Türk Mutfağı Haftası etkinliklerle kutlanacak

Ülke genelinde geçtiğimiz yıldan itibaren kutlanmaya başlanan 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası Gümüşhane’de de bu yıl ilk kez düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak.

Türk Mutfağı Haftası etkinliklerle kutlanacak

Cumhurbaşkanlığı ve Emine Erdoğan’ın himayelerinde Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) işbirliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile hazırlanan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” adlı eser ile Gümüşhane’nin zengin mutfağına sahip çıkılmasının yanı sıra, Türk Mutfağından örnek yemeklerinde tanıtılacağı etkinliklerin düzenleneceği hafta boyunca belirli günlerde çeşitli etkinlikler yapılacak.

24 Mayıs’ta gün boyu tarihi Özdenoğlu KOnağında Turizm Lisesi tarafından workshop etkinliği düzenlenecek kutlama programı kapsamında 25 Mayıs günü Gümüşhane Üniversitesi Turizm Fakültesinde workshop etkinliği düzenlenecek.

Haftayla ilgili ana program ise 26 Mayıs tarihinde Atatürk Parkında gerçekleştirilecek. Saat 10’da başlayacak ve gün boyu sürecek etkinlikte halk oyunları gösterileri, müzik dinletisi, tanıtım stantlarının gezilmesi, yemek sunumları ve ikramlar yer alacak.

Haftayla ilgili yapılan açıklamada “Turizmde değişen eğilimler, gastronomi turizmini ülkelerin gündemine taşımış ve tanıtım stratejilerinde daha çok vurgulanan bir unsur haline gelmesini sağlamıştır. Gastronomi turizmi, kendine özgü kültürel özellikleri sayesinde taklit edilmesi zor olduğundan bu rekabette önemli bir araç olarak kullanılmaktadır.  Mutfak, toplumların özelliklerini ve kültürünü yansıtma özelliği ile en dikkat çekici alanlardan biridir. Yerel yemekler, yoğun rekabet ortamında farklılık oluşturmak isteyen destinasyonlar içinde önemli bir araçtır. Bir bölgenin yemekleri, başka bir kültürü tanımak ve öğrenmek için kimi zaman en kestirme yoldur” denildi. 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2022, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER