Bir zamanlar Elma Bayramı düzenlenen şehir

Gümüşhane'nin tarihi hafızalarından Engin Doğru, şehrin simgelerinden Elma ile ilgili kaleme aldığı yazı.

Bir zamanlar Elma Bayramı düzenlenen şehir

Elma, M.Ö aşağı yukarı 6000 yılından beri Anadolu’da mevcut. Çatalhöyük kazılarında yaban elmasının çekirdeklerine rastlanıyor. Yani prehistorik dönem insanı yaban elmasını biliyor ve yiyor. Romalılar ise elmaya meraklı. Elmanın çeşitlerini geliştirip 12 çeşit elma yetiştiriyorlar. Evliya Çelebi Anadolu’nun birçok yerinde gördüğü meyveleri seyahatnamesine kaydediyor. Babürşah da Babürnamesi’nde Hindistan’da gördüğü meyveleri anlatırken Elma’yı özellikle vurgulayıp, Türkistan’daki elmalarla kıyaslıyor. Babürşah’ın geldiği yerler Hindistan olsa da, gönlündeki Türkistan özlemi sürüp gidiyor.

Elma ve siyaset mi diyeceksiniz. Türk milliyetçiliği de, kendini tanımlar mahiyette bir kızılelma ideali oluşturmuştur. Eski çağlardan beri Türk cihan hâkimiyeti idealini sembolik olarak ifade eden bu kavram Ziya Gökalp, Ömer Seyfettin ve daha bir çok yazar tarafından yeniden gündeme getirilmiştir.

Yazının devamını okumak için aşağıdaki linke tıklayınız...

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2021, 23:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Admin paylaşmaz ama
Admin paylaşmaz ama - 2 hafta Önce

Kültür turizm Ve Belediyenin eksikliği sehrimiz de ( tek tarım il müdürlüğü getiriyor oda eksik getiriyor )eskiden kizmeslek dedigimiz şehrin simgesi (hayemeana) defileler gıda festifalleri yarışmalar yapılan okulumuz bugün ne durumda !!! Bölümlerin çoğu kapatıldı veya öğrenci yönlendirilmedigi için kapatıldı. Ağırlama gıda,el sanatları bölümleri hepsi kapandı şehrimizin naçizane bircok insanı heves şimdilerde yok aman denilmekte nolacak deniliyor... Gümüşhane elma desen tarihi birtane reklam kaldım karacamagrasi deniyor . Adamlar doldurma gölün reklamını yapıyor siz gidin Sümela manastırı reklamını yapıyor. Bizim tomara selalemiz Ayasofya miz yokmu Taşköprü yokmu santa yokmu dipsiz göl yokmu ziron yokmu ekmek aşı vb vb yazmakla bitmez zenginliklerimiz görülmeli . Değerli büyükler el atmalı.

SIRADAKİ HABER