19 Mayıs mesajları

Gümüşhane'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımlanan kutlama mesajları.

19 Mayıs mesajları

VALİ KAMURAN TAŞBİLEK

"Aziz Milletimizin kanını ve canını feda ederek inşa ettiği Türkiye Cumhuriyeti için 19 Mayıs tarihi; hürriyetinden vazgeçmeyen, esareti kabul etmeyen, zulme asla boyun eğmeyen Milletimizin varlık-yokluk mücadelesinin ilk adımı ve milletimizin yeniden dirilişini ifade etmektedir.

Bugünü, "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak ülkemizin geleceği olan gençlerimize armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Sizin gibi gençlere malik oldukça, bu vatan ve milletin, şimdiye kadar elde etmeyi başardığı zaferlerin üstüne çok daha büyük zaferler koyabileceğine şüphe etmiyorum” diyerek gençlerimize duyulan güveni de açıkça ifade etmiştir.

Böylesine değerli bir övgü ve iltifata mazhar olan gençliğimizin, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma yolunda kendisine düşen sorumluluğun bilincinde olacağına ve Cumhuriyetimizin birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde ilelebet payidar kalmasının teminatı olacağına inancım tamdır.

Bu duygularla; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Milli Mücadele Kahramanlarımızı, Aziz Şehitlerimizi ve Kahraman Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor, başta gençlerimiz olmak üzere, tüm vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum."

MİLLETVEKİLLERİ HACI OSMAN AKGÜL, CİHAN PEKTAŞ

“19 Mayıs, aziz milletimizin istiklalinden vazgeçmeyeceğini, hiçbir şartta himaye altına girmeyeceğini, iradesine her koşulda sahip çıkacağını bütün dünyaya ilan ettiği bir gündür. 19 Mayıs 1919’da tutuşturulan meşale, milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma mücadelemizde yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir.

İstiklal Savaşımızı zafere taşıyan kahraman ecdadımızdan bizlere miras kalan birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu; ülkemizi daha müreffeh kılmak için azimle çalışmamızı, geleceğe daha da umutla bakmamızı sağlamaktadır. Semalarında ezanların yankılandığı, ufuklarında al bayrağın dalgalandığı bağımsız ve güçlü bir ülke olarak emin adımlarla Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru ilerliyoruz.

Türk Milletinin kendi kaderinde ve ülke yönetiminde söz sahibi olmasının miladı olan 19 Mayıs aynı zamanda Türk Gençliğine armağan edilmiş bir bayramdır. Büyük medeniyetimizin köklü davasını omuzlayan gençlerimiz; kalemleriyle, kitaplarıyla, inanç ve umutlarıyla temelleri atılmış olan 2023, 2053, 2071 Türkiye’sini inşa edecek ve nesiller boyu bu ideale sahip çıkacaklardır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını saygı, rahmet ve minnetle yâd ediyor; sevgili gençlerimizin ve aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı yürekten kutluyoruz.”

BELEDİYE BAŞKANI ERCAN ÇİMEN

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Başkan Çimen, Türk Milletinin birlik ve beraberliğinin tesisi için Atatürk’ün başlattığı bağımsızlık hareketi ve milli mücadele zaferinin yıldönümünü kutladı. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak imkansızlıklar içinde başlattığı milli mücadelenin, aziz milletin hiçbir şart ve durumda bağımsızlığından vazgeçmediğinin açık bir delili olduğunu kaydeden Başkan Çimen, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Bağımsızlık savaşının başladığı tarih olan 19 Mayıs 1919, Türk milletinin uyanışının sembolüdür. Samsun'da yakılan istiklal meşalesi, milletimiz için bağımsızlığın müjdecisi olmuş; birlik ve beraberlik içerisinde, azim, cesaret, kararlılık ve inançla verilen o eşsiz mücadele, Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlanmıştır. 19 Mayıs’ın yıldönümünde, bağımsız ve özgür bir millet olarak geleceğe güvenle bakabilmek için, geçmişte verilen mücadelelerin önemini, genç kuşaklara en iyi şekilde anlatmalıyız. Bu günün, 'Gençlik ve Spor Bayramı' olarak da kutlanması ülkemizin geleceği olan gençlerimizle bütünleşmemiz ve onlarla aynı coşkuyu paylaşarak, geleceğe daha umutla bakmamızı da sağlamaktadır. Tarihi, mücadeleler ve zaferlerle dolu olan milletimiz kendisine topyekun savaş açıldığı bir ortamda, Atatürk'ün öncülüğünde yıllar süren büyük ve destansı bir kurtuluş mücadelesi sergileyerek elde ettiği muazzam zaferle istiklalini bütün dünyaya kabul ettirmiştir. Bu duygularla, milletçe gurur ve mutluluğunu yaşadığımız bu özel günde, vatan ve bayrak uğruna büyük fedakarlıklar göstererek bizlere bağımsız bir ülke bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum."

REKTÖR PROF.DR. HALİL İBRAHİM ZEYBEK

“19 Mayıs, bağımsızlığına düşkün Türk milletine vurulmak istenen esaret zincirlerini parçalama kararlılığının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna öncülük eden Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımıdır. Hiçbir başarı kolay kazanılmamıştır. Nitekim Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a çıktığı gün ‘Benim 1919 senesi Mayıs’ı içinde Samsun’a çıktığım gün elimde maddi hiçbir kuvvet yoktu. Sadece büyük Türk Milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk Milletine güvenerek işe başladım.’ demiştir. Bu sözler zor şartlarda verilen bir mücadeleyi bizlere en iyi şekilde özetlemektedir. 

Bugün 103’üncü yıldönümünü kutladığımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı Gazi Mustafa Kemal Atatürk bağımsızlığın, egemenliğin yılmaz bekçileri olarak gördüğü Türk gençliğine armağan etmiştir. Gümüşhane Üniversitesi olarak sağlam temeller üzerine verdiğimiz eğitimlerimizde gençlerimizi buradan mezun ederken, onların bağımsızlık mücadelesini en iyi şekilde koruyacaklarına ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine yükselteceklerine olan inancımız tamdır. Gelecek, onların ellerinde şekillenecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle birlikte 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, bağımsızlık mücadelesine kanlarını ve canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.”
 

GTSO BAŞKANI İSMAİL AKÇAY

“103 yıl önce 19 Mayıs günü başlatılan kutlu mücadelenin dünyada diğer toplumlara ve devletlere emsal oldu. 19 Mayıs 1919 Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan ve bu toprakları kendine yurt benimsemiş halkımızın iradesini ortaya koyarak düşman güçlerini bu ülkeden atmak için var gücüyle verdiği kutlu mücadelenin ilk günüdür. Bu kutlu mücadeleyi ilelebet devam ettirecek ülkemizin gençleri ve onların yetiştireceği yeni nesillerdir. 

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te ülkemizi siz gençlere ve sizlerin üstün zekalarına emanet etmiştir. Siz gençlerimizin girişimci ruhu, üstün çalışma azimleri, vatan ve millet aşkı ile ülkemizin topraklarına göstermiş olduğu bağlılık,  bizim dünya medeniyet yarışındaki en büyük güvencemizdir. Biz Türk iş dünyası temsilcileri olarak gençlerimizin ülkemizi ve milletimizi daha da aydınlık yarınlara taşıyacağından asla şüphemiz yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle Milli Mücadelemizin 103. yıldönümü ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, Başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm gazilerimizi ve şehitlerimizi bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.”

AK PARTİ İL BAŞKANI AV.CELALETTİN KÖSE

“Millî Mücadele meşalesinin yakılışının 103. yılında ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı hep birlikte yaşamanın mutluluğu, gururu ve heyecanı içerisindeyiz. 

19 Mayıs, esareti kabul etmeyen, hürriyetinden vazgeçmeyen, zulme ve zalime asla boyun eğmeyen Türk milletinin varlık-yokluk mücadelesinin ilk adımıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 19 Mayıs 1919’da Samsun’da tutuşturulan istiklâl meşalesi Amasya, Sivas ve Erzurum’dan geçerek elden ele, dilden dile tüm vatan sathına yayılmıştır. Yok edilmek istenen aziz milletimizin, büyük kahramanlıklar göstererek zafere ulaştırdığı İstiklâl Savaşı’nın, milletimiz ve dünya tarihi açısından en önemli sonucu, bağımsızlığımızın sağlanması ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması olmuştur.

Cumhuriyetimiz, geride kalan yıllar içerisinde hep büyümüş ve ilerlemiş, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma ülküsüne sıkı sıkıya bağlı kalmıştır. Aynı hedef ve idealler için bugün de millet olarak durup dinlenmeden çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş, aziz milletimizin kurtuluş müjdesi olan 19 Mayıs; milletimiz için iftihar kaynağı, gençlerimiz için ise bir ibret vesilesidir. Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs’ın, ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak kutlanması bu açıdan son derece anlamlıdır. Geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimizin 19 Mayıs’ı anlamaları, özümsemeleri ve bağımsızlık ruhuna sıkı sıkıya bağlı kalmaları bu anlamı daha da pekiştirecektir. Hiç kuşkusuz ki milletimizin geleceği olan gençlerimiz, içinde taşıdıkları sevgi ve heyecanla ülkemizin kalkınmasına katkı verecek en önemli hazinelerimizdir. Gençlerimizin, aziz vatanımızın ecdadımızdan bizlere emanet olduğunun idraki içinde; tarihimize ve değerlerimize sadakatle sahip çıkarak, ülkemizi hep birlikte daha huzurlu ve müreffeh geleceğe ulaştıracaklarına yürekten inanıyorum. 

Bu duygu ve düşüncelerle başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız için mücadele eden tüm kahramanlarımızı rahmetle yâd ediyor; tüm gençlerimizin ve milletimizin ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, Gümüşhaneli hemşehrilerime  sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”
 

İYİ PARTİ İL BAŞKANI ALİ ATEŞ

“19 Mayıs 1919'da Samsun'da atılan adım, öyle bir kahramanlık destanıdır ki, mazlum milletlere umut, zalimlere ise korku olmuştur. 19 Mayıs 1919'da atılan adım milletin iradesidir. Demokrasi ve bağımsızlığın simgesidir. Türk Milletinin kendi kaderinde ve ülke yönetiminde yegane söz sahibi olmasının miladı olan 19 Mayıs yenilmiş, zedelenmiş, yorgun ve fakir düşmüş bir milletin, vatanını sahiplenmesi ve istikbalini yeniden inşa etmesidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'da yaktığı özgürlük meşalesi milletimizin sarsılmaz azmi ve kararlılığıyla yedi düvele emsal olan, sonucunda zaferle taçlandırdığımız Milli Mücadelemizdir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir’ söyleminden yola çıkarak inanıyoruz ki, 19 Mayıs'ın milli ruhuyla çağdaş, demokratik, laik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhuriyet’in yılmaz bekçileri olan Türk Gençliği’nin üstün gayret ve çalışmaları sayesinde güçlü bir ülke olarak ilelebet yaşayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, başta gençlerimiz olmak üzere değerli Milletimizin ve Gümüşhane halkının 19 Mayıs Atatürk'ü Anma,Gençlik ve Spor bayramını kutluyorum.”

EĞİTİM-BİR-SEN ŞUBE BAŞKANI HABİB TANIŞ

"19 Mayıs, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının, bağımsız yaşamayı karakter edinmiş bir milletle birlikte emperyalist işgalcilere karşı millî mücadeleyi başlattıkları tarihî bir gündür. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlatılan, Anadolu’da milletin azim ve inancıyla dalga dalga büyüyen kurtuluş mücadelesi zafere ulaşmış, milletin topyekûn başarısı meclisin açılışıyla kurumsal bir güç ve iradeye dönüşmüş, 1923’te Cumhuriyetin ilanıyla taçlanmıştır.

19 Mayıs’ın anlamının ve öneminin şuurunda olmak, tarihsel ideal ve iddialarıyla milletimizin bekasını hedef alan emperyalist kumpas ve saldırıları fark edip onlara kararlı, inançlı ve hep birlikte karşı koymaya devam etmekle mümkündür.

Millî irade ve egemenliğimiz üzerine oynanan kanlı, kirli oyunları boşa çıkarma ve medeniyet yarışında öne geçmeyi amaçlayan çabamızda, en hayati ve tarihî görev milletimizin ümidi, heyecanı, geleceği olan gençlere düşmektedir. Bir millet, geleceğini, iyi yetişmiş genç nesillerle kurabilir. Milletin istiklal ve istikbalini teminat altına alacak bilinç, varlığından anlam ve amacından gafil olmayan uyanık bir nesil bilincidir. Bugün dünyanın birçok ülkesinde, amaçsızlığın, idealsizliğin boşluğunda çırpınan gençliğin, müptelası olduğu alışkanlıkların ölümcül sonuçlarıyla sadece kendini değil, insanlığın geleceğini tüketiyor olması, modern dünyanın en ağır sorunu olarak devam etmektedir.

Millî değerlerin yanı sıra, çağın gerektirdiği bilgi, beceri ve teknolojiyle donanmış gençlerimiz, ecdadımızın bedelini canları ve kanlarıyla ödeyerek bizlere armağan ettikleri bu vatanı yarınlara daha güçlü değer ve donanımla taşımanın onurlu mesuliyetini, ruhlarının derinliğinde duymalıdır. Küresel başarılarıyla bütün insanlığa umut olmalarını arzuladığımız gençlerimize iyi bir eğitim fırsatı ve imkânı sunmak, asla ihmal edilmemesi gereken millî meseledir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, nitelikli bir eğitimle medeniyetimizin insan ve hayat değerlerinin verdiği güç ve gençlerimizin yarınlara taşan hayat enerjilerinden aldığımız ilhamla, başarılarımızın kökleşeceğine, zaferlerimizin taçlanarak süreceğine olan inancımız tamdır. Bu şuur ve sorumlulukla, geleceği omuzlama gayreti ve heyecanı içinde olan gençlerimize de eğitim ordumuza da güveniyor, onlarla gurur duyuyoruz.

Bu vesileyle, kurtuluşu kuruluşla taçlandıran Mustafa Kemal Atatürk ve  millî mücadele kahramanlarımızı, şehitlerimizi rahmetle, hürmetle anıyor; gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2022, 13:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER