Çelik’in kaleminden “Elif” çıktı

Gümüşhaneli Yazar Uğur Çelik’in 3. romanı okuyucusuyla buluştu. Parola Muin ve Esir romanlarının yazarı olan hemşehrimiz Çelik, “Elif”le başlayan yeni roman serisinde aşkın dünyevi ve ilahi boyutlarını ele alıyor.

Çelik’in kaleminden “Elif” çıktı

İlk Romanı Parola Muin ile Osmanlı’nın son dönemlerinde İstanbul sokaklarında geçen polisiye bir hikâye ile yazarlık serüvenine başlayan yazar Uğur Çelik, bu kitapta Sultan Abdülhamid ve İttihat ve Terakki arasındaki mücadeleyi tarafsız bir gözle, heyecanlı bir polisiye kurgu ile okuyucuya sunmuştu. Bir film izleme hissi uyandıran ve elden bırakmanın zor olduğu romanında kendine has anlatım tarzı ile okuyucusunun beğenisini toplayan Uğur Çelik, yaklaşık üç yıl sonra ikinci romanını kaleme almıştı.

2020 yılında yayınlanan Esir adlı romanla bu safer tarih yerine günümüz insanının güç peşindeki arzularını ve gücü elde etmek için yapmış olduğu kötülükleri bir seri katil üzerinden anlatmıştı. İnsanoğlunun iyi ve kötü arasındaki tercihlerini konu alan bu kitabın ardından da polisiye ve tarihi/polisiye türünde romanlar yazmaya devam eden yazar henüz yayınlanmamış olsa da bitmek üzere olan bir tarihi romanının olduğunu belirtirken şu sıralar farklı bir heyecanı yaşıyor. Çünkü yazar bu sefer aşk romanları ile okuyucu karşısına çıkmayı bekliyor.

Elif-Mim-Vav isimleri ile çıkacak olan serinin yazım aşamaları biterken serinin ilk kitabı olan “Elif” satışa çıktı. 

Çelik kitabın içeriği ile ilgili şunları ifade etti: “Üç ayrı kitaptan oluşan bu seri günümüz aşkları ile ilahi aşk arasında kalmış bir kızın mücadelesini anlatırken, ona âşık olan Ferzan adındaki gencin de yollarının sürekli aşka çıkışını ele almaktadır. Bu çerçevede karakterlerimiz Ferzan ile Çağla’nın aşkını okuyanlar romana dahil olan diğer karakterlerle beraber hem bugünün aşklarını sorgulayacak hem de ilahi aşka ulaşmanın mümkün olup olmadığını, ulaşmak için dünyada nelerin yapılması gerektiğine dair bir şeyler okumuş olacaktır. Yalnızlık, Yolculuk-Kavuşma ekseninde şekillenen üç ayrı kitapta aşkın farklı türleri, farklı boyutları hatta farklı zorlukları ile karşılaşacak okuyucu. Türkiye’de farklı şehirlerde gelişecek olayların dışında Elif-Mim ve Vav ile ilgili semboller ve hikayeler de yer alıyor romanda. Bu sebeple okuyucunun aşkın her halini, her evresini de görebileceği bir kitap serisi onları bekliyor. Romanlarımı okumuş olanlar Dertli Baba ve Kedili Hikmet karakterlerini hatırlayacaklardır. İşte bu roman serisi biraz da o karakterlerin zihin yapıları üzerinden şekillendi ve ortaya böyle bir aşk serisi çıktı.”
Kitap aşkın zorluğuna ise şu şekilde atıf yapıyor. Yanmayı göze alamıyorsan, ne işin var aşk ile” dedi.

Yazar Uğur Çelik kimdir?

Aslen Gümüşhane Kelkitli olan yazar 1989 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini bu şehirde tamamladı. 2013’te Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olmuş ve Lisans eğitimini aldığı yıllarda Osmanlı son dönemi ile Cumhuriyet yılları üzerine iki yıl strateji çalışmaları yapmıştır. Üniversite yıllarında tiyatro eğitimi de alan yazar 2016’da Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalından “Merkez Ülke Türkiye Stratejisinin Türk Dış Politikasının Analizi (2002-2010)” adlı tez ile mezun olmuştur. 2018 yılında ise Anadolu Üniversite’si Sosyoloji bölümünden mezun olmuştur. Ayrıca İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler alanında yazmış olduğu “Amerikan Jeopolitik Teorileri ile Dış Politikası Arasındaki Uyumun Analizi” adlı tez ile 2021 yılında Doktor unvanını elde etmiştir. Halen çeşitli dergiler için makale ve yazılar kaleme almaya devam etmektedir.

Yayınlanan Kitapları: Parola Muin – Esir - Takıldım Kaldım İşte - Elif

https://www.kitapyurdu.com/kitap/elif/632895.html

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER