"Değerlerimizle varız" projesi başlıyor

Tüm Kalkınma İş Adamları ve Girişimciler Derneği (TÜMKİAD) İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle ortaklaşa ve lise öğrencilerine yönelik ödüllü “Değerlerimizle varız” projesi yürütecek.

"Değerlerimizle varız" projesi başlıyor

“Değerlerin kadar değerlisin” sloganıyla yürütülecek proje için İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci’yi yönetim kurulu üyeleriyle ziyaret eden TÜMKİAD Gümüşhane Temsilcisi Serhat Turan, proje ile öğrencilerin sosyal, kişisel gelişimini, duygusal zekalarını geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bugün gençlerin toplumsal değerlere yabancılaştığını, şiddete eğilim gösterdiklerini, değer yargılarında zedelenme olduğunu, daha çok yalnızlaşıp sanallaştıklarını, bilgisayar ve internet bağımlılığında artış olduğunu, iletişim kopukluğu yaşadıklarını, sosyal bağımlılık ve dayanışma ruhunun yok olduğunu kaydeden Turan, “Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada, gençlerin kültürel, sosyal, sanatsal, bilimsel gelişimini desteklemek amacıyla her yıl binlerce gençlik projesi gerçekleştirilmektedir. Bizde de bu projeler daha yaygın hale getirilerek, devlet desteği ile güçlendirilmeli kanısındayız. Toplum olarak gençleri yüksek ideallere özendirici, millî ve manevi değerleri sevdirici ve benimsetici çalışmalara hız vermek gerekmektedir. Aksi durumda, kendine ve içinde yaşadığı kültürün değerlerine yabancılaşmış bir gençlikle karşı karşıya kalacağımız unutulmamalıdır” dedi.

Projenin amacının öğrencilere unutulmaya yüz tutmuş değerleri, kültürü, gelenek ve görenekleri hatırlatmak, öğretmek ve aşılamak olduğunu dile getiren Turan, “Zararlı davranışlar yerine spor gibi faydalı bir alışkanlık kazandırabilmek, geleneksel değerlerimize, örf ve âdetlerimize saygı göstermelerini sağlamak, farklı insanlarla etkileşime giren öğrencilerimizin yaşayacakları deneyimlerle geniş bir perspektif kazanmalarının sağlanması, yaratıcılık ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi, öğrencilerimizde paylaşma ve yardımlaşma duygu ve bilincinin geliştirilmesi, toplumsal sorunlara karşı farkındalık, duyarlılık ve sorumluluk duygularının geliştirilmesi, öğrencilerimizin geçmiş ve gelecek arasında köprü oluşturup geleceğe sahip çıkmaları konusunda teşvik edilmesi, öğrencilerimizin birlik, beraberlik ve yardımlaşma duygusunun davranış haline getirilmesi, genç-yaşlı ilişkilerini güçlendirerek genç neslin geleneklerine yakınlaşmasının ve gençlerle yaşlılar arasındaki iletişimin güçlenmesinin sağlanması, öğrencilerimizde özgüven geliştirme ve topluma faydalı olabilme farkındalığının oluŞturulması başlıca amaçlarımız arasında” diye konuştu.

Turan proje sonucuna birinciye laptop, ikinciye cep telefonu, üçüncüye akıllı saat ve dereceye giren sonraki 10 öğrenciye kablosuz kulaklık ve tüm katılımcılara katılım belgesi, danışman öğretmenlere kablosuz kulaklık ve powerbank hediye edileceğini belirterek tüm öğrencileri projeye katılmaya davet etti.

Başkan Turan, proje için başta İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci, AR-GE Şube Müdürü Gönül Eroğlu ve Serhat Salantur’a teşekkür etti.

Ziyarete TÜMKİAD üyeleri Kadir Demirel, Önder Peker, Hasan Akbağ ve Bahar Peker katıldı.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2021, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER