Bu vebal kimin?

Sağlık Bakanlığı'nın aşı verilerinde günlerce Türkiye'deki son 5 ille birlikte kırmızı kategoride yer alan ve bu durum nedeniyle twitter'de #Gümüşhaneköyolsun hashtagıyla Türkiye gündemine giren Gümüşhane'de aşı oranının neden düşük olduğu ortaya çıktı.

Bu vebal kimin?

TÜİK’in verilerine göre 18 yaş üzeri nüfusun 112 bin 772 olduğu Gümüşhane’de Aile Hekimlerine kayıtlı 18 yaş üzeri nüfusun ise 96 bin 14 olduğu ve aradaki farkın 16 bin 758 olduğu öğrenildi.

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı verilerdeki rakamların Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenen rakamlar kullanılması nedeniyle Gümüşhane’nin günlerce aşılama oranlarında kırmızı kategoriden çıkamadığı anlaşıldı.

Aşı hedef grubundaki 18 yaş ve üzerindeki nüfusta TÜİK ile Aile Hekimleri arasındaki 16 bin 758 kişilik farkın Belediye ve Muhtarlık seçimleri için il ve ülke dışından Gümüşhane’de yaşamayanların nüfusa kaydedilmesinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Gümüşhane’nin aşılanma oranının aile hekimliği kayıtlarına göre yüzde 67 civarında olduğu, TÜİK kayıtlarını baz alan Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hedef nüfusa göre ise bu oranın yüzde 56,6 olduğu anlaşıldı.

Hem Belediye hem muhtarlık seçimlerinde nüfus yazımlarıyla ilgili yapılan yanlışlar devletin istatistiklerini de etkilediği ortaya çıkarken sağlık çalışanlarının ev ev, köy köy, kasaba kasaba, yayla yayla giderek yaptığı aşı çalışmalarının rakamlara yansımamasının sebebinin bu konu olduğu belirlendi.

TÜİK kayıtlarına göre Gümüşhane’de her bir birey aşılansa bile oranın yüzde 85 civarında kalacağı ifade edilirken bugün itibariyle Gümüşhane’de toplam 135 bin 822 doz aşının uygulandığı, birinci doz uygulanan kişi sayısının 63 bin 861, ikinci doz uygulanan kişi sayısının 53 bin 29 olduğu ve aşı oranının yüzde 56,6 ile TURUNCU kategoride olduğu öğrenildi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 13 ay Önce

Bu vebal kimin söyleyim herkesin,hepimizin.pandeminin bütün gerekliliklerini yerine getirdikte asilanmadik öyle mi?bazı zihniyetsizler var hala olaylardan kendilerine ders çıkarmamış.dugunden dernekten geri gelmeyen.maske takmayan.el ele kol kola dip dibe dolaşanlar var.kimsenin bişey dediği kontrol ettiği yok.hoca cemaat ilişkisi gibi kimsenin örnek olduğu yok.olan 7/24 canla başla mücadele etmeye çalışan sağlıkçılara oluyor.ben kendi adıma hala kurallara uymayan ortalarda maskesiz Fink atan zihniyetsizlere hakkımı helal etmiyorum.

SIRADAKİ HABER