Bağımlılıkla ilgili ilk toplantı YEDAM’da

Gümüşhane’de Sağlık Bakanlığı’nın talimatı üzerinde her ay yapılacak olan Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Vaka Değerlendirme Toplantılarının ilki YEDAM’da gerçekleştirildi.

Bağımlılıkla ilgili ilk toplantı YEDAM’da

Sağlık Bakanlığı, 81 ilde bağımlı olan kişilerin tedavi, rehabilitasyon ve sosyal uyum süreçlerinin daha kapsamlı değerlendirilmesi adına her ay Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Vaka Değerlendirme Toplantıları yapılmasını istedi.

Talimat doğrultusunda Gümüşhane’de ilk toplantı Yeşilay Danışmanlık Merkezinde (YEDAM) yapılırken toplantıda Gümüşhane’de bağımlılığı önlemeye yönelik kurumlar arasında işbirliğinin artırılması adına neler yapılacağı tartışıldı, tedavi ve sosyal uyum aşamalarında kişilerin başvurabilecekleri kurumların tanınırlığının artırılması için yapılabilecek projeler hakkında görüşüldü.

Gümüşhane’de bağımlıların tedavi hizmetleri için Gümüşhane Devlet Hastanesi, Danışmanlık hizmetleri için YEDAM ve Gümüşhane Toplum Sağlığı Merkezi olarak belirlenirken danışmanlık hizmetleri uzman personeller tarafından ücretsiz olarak veriliyor.

Toplantıların koordinasyonunu sağlayan İl Sağlık Müdürlüğü psikoloğu Kübra Aydın, vücuda girdiğinde davranışsal, ruhsal ve beden üzerinde değişikliklere neden olan, bağımlılık yapabilen kimyasal maddelere bağımlılık yapıcı maddeler dendiğini belirterek, “Toplumda bağımlılık yapıcı maddelerin kullanılmasını ve yayılmasını önleme çalışmaları, bu maddelerin yarattığı bireysel ve toplumsal sorunları en aza indirmek ve toplumda sağlıklı davranışların gelişmesini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Bu toplantıların amacı illerde bağımlı olan kişilerin tedavi, tedavi sonrası sosyal uyum süreçlerinin kurumlar arası işbirliği ile etkin ve hızlı bir şekilde yürütülebilmesi için çalışmalar yapılmasıdır” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2023, 18:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER