethini kutlayacak

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Gümüşhane Şubesi, Mekke’nin fethinin 1389.yıldönümünde 31 Aralık’ta düzenleyeceği programla kutlayacak.

Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek programda Kur'an-ı Kerim tilaveti, sinevizyon gösterimi, ilahi ve ezgiler seslendirilek. Programda ayrıca Siyer-i Nebi ödül töreni yapılacak, etkinliğe Recep Uzun konuşmacı olarak katılacak.

AGD Gümüşhane Şube Başkanı Naci Şenel, 31 Aralık gecesinde 81 ilde yaklaşık 600 noktada Mekke’nin Fethi Programı düzenleyeceklerini belirterek, “Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke İslam Ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi yıldönümünü ya da fethin kronolojisini konuşmadan ziyade fetih ruhunu kuşanmanın derdindeyiz. Ayrıca biz, İstanbul’un Fethini Diyarbakır’a, Diyarbakır’ın Fethini Kudüs’e, Kudüs’ün Fethini Mekke’ye ve Mekke’nin Fethi’ni de vahyin insanlığa olan çağrısına bağlamayan her anlayışın eksik olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Yaptığı açıklamada kaosun, sömürünün, çatışma ve savaşların yaşandığı dünyanın her zamankinden daha fazla fetih ruhuna ve anlayışına ihtiyacı olduğunu dile getiren Şenel, “Fetih kavramı da anlamından saptırılmaya çalışılsa da biz hem kavramlarımıza hem de bu kavramların bize yüklediği sorumluluklara sahip çıkmaya devam edeceğiz. Fetih, bir beldenin ve o beldede yaşayan insanların dimağlarının İslam’a açılmasıdır. Fetih, küfrün karanlığının Kelam-ı Kadim’in berraklığıyla silinmesidir. Fetih, sonradan olma ilahlara reddiyedir. Fetih, insanların temel hak ve özgürlüklerini gasp eden zulüm düzeninden adil bir düzene geçen yolun açılmasıdır. Fetih; insanın, toplumun ve doğanın, sevgiyle, merhametle ve adaletle buluşmasıdır. Fetih insan olmanın, halife kılınmanın, dağların yüklenmekten çekindiği bir yükü omuzlamanın ve kulluk sözü vermenin gereğidir. Fetih sadece hakkın hâkimiyeti için çıkılan bir seferin sonucu değil; bilakis o sefere çıkabilme dirayetidir. Fetih işgal değildir. Fetih bir ırkın diğer ırkı tarumar etmesi değildir, bir bölgenin halkının diğer bölge halkını sömürmesi değildir, insanların inanç ve düşüncülerini zorla değiştirme değildir. Enerji kaynaklarını, yer altı yer üstü zenginliklerin ele geçirmek için savaşanlar, insanları imha etmek için savaşanlar bunu anlayamaz. Biz Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bu coğrafyanın harcının İslam olduğuna, bu toprakları bize yurt yapan anlayışın fetih ruhu olduğuna inanıyoruz. İnsanımız kültür emperyalizminin yanında değil fetih ruhunun yanında durmaya çağıyoruz. 31 Aralık Salı günü saat 19.00’da tüm halkımızı çocukları ile birlikte Atatürk Kültür Merkezi’ nde düzenleyeceğimiz Mekke’nin Fethi ve Kuran Ziyafeti Programına davet ediyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER