Bu köyün çeşmesinden doğal maden suyu akıyor

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinin Yaylalı köyünde bulunan çeşmeden yüz yıllardır doğal maden suyu akıyor. Bu çeşmeyi bilen vatandaşlar maden suyuna para vermeyip, bidon bidon doldurup evlerine götürüyor. Ayrıca şifalı olarak bilinen bu su, içen kişilerde hiçbir şişkinlik yapmıyor. 

Bu köyün çeşmesinden doğal maden suyu akıyor

Köylüler ve köye dışarıdan gelenler, bilhassa ramazan aylarında iftardan sonra mide şişkinliklerini gidermek için bu suya büyük rağbet gösteriyor. Doğal maden suyunun çeşmeden aktığını duyanlar önce büyük şaşkınlık yaşıyor. Ardından bidonlarına maden suyundan doldurup evlerinin yolunu tutuyor. Maden suyu akan çeşmeden herkes ücretsiz şekilde faydalanabiliyor.

"HERKES BU SUDAN FAYDALANSIN İSTİYORUZ"

Köylerindeki çeşmeden asırlardır doğal maden suyu aktığını ifade eden ve aynı köyden olan eski İl Genel Meclis Üyesi İsmail Tozlu, “Yaylalı köyü hudutları içerisinde bulunan bu çeşme acı su olarak bilinir. Bu su sadece mermeri eritmiyor, demiri bile eritiyor. Hazımsızlığa çok iyi geliyor. Bu çeşmeden akan su doğal maden suyudur. Bu su ne kadar içilse şişkinlik yapmıyor. Bu suyu doldurmak ücretsiz, kimseden para talep etmiyoruz. Devletimiz tarafından değerlendirilmesini ve boşa akmasının önüne geçilmesini istiyoruz. Herkes bu sudan faydalansın istiyoruz" dedi.

“ASIRLADIR İÇİLİYOR”

Maden suyunun yıllardır insanların gelip içtiği çeşitli hastalıklara iyi geldiğinin belirtildiğini ifade eden Tozlu, “Hazım kolaylığı, gaz şişkinliğini indirme, şekeri düşürme, tansiyonu dengeleme gibi birçok hastalıklara İyi geldiği içenler tarafından söylenmektedir Trabzon, Giresun, Ordu illerinden gelip yaz boyunca içip yanlarına alarak götürürler çok faydasını gördüklerini söylüyorlar çok değerli bir maden su olduğu bilinmektedir” diye konuştu.

"ÇEŞMEMİZ BİZE ATALARIMIZDAN MİRAS"

Yaylalı köyü sakinlerinden Nuran Zurnacı ise "Çeşmemiz bize atalarımızdan miras. Bu çeşmeyi elimizden geldiğince korumaya çalışıyoruz. Doğal maden suyunda olan bütün minarenler bu çeşmeden akan suda var. Sadece biraz kükürt oranı yüksek. Bu suyu içtiğinizde maden suyundan aldığınız tadı bu sudan da alıyorsunuz. Bu çeşmeden akan suya çok ilgi var. Böbrek ve prostatla ilgili problemleri olan insanlar bu suyu sürekli içiyor. Bu suyun ayrıca şifalı olduğu söylenmekte. Maden suyunun içindeki minarenler bu suda da olduğu için insanlar bu suyu rahatlatıcı olarak kullanıyor. Bu köyde kimse maden suyuna para vermez. Gelip maden suyunu çeşmeden doldurup evlerine götürüyorlar. Ramazan ayında çok fazla rağbet görüyor. İftardan önce gelip buradan su dolduran vatandaşlar bu suyu içerek mide şişkinliğinden kurtuluyor. Bu su ücretsiz. Dolduran kimseden para talep etmiyoruz" şeklinde konuştu.
 

Haberin Kaynağı: Gümüşkent Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER