Artabel’de yaban keçisi avlayanlar suçüstü yakalandı

Gümüşhane’de Artabel Gölleri Tabiat Parkı içerisinde kaçak yaban keçisi avlayan şahıslar suçüstü yakalandı. Vurdukları yaban keçisiyle birlikte yakalanan avcılara 59 bin lira para cezası verildi.

Gümüşhane’de Artabel Gölleri Tabiat Parkı sınırlarında kaçak yaban keçisi avlayan şahıslar suçüstü yakalandı. Vurdukları yaban keçisiyle birlikte yakalanan avcılara 59 bin lira para cezası verildi.

Alınan bilgiye göre bir ihbarı değerlendiren Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Gümüşhane Şube Müdürlüğü ekipleri gece yarısı Torul ilçesine bağlı Dağdibi köyüne bağlı Kürtmezarı yaylasına operasyon yaptı.

Arazi gözlemlerinde 5 kaçak avcıyı sırtlarında vurdukları yaban keçisiyle dürbün, dron, teleskop ve diğer kameralarla kilometrelerce uzaktan belirledikten sonra beklemeye başlayan DKMP ekipleri 3 bin 331 metre rakımlı Abdalmusa zirvesinden inen avcıların tüm hareketlerini de kayıt altına alarak Kürtümezarı yaylasına indiklerinde Torul İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleriyle birlikte müdahale etti.

Vurdukları 3 yaşındaki yaban keçisini dağda parçalayıp çuvala doldurup sırtlarında yaylaya kadar getiren kaçak avcıların yanında bulunan bir adet yivli av tüfeği, ruhsatsız 2 takozsuz otomatik av tüfeği, ruhsatlı bir adet takozsuz otomatik av tüfeğine de Torul Cumhuriyet Başsavcılığınca el konuldu.

Artabel Gölleri Tabiat Parkı sınırları içerisinde kaçak yaban keçisi avı yaptığı tespit edilen S.K, E.E, Ş.A, O.K ve S.E.K’ya 4915 sayılı kanunun ilgili maddelerince idari yaptırım, keçiyi vurduğunu beyan eden kişiye 27 bin 77 TL tazminat cezası, kaçak avcıların her birine ayrı ayrı 6 bin 290’ar TL idari yaptırım cezası olmak üzere toplam 59 bin 227 TL para cezası uygulanarak adli tahkikat başlatıldı.

Vurdukları yaban keçisiyle birlikte yaylaya inerken her halleri kamera kayıtlarına yansıyan kaçak avcıların silahlarını saklamaları, yakalanmamak için saklanıp koşmaları da kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2020, 09:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
MİSAFİR
MİSAFİR - 1 hafta Önce

Artabel Karagöllere yol yapılırsa daha çok olaylar olacak...Doğayı mahfettiler
İnsanın girdiği her yer bozulmaya kirlenmeye açık hale gelecek...
Artabel yolu desen toz pislik içinde
GÜLAÇAR KÖYÜ SAHİPSİZ...

Merve Nur
Merve Nur - 1 hafta Önce

Sütü bozuk bunların, hasarlı gen.. Böyle insanların yaşamaması gerekiyor. 40 gün oruç tutan peygamberin böyle ümmeti olamaz. Ne oldu avladın 2 yıllık et ihtiyacını mı kazandın? tabiki hayır katillikten başka birşey değil

SIRADAKİ HABER