Aktutan köyü teyakkuzda

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Aktutan köylüleri, 1,2 kilometrelik yol yapımının durdurulması nedeniyle bir araya geldi.

Aktutan köyü teyakkuzda

40 yılı aşkın süredir düzeltilmesini bekledikleri haksızlığın ve özellikle kış aylarında yaşadıkları ulaşım çilesinin tam sona ereceği raddede yaşanan son olumsuzluk köy sakinlerini teyakkuza geçirdi. 

Hafta sonu oldukça kalabalık bir katılımla köy odasında toplanan köy sakinleri ilave 1.2 kilometrelik yol yapımının durdurulmasını masaya yatırarak bir dizi karar aldı.

Toplantı sonucunda alınan karar şu şekilde: “Aktutan köyü ilimizin toprak ve nüfus bakımından en büyük köylerinden olup merkeze 10 km mesafede bulunmaktadır. Köy yolumuz aynı zamanda İmera, Camiboğazı, Çakırgöl, Krom Vadisi turizm destinasyonuna ulaşımın sağlanabildiği altetnetif bir yoldur. Kırk yıl öncesinde mülki idarenin zaafiyeti ile yol konusunda uğradığımız haksızlığı ve özellikle kış aylarında yaşadığımız çileyi o gün bu gündür sineye çektik.  2020 yılında gerekli tüm izinler alınarak 1,2 km'lik bir  ilave yolun yapılmasının kararı verilmişti. Pandemi dönemi ve bütçe sıkıntısı nedeniyle yapım işi ertelenmiş ve bu yılın bahar dönemine kalmıştı. Bu süreçte köy sakinleri olarak, yol olmadığı için ihaleye giren olmadığından ağaç bedeli olmak üzere kendi aramızda para toplayarak Orman işletme müdürlüğüne ödeme yapmıştık. Tam yolun yapımının başlayacağı esnada Sayın Valimizin yapımı durdurarak iş makinesini geri çektirmiş olması kesinlikle kabul edilebilir değildir bizim için. Makul hiçbir gerekçe yokken ve tüm izinler ve resmi işlemler tamamlanarak yapım aşamasına geçilmişken geri adım atılmasını kabul etmemiz mümkün değildir konuyu tüm yönleri ile takip ettiğimizin ve hakkımız olanı alıncaya dek teyakkuzda olacağımızın bilinmesini arzu ediyoruz. Kamuoyuna, siyasi ve mülki idareye saygı ile arz olunur.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER