Bir yıllık emekler görücüye çıktı

Gümüşhane’de Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü kurslarına katılanların el emeği göz nuru eserlerinin yer aldığı yılsonu sergisi açıldı. Sergi bir hafta açık kalacak.

Gümüşhane Halk Eğitimi Merkezinde Hayat Boyu Öğrenme Haftası nedeniyle yıl sonu sergisi düzenlendi.

Halk Eğitimi Merkezi bahçesinde düzenlenen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 

Halk oyunları gösterilerinin de yapıldığı programa eşi Sibel Taşbilek’le katılan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek konuşmasında “Her yıl olduğu gibi bu yıl da değerli kursiyerlerimiz ve usta öğreticilerimizin önderliğinde harikalar yapmışlar. Emeği geçenlerin ellerine sağlık, çok teşekkür ediyoruz. Bu kurslar toplum eğitimi açısından çok önemli. Beşikten mezara kadar eğitim diyoruz. Bu bağlamda ele aldığımızda Halk Eğitimi bizim için çok önemli ve çok değerli bir müessese. Beşikten mezara kadar eğitim gerekiyor dediğimiz unsurun gerçekleşeceği yegane mekanlar ve o mekanların en başında gelen kurumlarımızdan biri Halk Eğitim Merkezlerimiz. Bu vesile ile bu kursların açılmasında ve bu kurslarda eğitim verilmesi için emeği geçen tüm değerli kardeşlerimize ve Halk Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum. Bu eğitimlerin ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

Gümüşhane Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Hasan Taş ise 2022-2023 eğitim öğretim yılında genel ve mesleki kurslar alanında 299 kurs açıldığını belirterek, “Bu kurslara 2 bin 275 erkek, 4 bin 799 kadın olmak üzere toplam 7 bin 74 kursiyer kayıt yaptırmış ve bu kursiyerlerimizden 4 bini belge almaya hak kazanmıştır. İlimizin kalkınması her yönden gelişmesi ve istihdamın artması üç ana hedefte gerçekleştirilmelidir. Turizm, tarım, hayvancılık ve madencilik. Madencilik alanında ilimizde bulunan maden işletmelerine yönelik 7 adet kurs açılmış bu kurslardan 124 kursiyer belge alarak istihdam edilmiştir. Geleneksel el sanatları ve yöresel kilim ürünleri, gümüş takı işlemeciliği ve hediyelik ürünler üretilerek turizm alanına yönelik çalışmalarımız mevcuttur. Tarım ve hayvancılık alanına yönelik olarak ise arıcılık, sürü yönetimi elemanı, meyvecilik kursları açılmıştır. Hayat boyu öğrenme beşikten mezara kadar bir süreci kapsamaktadır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından sergi açılışı yapıldı ve el emeği göz nuru eserler incelendi.

2022-2023 eğitim öğretim yılında Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen el sanatları, makine nakışı, yöresel kilim, giyim, iğne oyası, geleneksel el nakışları, dekoratif süsleme, hüsnü hat, gümüş takı işlemeciliği kurslarının ürünlerinden oluşan el emeği göz nuru sergisi 7 Haziran tarihine kadar açık kalacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İsa
İsa - 1 yıl Önce

EVET BUNCA GÜZEL HİZMETİN VE ETKİNLİĞİN EN BÜYÜK MİMARI OLAN GERÇEKTEN BİR DEVLET ADAMI KİŞİLİĞİ TAŞIYAN HASAN TAŞ HOCAYA CANI GÖNÜLDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM ADAM ÇALIŞIYOR HELAL OLSUN

SIRADAKİ HABER