Çevrepınar Göletinde sona doğru

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılan Çevrepınar göletinde bu yıl içerisinde tamamlanıp, su tutulması hedefleniyor.

Çevrepınar Göletinde sona doğru

DSİ Gümüşhane’ye yaptığı yatırımlarla şehrin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. 

Gümüşhane’de ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını kaydeden DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.

Çevrepınar göletinde çalışmaların devam ettiğini kaydeden Yıldız, Çevrepınar Göletinin tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 2 bin 10 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını, dolusavak, gölet ulaşım yolları, malzeme ocağı ulaşım yolları ve gövde sıyırma kazıları tamamlandığını söyledi.

Genel Müdür Yıldız, “Söz konusu göletimizde yüzde 70 fiziki gerçekleşmeye ulaştık. Gövde dolgumuz şuan yüzde 40 seviyesindedir. Memba batardosu, enjeksiyon, ve dipsavak imalatlarımızı da tamamladık. Göletimizi yıl içerisinde tamamlayıp, su tutmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Çevrepınar göletinin tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 1 milyon 500 bin liralık katkı sağlanması hedeflenmekte.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER