Deneyap Teknoloji Atölyeleri için son 3 gün

Türkiye’nin ve Gümüşhane’nin yetenekli çocuklarını geleceğe hazırlayan, 36 ay boyunca ücretsiz teknoloji eğitimleri verilen Deneyap Teknoloji Atölyelerine müracaatlar 25 Mart tarihinde sona erecek.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri için son 3 gün

4-5, 8-9 ve lise hazırlık sınıfı öğrencileri için son başvuru tarihi olan 25 Mart’a yalnızca 3 gün kalırken, geleceğin mühendislerini, teknoloji girişimcilerini ve teknoloji liderlerini yetiştirmek amacıyla eğitim vermek üzere kurulan Deneyap Teknoloji Atölyeleri, Deneyap Türkiye Projesi kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının ortak çalışmasıyla hayata geçti. 

Edirne’den Gümüşhane’ye 81 ilde 139 Deneyap Teknoloji Atölyesinde on binlerce öğrenciye Robotik ve Kodlamadan Nanoteknolojiye, Tasarım ve Üretimden Yapay Zekaya 11 farklı eğitim veriliyor. Milli Teknoloji Hamlesinin dip dalgasını oluşturmaya aday gençler için başvurular devam ediyor.

“Öğrencilerimizi bu bilim yolculuğuna katılmaya davet ediyoruz”

Konuyla ilgili açıklama yaparak öğrencileri bu bilim yolculuğuna davet eden Gümüşhane Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Tarkan Tarık Kocagöz, “Ülkemizin tamamında aynı atölye konsepti, eğitim içerikleri ve malzemelerin kullanılarak kısacası aynı imkanlar ile eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak şekilde kurgulanan gençlerimizin bilim ve teknoloji alanında gelişimlerine katkı sağlayan Geleceğin Kaanlarını, Akıncılarını ve Uydularımızı icat edecek Mucit ve Bilim İnsanlarımızın yetiştirilmesine katkıda bulunacağına inandığımız DENEYAP Atölyelerimiz yeni öğrencilerini bekliyor. Öğrencilerimizi Bakanlığımızın da paydaşı olduğu bu Bilim Yolculuğuna katılmaya davet ediyoruz” dedi.

“11 farklı program başlığında 36 ay süren bu eğitimler öğrencilere tamamen ücretsiz olarak sunuluyor”

Türkiye’nin kalkınması için Milli Teknoloji Hamlesinin itici gücünü oluşturacak, teknoloji üretme ve geliştirme konusunda meraklı bireyler yetiştiren Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim görmek isteyen adayların özgün fikirlerini ortaya çıkaran, aynı zamanda teknik bilgilerini de kullanabilecekleri proje temelli aşamalardan geçtiğini kaydeden Gençlik ve Spor İl Müdürü Mücahit Atalay ise “Öğrencilerin; kendini ifade edebilme, özgün düşünme, yenilik katabilme, konu ile ilgili bilgi sahibi olma gibi çeşitli becerileri dikkate alınarak değerlendirmeleri yapılıyor. 11 farklı program başlığında 36 ay süren bu eğitimler öğrencilere tamamen ücretsiz olarak sunulurken, öğrencilerin Deneyap Teknoloji Atölyelerine katılabilmesi için aşamaları başarıyla tamamlamaları gerekiyor. Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim alan öğrenciler teknoloji alanında almış oldukları eğitimleri, bilgi ve tecrübeleri kullanarak her eğitim sonunda proje şenliklerine katılıyor. Bu şenliklerde öğrenciler özgüven kazanarak takımlarını kurup mentorleri eşliğinde ulusal ve uluslararası olmak üzere TEKNOFEST gibi yarışmalara hazırlanıyor. Eğitimlere paralel olarak Deneyap öğrencilerinin sosyal gelişimlerine katkı sunmak amacıyla teknik ve bilimsel geziler, piknik ve kamp programları da gerçekleştiriliyor” ifadelerini kullandı.

