5 liradan ucuz ekmek kalmadı

Gümüşhane'de ekmek fiyatlarına önceki gün yapılan yüzde 20'lik zamla birlikte satılan en ucuz ekmek 5 TL oldu.

5 liradan ucuz ekmek kalmadı

Gümüşhane'de ekmek fiyatlarına 18 Kasım tarihinde maliyetlerin artması gerekçesiyle yapılan yüzde 18'lik zammın ardından 2 ay sonra bu kez yüzde 20'lik zam yapıldı.

Yeni zamla birlikte daha önceki tarifede belirtilmesine rağmen fırınların üretmekten imtina ettiği ve 3,5 liraya satılan 350 gramlık ekmek iptal edilerek yeni tarifede 420 gramlık ekmek 5 liraya satılmaya başlandı.

Yeni tarifeyle birlikte Gümüşhane'de en ucuz ekmek 5 TL'ye satılırken ekmeğin kilogramı 12 TL'ye, köy ekmeğini fiyatı da 12 liraya çıkarıldı. 

Sade pidenin 7 liraya yükseldiği Gümüşhane'de yumurtalı pide 8, susamlı pide 8,5 TL olarak belirlendi. Yeni tarifede 400 gramlık lavaşın fiyatı da bir önceki fiyatına göre yüzde 50 oranında artırılarak 6 TL'ye yükseltildi.

Ekmek zammının ardından bir açıklama yapan Tüketici ve Çevre Haklarını Koruma Derneği ve Kamuoyu Bilinçlendirme Derneği Başkanı Eyyüp Demirel, yüksek gramajlı satılan ekmek nedeniyle ekmek israfının yaşandığı Gümüşhane’de tarifelere 250 gramlık ekmek konulmadığı için Ticaret Odası ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığını eleştirdi.

Ekmeğe yapılan zammın en çok güçsüz olan yoksul tüketiciyi etkileyeceğini belirterek, Rize’de 250 gram halk ekmeğinin 2 TL’ye satıldığını kaydeden Demirel, “Maliyeti gerekçe göstererek zam yapanlara sormak gerekir. Rize halk ekmek zararına mı satılıyor? Eğer halk ekmek maliyetine ekmek satışı yapıyor ise, sizler yüzde yüz ticari kar ile mi ekmek satışı yapmak istiyorsunuz? Ekmek raflarında etiket yönetmeliğine göre etiket uygulaması yapılmamaktadır. Fırınlarda, market ve bakkallarda ekmek fiyatları ve gramajı ile ilgili bilgi bulunmamaktadır. Tüketicinin ekmek alırken gramajı fiyatından anlaması istenmektedir. Bu uygulama tüketiciyi istismara açıktır. Denetim mekanizması artırılmalı, ekmeğin gramaj ve fiyatını belirten etiket ve ekmeğin katkı maddelerini gösterir açıklayıcı bilgiler yoktur” dedi.

Açıklamasında fiyat tespit komisyonlarında tüketici derneği temsilcisi bulunmadığını, birçok alanda olduğu gibi bu alanda da tüketicinin Gümüşhane’de hakkı olan temsil hakkının yok sayıldığını dile getiren Demirel, “Odaların aldığı zam kararı tüketiciyi istismara açıktır. Tek taraflı bir karardır. Zam kararını alan sayın yetkililer açlık sınırının olduğu ülkemizde, yoksulun açlığını giderecek ekmeği ile oynanmaması için, ekmeğinin küçülmemesi için, Ekmek zam kararını geri alın. Gümüşhane’mizde yoksulluk sınırı altında olduğu tüketiciler sosyal sorumlulukları ve hakları gereği 1 gün ekmek almamaya davet ediyoruz” diye konuştu.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bu yetkililer ne iş yapar ?
Bu yetkililer ne iş yapar ? - 7 ay Önce

Bu ekmek zammını kim onaylıyor. Bu ülkede sadece marketler mi fahiş fiyat uyguluyor! Fırıncıların yaptığı kaçıncı zam bu? Yetkililer nerede ?

Kimse seni duymaZ
Kimse seni duymaZ @Bu yetkililer ne iş yapar ? - 7 ay Önce

Açık net Türkiye'nin galiba en pahalı ekmeği ve şehri olma yolunda emin adimlar ile ilerliyoruz. Ve. Şok oldum hergun aldığım 10tl lik ekmek 12 lira oldu köy ekmeği yazıklar olsun diyorum başkada birsey demiyorum. köye gidip kara fırını yakıp ekmek yapmazsam 2 olsun ne rezillik dir bu.

Halim Selim
Halim Selim - 7 ay Önce

Gümüşhane fırıncılarının gözü doymayacak görünüyor. Ne yaparlarsa yanlarına kar kalacağından eminler. O yüzden hem zam yapabiliyor hem de istedikleri gram ve fiyatlandırmayla ekmek üretebiliyorlar. Türkiye'nin her yerinde tekli ekmek varken sadece altın kalpli fırıncıların şehri Gümüşhane'de yok. Belediye ve Esnaf odası bu duruma neden sessiz kalıyor? Yerel marketler de aynı durumda. Etiketler her an yenileniyor. Raflardaki ürünlerin çoğunun son kullanma tarihi geçmiş. Göz göre göre o ürünleri satıyorlar. yerel bir markette kaşar peynir alırken aynı markanın raftaki tüm ürünlerinin son kullanma tarihi bir ay önce dolmuştu. Bunu market sahibinin farketmemesi tabi ki mümkün değil. Bilerek o ürünü satmaya, ondan kar elde etmeye, tüketicinin sağlığıyla oynamaya devam ediyor. Acaba Gıda müdürlüğünden kaç kişi marketleri denetliyor? Gümüşhane'de esnafın durumu geçim derdinden çıkmış gözlerini para hırsı bürümüş halde. Allah ıslah etsin, ne diyelim.

Fırın zarar ediyor
Fırın zarar ediyor - 7 ay Önce

Acil belediye el atmalı bu olaya halk ekmek çıkmalı yeterda yeter. Yildik asgarî ücret zam geldi sitemi zam yapıldı Susma Gümüşhane le ilahe illAllah

yusuf sadık
yusuf sadık - 7 ay Önce

Tüketicilrin hakkını korumada kendne güvendiğimiz Eyup demirel. in açıklamalaraı mutlaka değerlendirilmelidir. O bir gümüşhane Proje kahramanıdır. Tebrikler başkan Eyup demirel kardeşimiz.

SIRADAKİ HABER