‘Burası Türkiye burada iş var’

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine başlatılan ve ‘’Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganı ile yürütülecek  ‘İstihdam Seferberliği 2019’ hakkında yapılan yasal düzenlemenin Meclisten geçtiğini ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

‘Burası Türkiye burada iş var’

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine başlatılan ve ‘’Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganı ile yürütülecek  ‘İstihdam Seferberliği 2019’ hakkında yapılan yasal düzenlemenin Meclisten geçtiğini ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

’Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganı ile yürürlüğe giren ‘İstihdam Seferberliği 2019’’un yeni istihdam sağlayan işverenlere önemli fırsatlar sunduğunu belirten GTSO Başkanı İsmail Akçay, “21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasına istihdam seferberliği çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar ve bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Şubat 2019 tarihinde de TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı” dedi.

‘8 Önemli Teşvik Var’

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyasına, girişimcilere 8 farklı teşvik sunulduğunu ve bunları pek çoğunun tarihi destekler şeklinde olduğunu kaydeden Akçay, “Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim. Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek. Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 

Herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimciler için çok önemli bir destek getirildiğini ifade eden Akçay, “Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru. Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün. Ayrıca yine istihdam seferberliği 2019 kampanyasında aklınıza takılan bir konu olursa, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi odamızdan bilgi alabilirsiniz” şeklinde konuştu.

“Teşviklerin İyice Anlaşılması ve Uygulanması Amacıyla Hep Birlikte Çalışmalıyız”

Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düştüğünü dile getiren Akçay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte de Kurum kuruluş ve iş dünyamızın temsilcilerinin de katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz. Yine ilimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız ve daha fazla istihdam için teşvik edici çalışmalar yürüteceğiz. Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun. Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Burak
Burak - 12 ay Önce

Bu sistemlerde şöyle bi sıkıntı var. Migros'un bu desteğe ihtiyacı varmı yok, sırf beleşe adam çalıştırmak için bu sisteme başvuruyor ve devlete yük oluyor, yani zaten alacağı elemanın ücretini devlete ödettiriyor. Bunun ayrımının yapılması gerekiyor.
2. olarak piyasa iyi değilki, olmayan işe ne desteği, iş yokki destek olunsun. Gümüşhane yerel esnafı bu destekten yararlanarak ekstra işçi alabilir, pardon köle, adamlar sabah 8 akşam 8 10 saat köle gibi işçi arıyorlar, sonrada adam yok, e yok tabi kimse sizin köleliğinizi yapmak istemez, insanların ailesi var sosyal hayatı var, devlet buna el atsın, insani şartları sağlasın, bakın daha iş seçme oluyormu.

SIRADAKİ HABER

banner406