‘Çağdaş yezitlerin Kerbela’ya çevirdiği Yemen’

Saadet Partisi (SP) Gümüşhane İl Başkanlığı, Yemen'de gerçekleşen ve dünyanın kör ve sağır olduğu işgale dikkat çekmek için basın toplantısı düzenledi.

‘Çağdaş yezitlerin Kerbela’ya çevirdiği Yemen’

Saadet Partisi (SP) Gümüşhane İl Başkanlığı, Yemen'de gerçekleşen ve dünyanın kör ve sağır olduğu işgale dikkat çekmek için basın toplantısı düzenledi.

İl Başkanlığı binasında gerçekleştirilen toplantıda konuşan SP İl Başkanı Av.Akın Demir, çağdaş yezitlerin Kerbela’ya çevirdiği Yemen için, susuzluktan öldürülen Hüseyinler için ve zalimlere karşı kıyam etmek için bir araya geldiklerini söyledi.

Şubat 2012’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi ve kurulan Ulusal Geçiş Konseyi hükümetiyle zorlu bir sürecin başladığı Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğündeki askeri koalisyon ve uluslararası sermayenin lejyonerlerinin üç yıldır Yemen’de kan döktüğünü kaydeden Demir, “Koalisyonunun saldırılarının başladığı 2015 yılından buyana Yemen’de insani durum her geçen gün kötüye gitmektedir. Yemen hava sahasının kapatılması ve limanların kullanılamaması sebebiyle insanı yardımların girişi engellenmektedir. Yemen halkı bir taraftan açlıkla boğuşurken öte taraftan kolera ile mücadele etmektedir. Temiz suya ulaşamamanın yol açtığı Kolera, ilaç ve aşının bulunmamasından dolayı hızla Yemen şehirlerine yayılmaktadır. Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü’nün aktardığı verilere göre, 2 bin 300 Yemenli koleradan dolayı hayatını kaybetmiştir. 1 milyon 100 binden fazla kolera vakasına rastlanmış, 3 milyon Yemenli ise kolera tehdidi altında yaşamını sürdürmektedir. Birleşmiş Milletler son yaptığı açıklamada, kısa süre içerisinde Yemen’e gıda ulaştırılamaması durumunda 14 milyon Yemenlinin açlıktan dolayı hayatını kaybedebileceğini belirtti. Kirli hesapların ve aşağılık ittifakların sonucunda Yemen’de, üç yıllık sürede beş bini çocuk, otuz bine yakın Yemenli ölürken yarım milyonu da yaralandı. On binlerce Yemenli başka ülkelere sığınırken, üç milyona yakın kişide ülke içinde yerinden ve yurdundan edildi, on milyona yakını da salgın hastalıklar ve açlığa terk edildi. Körpecik, günahsız, masum yavruların bir lokma ekmeğe muhtaç olması vicdanlara onarılmaz acılar zerk etti” dedi.

Meksika’da, Nikaragua’da, Kore’de, Vietnam’da, Arakan’da, Bosna’da ve Suriye’de olduğu gibi Yemen’de de dünyanın suspus olduğunu, bu insanlık trajedisinden gözlerini kaçırdığını ifade eden Demir, “İslam dünyasının yöneticileri, boyunlarındaki pranganın ağırlığından başlarını kaldırıp da Yemenli çocukların gözlerine bakamıyor. Televizyonların gürültüsü, baskı makinalarının uğultusu, Yemenli kadınların yardım çığlıklarını bastırmış durumda. Reklam panolarının, borsa ve sosyal medya ekranlarının akışı, Yemenli yiğitlerin çaresiz bakışlarını perdelemiş durumda” diye konuştu.

Biz kendimiz için istediğimiz gibi Yemen için de tüm dünya için de adaletin, barışın, sükunetin her yerde hâkim olmasını istiyoruz. Silah tüccarlarının, kanla beslenenlerin ve onların kuklalarının ve maşalarının oyunları bitsin istiyoruz. Artık bu savaş dursun, bölgede kimin eli ve emeli varsa defolup gitsin diyoruz. Bugün burada yaptığımız; bir yakınma, bir şikâyet, bir ağıt toplantısı değildir. Bu bir uyanış ve kıyam çağrısıdır. Akla, izana ve vicdana sahip olanlara, kalplerde saklı hazinelere talip olanlara, insanlara, tüm insanlığa; bu bir avuç iktidar sahibi zümreye dur demek için bir birleşme çağrısıdır. Bugün Yemen’de ortaya çıkan bu zulmün, bu vahşetin, bu kibrin bin bir yüzünü her yerde ifşa edip el ele direnmenin çağrısıdır. Din, dil, ırk, renk ve mezhep ayrımlarının ötesine geçip; insanlık ailesine musallat olmuş bu sömürü ve cinayet şebekesine karşı birlik olma ve mücadele çağrısıdır. D-8 İslam Birliği’nin aktif hale getirilmesinin vakti ve çağrısıdır. Bölük pörçük olan İslam coğrafyalarına, “Silkelenip, bir olmanın zamanıdır.” demenin çağrısıdır. Bu çağrı bizden önceki mazlumların çağrısıdır. Bu çağrı yeryüzünde bir damla gözyaşı kalmayıncaya dek mücadele edileceğinin çağrısıdır. Biz buradan haykırıyoruz ki: İslam Birliği kurulmadan, birliğimiz tesis edilmeden bu vahşet son bulmayacaktır. Biz buradan Yemen’de yaşanan bunca vahşete karşı kafalarını koltuğuna gömen Müslüman ülkelerin yöneticilerine sesleniyoruz; Bu zulme çanak tutanlarla ilişkiler derhal kesilmelidir, Biz buradan diyoruz ki ülkemizin dönem başkanlığını yaptığı D-8’ler ve İslam İşbirliği Teşkilatı acilen toplanmalı; askeri, siyasi, ekonomik adımlar net ve kararlı bir şekilde atılmalıdır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme

Yandex.Metrica