“İlimizin teknoloji yıldızlarını arayışımız devam etmekte”

Geleceğin İbni Sina’sı, Vecihi Hürkuş’u, Harezmi’si, Aziz Sancar’ı Özdemir Bayraktar’ı olacak ve Türkiye’yi müreffeh yarınlara taşıyacak gençler yetiştirmek amacıyla çıkılan bu yolculuğa tüm gençleri davet eden T3 Vakfı İl Sorumlusu Fatma Nur Tip de “Cumhurbaşkanlığımızın “İlk 100 Günlük İcraat Programı” çerçevesinde, 81 İlde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulmasına yönelik olarak, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı arasında önemli bir iş birliği tesis edilmiştir. Türkiye’de gençlerin, özellikle teknoloji alanında gelişimlerine katkı sağlayan bu dört önemli kurumun katkıları ile Deneyap Türkiye hayata geçirilmiştir. 2018 yılından bu yana 81 ilde toplam 139 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulması ile birlikte geleceğimizin mimarı olacak ortaokul ve lise dönemindeki gençlerimize birçok alanda ileri teknolojik eğitimler verilmektedir. Robotik ve Kodlamadan Yapay Zekaya, Uzay ve Havacılıktan Enerji Teknolojilerine, İleri Robotikten Nanoteknolojiye toplam 11 farklı başlıkta 36 ay boyunca verilen eğitimler ile Milli Teknoloji Hamlesi neferleri olan genç teknoloji yıldızları yetiştirilmektedir. İlimizin teknoloji yıldızlarını arayışımız devam etmekte. Başvuru tarihleri 25 Mart tarihine kadar uzatıldı. 4. 5. 8. ve 9. Sınıf gençlerimizi Tam Bağımsız Türkiye hedefimizin birer neferi olmaya bekliyoruz” diye konuştu.

2023 yılı itibariyle 15 bin 910 öğrencinin aktif olarak eğitimine devam ettiği atölyelerden bugüne kadar 2 bin 700 öğrenci mezun oldu. 139 atölye, 262 derslik, 20 bibi aşkın öğrenci kapasitesine sahip Deneyap Teknoloji Atölyelerinde hâlihazırda 4 bin 541 eğitmen öğrencileri geleceğe hazırlıyor. 

Öğrenci ve eğitmen seçimlerinden, eğitim içeriklerine, atölyelerde kullanılan malzemelerden, atölye konseptine kadar tüm Türkiye’de aynı imkânları çocuklarla buluşturan Deneyap Teknoloji Atölyeleri, çalışmalarını eğitimde fırsat eşitliği anlayışıyla titizlikle sürdürüyor. 

Ülkemizin kalkınması için Milli Teknoloji Hamlesinin itici gücünü oluşturacak, teknoloji üretme ve geliştirme konusunda meraklı bireyler yetiştiren Deneyap Teknoloji Atölyelerinde öğrenci seçme süreci üç aşamadan oluşuyor. 

Başvuru yapan adaylar, öncelikle “E-Sınava” katılıyor. E-Sınavı başarıyla geçen belli sayıda aday ikinci adım olan “Çevrim içi Eğitim ve Görev Tamamlama” aşamasına,  ardından bu aşamada da başarılı olan adaylar “Uygulama Sınavına” davet ediliyor. Tüm aşamaları başarıyla tamamlayan öğrenciler, Gümüşhane Gençlik Merkezi Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim almaya hak kazanıyor.

E- Sınav sorularında adayların; muhakeme, verileri okuyabilme ve yorumlama, çıkarım yapabilme, problemi tespit edebilme, kritik düşünebilme, araştırma yapabilme ve değişken belirleme becerileri ölçülüyor. Bilginin değil becerinin ölçüldüğü soruları içeren E-Sınavda adaylara Matematik, Fen, Algoritma ve Genel Kültür konularından oluşan toplam 40 soru soruluyor.

Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim görmek isteyen adaylar özgün fikirlerini ortaya çıkaran, aynı zamanda teknik bilgilerini de kullanabilecekleri proje temelli aşamalardan geçiyor. Öğrencilerin; kendini ifade edebilme, özgün düşünme, yenilik katabilme, konu ile ilgili bilgi sahibi olma gibi çeşitli becerileri dikkate alınarak değerlendirmeleri yapılıyor.

Deneyap Teknoloji Atölyelerine 2023-2024 eğitim öğretim yılında 4. sınıf, 5. sınıf, 8. sınıf, lise hazırlık sınıfı ve 9. sınıfta okuyan öğrencilerden e-sınav için başvuru alınacak. Öğrenci Seçme Sınavı için başvurular ise www.deneyap.org  ve www.t3kys.com   adresinden yapılabilecek. Adaylar başvuru sürecini Kurumsal Yönetim Sistemi (t3kys.com) üzerinden takip edebilecek. 

Başvuru yapamayan tüm gençler için Gümüşhane Gençlik Merkezinde oluşturulan kayıt masasında başvurularını kolaylıkla yapabilecekler.  https://www.deneyap.org 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER