CHP Milletvekilleri: Duyarsız kalamayız

Parti genel merkezinin programı çerçevesinde Gümüşhane’de çeşitli temaslarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 4 milletvekili Yıldız Bakır Madencilik firmasında maaşlarını alamayan işçileri dinledi.

CHP Milletvekilleri: Duyarsız kalamayız

Parti genel merkezinin programı çerçevesinde Gümüşhane’de çeşitli temaslarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 4 milletvekili Yıldız Bakır Madencilik firmasında maaşlarını alamayan işçileri dinledi.

Parti binasında düzenlenen basın toplantısı öncesinde madenden gelen işçi temsilcilerini dinleyen milletvekilleri toplantı sırasında bir gazetecinin konuyla ilgili sorduğu soruyu cevaplandırdı.

Kendisi aynı zamanda hukukçu olan CHP İstanbul Milletvekili Gümüşhaneli hemşehrimiz Turan Aydoğan, Karamustafa köyünde faaliyet gösteren Yıldız Bakır Madencilik firmasının zor durumdaki işçilerinin maaş sorunu için ellerinden geldiğince sorunun çözümü için ilgi göstereceklerini söyledi.

“Bizim raporumuzda oradaki tablo ve alınması gereken tedbirler vardı”

Son gelinen durumda firma ile işçiler arasında bir alacak-verecek ilişkisi olduğunu hatırlatan Aydoğan, “Biz daha önce geldiğimiz de oradaki süreci takip etmiş ve madendeki tüm olumsuzlukları rapor olarak verdik ve basına yansımıştı. Orada alınması gereken idari ve hukuksal tedbirleri söylemiştik. Biz asla bütün madenler bu ülkede kapansın demiyoruz. Madenler bir istihdam alanıysa orada kamu sağlığını tehdit etmeyecek biçimde organize olup istihdama devam edebiliyorlarsa o tedbirler alınarak devam etsin. O tedbirler alınamıyorsa çalışmaması lazım. Herşeyden önemli olan insan sağlığıdır. Bizim raporumuzda oradaki tablo ve alınması gereken tedbirler vardı” dedi.

“Özel hukuk alacağını bir siyasi partinin bayraklaştırması doğru olmaz”

Özel hukuk alacağını bir siyasi partinin bayraklaştırması doğru olmayacağını kaydeden Aydoğan, “Geldiğimizde gördüğümüz ikinci vaka bir emek-sermaye çelişkisi ama sadece ücret endeksli bir emek-sermaye çelişkisi. Çalışma koşullarındaki olumsuzlukları ve diğer konular raporumuzda vardı. Özel hukuk alacağını bir siyasi partinin bayraklaştırması doğru olmaz ama biz milletin vekiliyiz. Milletvekili olarak farklı ortamlarda bunu konuşacağımızı, firmaya da zarar vermeden, işçilere de zarar vermeden konuşacağız. Hak mücadelesi önce işçi tarafından yapılır. Bu yöre insanı barışçıl protesto yapma yeteneğine çok sahip değil. Bu bizim bölgesel kusurumuz. Bu kardeşlerimiz aile geçindiriyorlar, ev geçindiriyorlar. Duyarsız kalamayız. Elimizden geldiğince sorunun çözümü için ilgi göstereceğiz. Bu özel hukuk alacağıdır, kendilerinin takip etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406