Deveboynu yaylası su havzası ilan edildi

Gümüşhane İl Genel Meclisi’nin geçtiğimiz pazartesi günü başlayan haziran ayı toplantıları bugün yapılan toplantıyla sona erdi.

Deveboynu yaylası su havzası ilan edildi

Gümüşhane İl Genel Meclisi’nin geçtiğimiz pazartesi günü başlayan haziran ayı toplantıları bugün yapılan toplantıyla sona erdi.

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Emin Erdoğdu başkanlığında yapılan ve Genel Sekreter Vekili Kemalettin Demirkıran’ın da katıldığı toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde kullanılmak üzere ödenek gönderilmesine karar verildi, 2019 yılı Tarım Hizmetleri iş programı hakkında Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan rapor kabul edildi, İl Genel Meclisi'nin 2019 yılı tatili ayı da ağustos ayı olarak belirlendi.

Toplantının en önemli gündem maddelerinden birisi olan Yağlıdere köyü sınırları içerisinde yer alan Deveboynu yaylası mevkiinde Gümüşhane merkez köylerinin su ihtiyacını karşılamak için bölgenin Gümüşhane Merkez Köyleri İçme Suyu Havzası olarak belirlenmesiyle ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonlarınca hazırlanan raporlar görüşüldü.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Reşat Çalışkan ve Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Tuncay Taşdemir hazırladıkları raporu Meclis üyelerinin bilgilerine sundu.

Çalışkan ve Taşdemir komisyon raporlarında bölgede 2003, 2005 ve 2006 yıllarında arazi etütleri yapıldığını, bahse konu bölgeden Nisan ve Eylül ayları arasında saniyede 400 litre değerinde, Eylül ve Mart aylarında da saniyede 60 litre debide akışın olduğunu, turizm ve balıkçılık amacına yönelik 22,5 metre yapılacak gölet sahasında 500 bin metreküp su depolanarak yapılacak arıtma tesisiyle 10 köyün içme suyu sorununun çözülebileceğini, ayrıca bölgenin turizm alanı haline getirilebileceğini kaydederek su havzası olarak ilan edilip tahsisin yapılmasını uygun gördüklerini kaydetti.

Yapılan oylama sonucunda oy birliği ile bölgenin su havzası olarak ilan edilmesine karar verildi.

Toplantıda ayrıca İl Özel İdaresi'nin 2019 yılı gölet yapım iş programı da kabul edildi. Teklife göre önceki yıllarda yapılan Torul Cebeli, Yücebelen, Köstere, Merkez Akçakale, Kabaköy, Şiran Kavakpınar köylerindeki hayvan içme suyu göletlerinin etrafına çit çekilmesine, dolu savak ve hayvan içme suyu yalaklarının tamir edilmesine karar verildi.

Kürtün ilçesine bağlı Kızılot ve Merkez ilçeye bağlı Yaydemir köyünün içme ve kullanma suyu memba tahsis kararları hakkındaki teklif yazıları da görüşülerek kabul edildi.

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde Torul İl Genel Meclis Üyesi Kemal Emiroğlu, eğitim sendikalarının, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, Turizm Müdürlüğü ve paydaşlarının, GTSO , Orman ve Tarım İl Müdürlüğünün, Ziraat Odasının faaliyetleri hakkında İl Genel Meclisi’ni geniş kapsamlı bilgilendirmesini, bu kurumların yaptığı faaliyetlerde alınan mesafe ve şehre katkılarının neler olduğunu açıklamalarını talep etti.

Verimli bir toplantı dönemi geçirdiklerini kaydeden İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Emin Erdoğdu ise yoğun komisyon çalışmalarının gerçekleştiği haziran ayı toplantılarında alınan kararların Gümüşhane’ye hayırlı olmasını dileyerek emek veren İl Genel Meclisi üyelerine ve kurum çalışanlarına teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406