Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne 6 Kişilik TYP Kontenjanı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından düzenlenen Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında Gümüşhane Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne 6 ay süreli 6 kişilik ödenek sağlandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne 6 Kişilik TYP Kontenjanı

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hikmet Kaya başvuruların, 17-21 Ağustos tarihleri arasında https://esube.iskur.gov.tr üzerinden ve ALO 170 iletişim hattı üzerinden online olarak yapılacağı programın 1 Eylül 2021-28 Şubat 2022 tarihleri arasında uygulanacağını söyledi.

PROGRAMA KATILMA ŞARTLARI İSE ŞÖYLE: 

a) Kuruma kayıtlı işsiz olmak; TYP’ ye başvuru tarihinden önceki son bir aylık sürede sigortalı olmamak.
b) Bir katılımcı 27.09.2017 tarihinden itibaren TYP’den en fazla yirmi dört ay yararlanabilir.
c) 18 yaşını tamamlamış,19 yaşından gün almış olmak.
d) Emekli ve malul aylığı almamak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında belirtilen aylıklardan herhangi birisini almaması gerekmektedir. İş göremezlik ödeneği alanlar TYP’ye katılabilir.
e) Öğrenci olmamak; açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç): TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla kişinin açık öğretim dışında herhangi bir resmi ya da özel eğitim kurumunda öğrenci olmamasını ifade eder Uzaktan eğitim alanlar TYP’ye katılamaz.
f) TYP’lere; program süresince Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilir. 
g) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücret miktarının bir buçuk katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.
h) TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da TYP’nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olabilecek olan başvurular geçersiz sayılır.  Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz. 
Bu kapsamda söz konusu katılım şartlarını programa başvuru anında, programa başlama anında ve program süresince taşınması gerekmektedir.    
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER